Словник

Механізм консенсусу

Hard

Механізм консенсусу - це базова технологія, що лежить в основі основних функцій усіх технологій блокчейну, що робить їх важливою операційною функцією всіх криптовалют.

Що таке механізм консенсусу?

За останні тридцять років механізми консенсусу (consensus mechanisms) стали важливою частиною інтеграції комп’ютерної технології у наше повсякденне життя. Сьогодні механізми консенсусу створюють основу всієї криптоіндустрії, оскільки вони є основоположною концепцією всіх блокчейнів.
Механізм консенсусу представляє основні принципи перевірки блоків у блокчейні. Механізми консенсусу окреслюють умови, яким повинні відповідати вузли та валідатори для можливості додання нових блоків до блокчейну. Існує багато різних механізмів консенсусу, і всі вони служать теоремою, що лежить в основі основних характеристик технології блокчейн: децентралізований, розподілений, публічний реєстр.
Підтвердження роботи Proof-of-work (PoW) - це перший створений механізм консенсусу блокчейну. Він був представлений разом із концепцією блокчейну Bitcoin. Bitcoin надихнув розробників почати працювати з технологією блокчейн, і почали з’являтися нові механізми консенсусу. Сьогодні деякі з найбільш визнаних механізмів консенсусу включають Ethereum's підтвердження частки володіння proof-of-stake(PoS) та VeChain's підтвердження повноважень proof-of-authority (PoA). Усі ці різні механізми консенсусу надають значення вибраній вимозі (робота, частка, повноваження) для забезпечення згоди та дозволу перевірки транзакцій і створення блоку.

Механізми консенсусу є важливою вимогою для належного функціонування будь-якого протоколу блокчейну. Вони гарантують, що всі вузли працюють узгоджено, а вся мережа операторів розподілених вузлів дотримується однакових умов і правил. Механізми консенсусу також забезпечують безпеку користувачів блокчейну. Валідатори вузлів відповідають за відсіювання недійсних транзакцій, і ця дія успішно досягається за допомогою попередньо визначених правил, викладених у механізмі консенсусу. Мало того, щоб транзакція була успішно зареєстрована у реєстрі та додана до блоку, консенсус повинен бути досягнутий між усіма вузлами. Рівний розподіл відповідальності між операторами вузлів гарантує, що механізм консенсусу продовжує успішно функціонувати, навіть якщо один або більше вузлів не виконують своїх завдань.

По суті, механізми консенсусу захищають основні принципи технології блокчейн і дозволяють розподілене управління та перевірку численних транзакцій за лічені секунди. Створити робочий і застосовний механізм консенсусу нелегко; однак із розвитком технології блокчейн розробники застосовують більш інноваційні підходи.

Технологія, що лежить в основі механізмів консенсусу, базується на теоретичній проблемі, окресленій комп’ютерними вченими у 1982 році. Задача візантійських генералів (Byzantine Generals' Problem) запитує, чи можливо сформувати консенсус у комп’ютерній мережі, що складається з незалежних, географічно розподілених вузлів, і механізми консенсусу представляють відповідь.