Словник

Композиційний DeFi

Easy

Композиційний DeFi означає взаємодію між різними протоколами DeFi.

Що таке композиційний DeFi?

Відколи Ethereum запустив свої програмовані смарт-контракти, екосистема блокчейну стала свідком розвитку нової вертикалі під назвою децентралізовані фінанси (DeFi). З роками, екосистема DeFi перетворилася на бездозвольний ринок без кордонів, переосмисливши структуру традиційних фінансів (TradFi), дозволивши будь-кому, хто має підключення до Інтернету, отримати доступ до широкого спектру фінансових продуктів.

Хоча більшість заслуг у цій екосистемі DeFi, що розвивається, приписують смарт-контрактам, ми часто не обговорюємо основні функції.

Композиційність - це функція смарт-контрактів, яка об’єднує всю екосистему DeFi разом, незалежно від того, децентралізовані біржі (DEXs), протоколи кредитування та запозичення, заставні позики, синтетичні активи, торгівля з кредитним плечем, ф’ючерсні ринки, платіжні мережі тощо.
Композиційність дозволяє всім цим продуктам працювати у тандемі, таким чином створюючи паралельну фінансову систему, яка є глобально доступною без будь-яких централізованих органів. Технічно композиційність визначається як технічна функція, яка дозволяє поєднувати різні компоненти у системі для підтримки нових випадків використання. За допомогою композиційного DeFi (composable DeFi) розробники можуть використовувати різні комбінації існуючих протоколів та dApps без будь-яких спеціальних дозволів.

Як композиційність працює у DeFi?

Додатки та протоколи DeFi dApps, які також називають «Money Legos», мають відкритий код, що дозволяє їм спілкуватися один з одним. Цей відкритий вихідний код DeFi також дозволяє цим dApps та протоколам використовувати код і утиліти один одного, сприяючи синергічному ефекту.

Наприклад, блокчейн Ethereum є домом для багатьох продуктів DeFi. Оскільки він бездозвольний(permissionless), будь-хто може створювати dApps та інтегрувати будь-який елемент із будь-якого існуючого протоколу в ланцюгу Ethereum, сплачуючи комісію за транзакції.
Це можливо завдяки функції композиційності, вбудованій у смарт-контракти. Композиційність дозволяє розробникам (і користувачам) застосовувати складні стратегії, як-от запозичення токенів ERC-20 з однієї платформи, конвертації їх у інший токен ERC-20 на іншій платформі, використання конвертованого токена для свопу його на інший токен ERC-20 і так далі.

Маріус Георгій Чуботаріу (Marius George Ciubotariu), керівник проєкту Hubble Protocol, пояснює концепцію композиційного DeFi:

"Усі програми та протоколи DeFi dApps - це Money Legos, тому що все живе на відкритій глобальній платформі без бар’єрів, а це означає, що ви можете вибирати будь-яку деталь Lego, поєднувати її з іншою деталлю та створювати свій власний шедевр. Обмежень щодо того, що ви можете створювати немає. Все це існує для задоволення будь-яких фінансових потреб у всьому спектрі ризику/прибутку. Ми, у Hubble Protocol, також використовуємо функцію композиційності смарт-контрактів для створення нашого прибуткового стейблкоїна, який можна забезпечувати з кошиком активів у блокчейні Solana, що забезпечує ефективність капіталу з накопиченням прибутку."