Словник

Управління

Easy

У світі криптовалют управління визначається як люди або організації, які мають повноваження приймати рішення щодо проєкту.

Що таке управління?

Управління (Governance) є важливим аспектом усіх криптовалютних проєктів. Як децентралізовані блокчейни, криптовалюти часто мають дуже ліберальну структуру управління. Існує кілька різних підходів до управління.
Ончейн управління (On-chain) - управління у ланцюгу є однією з основних структур для голосування у блокчейнах. Коли блокчейн-проєкт має ончейн управління, правила щодо того, хто може брати участь у голосуванні та прийнятті рішень, вбудовані у самий ланцюг. Це означає, що всі вузли у мережі блокчейну повинні схвалити запропоновані зміни та прийняти їх у правилах ончейн управління. Розробники, які працюють над проєктом, надсилають пакети із запропонованими змінами, а вузли мають можливість прийняти або відхилити ці зміни. У багатьох аспектах, ончейн управління вважається більш узгодженим з базовою децентралізацією криптовалют. Оскільки всі вузли отримують право прийняти або відхилити запропоноване вдосконалення, рішення приймаються за участю кожного. Звичайно, також є певні занепокоєння з приводу того, що ця структура передає велику владу до рук майнерів.
Офчейн управління (Off-chain) - управління поза ланцюгом є іншою основною структурою прийняття рішень, прийнятою у криптопроєктах. Bitcoin та Ethereum управляються за допомогою офчейн управління. У цьому методі управління, розробники, майнери, користувачі та прихильники бізнесу можуть брати участь у прийнятті рішень. Bitcoin, наприклад, має набір розробників коду, які працюють над проєктом. Вони спілкуються через різні списки розсилки та канали соціальних мереж та приймають або відхиляють зміни. Пропозиції щодо розробки збираються та розглядаються основною командою розробників. Однак, ці зміни не прописані у коді блокчейну, і перевірка всіма майнерами та вузлами не потрібна. У цьому сенсі, офчейн управління більше схоже на традиційне управління бізнесом та обмежує рівень децентралізації у проєкті.
Багато проєктів, заснованих на блокчейні, запровадили токени управління(governance tokens) для полегшення більш децентралізованого процесу голосування. Токени управління купуються та стейкінгуються для можливості зацікавленої сторони отримати право голосу та взяти участь у процесі прийняття рішень щодо всіх аспектів проєкту. Одним із найпопулярніших застосувань токенів управління є децентралізовані автономні організації (DAOs). Ці організації не мають централізованої системи управління, а радше залежать від пулу зацікавлених сторін, яким надано право голосу.

Управління є важливою частиною всіх криптопроєктів, оскільки воно визначає, хто має право брати участь у прийнятті рішень. Обидві моделі управління мають переваги та недоліки; однак, розподіл прав голосу в мережі стає все більш затребуваним.