Словник

Мережа

Moderate

Мережа відноситься до всіх вузлів у роботі блокчейну в будь-який момент часу.

Що таке Мережа?

Мережа (network) відноситься до всіх вузлів у роботі блокчейну в будь-який момент часу. Блокчейн - це розподілений реєстр, який дозволяє записувати активи та керувати ними централізованим або децентралізованим способом. Запис нових транзакцій у блокчейні перевіряється вузлами, які оновлюють реєстр новими транзакціями. Сукупність вузлів становить блокчейн-мережу як єдине ціле.

Як працює Мережа?

Мережа блокчейну може записувати транзакції, які можна використовувати для створення смарт-контрактів. Вони використовуються для підключення транзакцій для виконання більш складних систем і запуску децентралізованих програм (DApps). Смарт-контракти служать основою для DApps у різних секторах, таких як GameFi або DeFi.
Загальнодоступна мережа блокчейнів дозволяє будь-кому відстежувати платежі, замовлення, рахунки та транзакції з її реєстру. Мережа блокчейну регулюється набором політик, рішення про які було прийнято до створення мережі. Ця політика налаштовує важливі елементи мережі, такі як механізм консенсусу (proof-of-stake або proof-of-work) та токеноміку.

Які особливості мережі блокчейн?

Мережі блокчейн мають кілька ключових особливостей:

  • Швидкість: у мережах блокчейн час підтвердження коливається від кількох секунд до кількох хвилин.

  • Постійність: мережі працюють цілодобово 24/7.

  • Вартість: Мережі можуть працювати з низькими комісіями за транзакцію у розмірі менше одного цента за транзакцію.

  • Безпека: вузли у мережі блокчейн допомагають у захисті від злому.
  • Незмінність: мережа зберігає захищений від підробки запис платежів, видимий для всіх, хто хоче перевірити транзакції.

Типи блокчейн мереж

Існує два основних типи мереж блокчейна: публічні та приватні.

Публічна блокчейн мережа

Публічна мережа є стійкою до цензури та може використовуватися будь-ким у світі. Будь-хто може перевірити запис транзакцій, переглянувши розподілений реєстр. Публічні мережі працюють з різними механізмами консенсусу, як правило, або з proof-of-work, або з proof-of-stake. Найпопулярнішими публічними мережами є Bitcoin та Ethereum.

Приватна блокчейн мережа

Приватна мережа блокчейну управляється одним обʼєктом або групою обʼєктів, які надають доступ до її розподіленого реєстру. Таким чином, це мережа з потребою дозволу. Крім того, приватні мережі можуть мати різні рівні дозволів для різних вузлів. Тому вони часто менш децентралізовані або повністю централізовані. Вони здебільшого використовуються підприємствами для запису транзакцій або зберігання даних, призначених лише для внутрішнього використання.