Словник

Атомарні свопи

Easy

Передача криптовалюти від однієї сторони до іншої без використання біржі чи іншого посередника.

Що таке атомарний своп?

Традиційно для покупки або продажу криптовалюти, користувач повинен використовувати централізовану біржу. Ця домовленість має кілька недоліків: обидві сторони повинні знайти біржу, якій вони довіряють, біржі часто простоюють у періоди високого попиту і також біржі підлягають державному нагляду.
І навпаки, атомарний своп (atomic swap) дозволяє здійснювати пряму торгівлю між гаманцями двох учасників, використовуючи спеціально розроблений смарт-контракт для децентралізованих бірж.
Атомарні свопи пропонують більш децентралізовану альтернативу торгівлі на DEX з автоматизованим маркетмейкером (AMM), як-от Uniswap, які покладаються на централізовані пули ліквідності. AtomicDEX, одна із найпопулярніших DEX на основі атомарного свопу, надає справжню однорангову систему книги ордерів для криптоторгівлі.
Атомарні свопи засновані на хеш-контрактах таймлок (HTLC). Кожен HTLC містить хеш-блокування, яке можна використовувати для блокування та розблокування депонованої валюти за допомогою ключа, доступного лише для вкладника, і блокування часу (таймлок), яке автоматично повертає кошти вкладнику, якщо транзакція не завершена протягом встановленого періоду часу.

Атомарні свопи розроблені таким чином, що коли відбувається своп, або обидві сторони отримують бажані кошти, або взагалі нічого не відбувається та обидві сторони зберігають кошти, з яких вони почали (за вирахуванням дуже невеликої комісії за транзакцію за «ордер тейкера»). Атомарні свопи роблять торгівлю цифровими активами настільки безпечною, наскільки це можливо.

У прикладі сценарію, сторона A створює адресу HTLC і депонує свою криптовалюту. Це створює код доступу разом із хешем цього коду. Сторона A надсилає хеш стороні B, яка використовує його для створення адреси. Сторона Б розміщує свою криптовалюту за цією адресою. Оскільки Сторона А має пароль, який використовується для створення хешу, вона може отримати доступ до монет, внесених Стороною Б.

У цей момент контракт надсилає пароль стороні B, яка використовує його для доступу до монет, депонованих стороною A. Якщо контракти не підписуються протягом зазначеного терміну, обидва депозити автоматично повертаються відповідному вкладнику.

Атомарні свопи можна використовувати для ончейн торгівлі через різні блокчейни з різними власними монетами. Технологія атомарного свопу не залежить від протоколу, тобто можна міняти активи, як-от Bitcoin, на Ethereum, не довіряючи безпеці загорнутого (wrapped) токена чи централізованої біржі. Атомарні свопи офчейн пропонують значно покращену швидкість транзакцій, але вони ще не повністю розроблені.