Словник

Permissionless

Moderate

Система Permissionless часто використовується для опису блокчейнів і означає інклюзивність (без потреби дозволу), це коли немає суб’єкта, який може регулювати.

Що таке Permissionless?

Система вважається бездозвольною або інклюзивною (permissionless), якщо в ній немає так званих "гейткіперів." У випадку з блокчейнами ми можемо сказати, що Bitcoin є бездозвольним або інклюзивним, оскільки жоден суб'єкт або організація не може заборонити нікому використовувати Bitcoin чи обмежити використання Bitcoin для будь-яких цілей.

Простіше кажучи, Bitcoin є бездозвольним, тому що будь-хто може використовувати його як завгодно, доки це дозволяє сам протокол та ніхто не може це зупинити.

Прихильники Bitcoin часто виділяють інклюзивну природу криптовалюти як одну з її головних особливостей. Bitcoin та його блокчейн можуть використовувати політичні дисиденти або інші організації, занесені до чорного списку банківських систем, наприклад Wikileaks, або навіть злочинці по причині його інклюзивності. Жодна держава не може цензурувати транзакції у бездозвольному блокчейні.

З іншого боку, системи permissioned - ексклюзивні (з потребою дозволу) мають певний список суб'єктів, які обмежують те, хто та/або як може використовувати систему. Традиційна фінансова система є ексклюзивною (з потребою дозволу), оскільки банки та держави обмежують, хто та з якою метою може використовувати банки та інші фінансові установи.

Як і традиційна фінансова система, деякі блокчейни також за своєю природою є ексклюзивними (з потребою дозволу) і не можуть бути використані усіма, хто того забажає. Зазвичай, такі блокчейни використовуються підприємствами тільки для якоїсь конкретної мети і можуть використовуватися лише учасниками ринку, оскільки лише адреси з білого списку можуть використовувати ланцюг.

Термін "permissionless" - бездозвольний або інклюзивний означає властивість протоколу бути доступним для всіх без обмежень і, таким чином, не потребувати попереднього дозволу.

У децентралізований дух та етос відкритого коду крипто та блокчейн спільноти широко закладено те, що жоден центральний орган не повинен мати можливості дозволяти чи забороняти будь-кому використовувати бездозвольну (інклюзивну) платформу. Таким чином, будь-кому, хто хоче отримати доступ до блокчейну, зазвичай не потрібно надавати ідентифікацію або інші вимоги KYC.

Бездозвольні (permissionless) або публічні (public) блокчейни гарантують, що ніхто не піддається дискримінації чи цензурі на будь-якій основі, і що кожен має рівні можливості для участі, ким би та де б вони не були.

Як правило, механізми консенсусу, які використовуються у бездозвольних мережах - це proof-of-work (POW) або proof of-stake (POS). За допомогою цих механізмів учасники мережі (майнери та стейкери) мають стимул бути чесними та діяти на користь нормальної роботи, що є надзвичайно важливим для довгострокової життєздатності системи. Типовими прикладами бездозвольних мереж є Bitcoin, Ethereum та Monero.
Це на відміну від ексклюзивних мереж з потребою у дозволі, таких як Facebook's Diem або корпоративні блокчейни, де центральна сторона може обмежувати або цензурувати користувачів мережі, або певні типи дій чи транзакцій. Вони також вимагають, щоб була оголошена ідентифікація користувачів та внесена до їхніх записів. Більшість ексклюзивних мереж з потребою дозволу криптографічно захищено декількома валідаторами, які мають право створювати блоки та/або робити внесок у мережу.