Словник

Аномальна прибутковість

Easy

Аномальна прибутковість відноситься до незвичайних прибутків від певних активів або цінних паперів за певний період часу.

Що таке аномальна прибутковість?

Аномальна прибутковість відноситься до надто високого або низького прибутку від інвестицій. У таких випадках результативність інвестицій або фондів відхиляється від нормальної та очікуваної норми прибутку. Наслідки аномальної прибутковості є тимчасовими та можуть бути результатом аномальних фундаментальних показників або шахрайської діяльності з боку суб’єкта, який утримує гроші.

Аномальна прибутковість відрізняється від альфа та надлишкових прибутків, які можна віднести на рахунок діяльності інвестиційних менеджерів. З іншого боку, кумулятивна аномальна прибутковість (Cumulative Abnormal Returns (CAR)) є сумою всієї аномальної прибутковості та використовується для моніторингу впливу зовнішніх загроз на ціни акцій.

Важливість аномальної прибутковості

Під час оцінки продуктивності портфеля відносно ширшого ринку або еталонного індексу надзвичайно важлива аномальна прибутковість. Це допомагає в оцінці та визнанні досвіду менеджера портфеля з коригування ризиків. Це також вказує, чи отримали інвестори компенсацію за рівень прийнятого інвестиційного ризику.

Найважливіше те, що аномальна прибутковість - це не те саме, що від’ємний прибуток. Це може бути як позитивним, так і негативним. Остаточне число є сумарною різницею між фактичним та очікуваним прибутком. Аномальна прибутковість є цінним оціночним показником для порівняння прибутковості з показниками ринку.

Аномальна прибутковість як показник оцінки

З аномальною прибутковістю ви можете визначити продуктивність портфеля з поправкою на ризик відносно ринкових норм і еталонних індексів. Таким чином ви можете визначити, чи належним чином ваші інвестиції окупають ризик, який ви зазнаєте. Позитивна або негативна аномальна прибутковість розраховується шляхом віднімання фактичного прибутку від очікуваного прибутку.

Якщо взаємний фонд із очікуваною річною прибутковістю 12% досягає прибутку 26%, це вказує на аномальну прибутковість у 14%. Навпаки, якщо справді забезпечено прибуток у 3%, ви отримаєте від’ємний аномальну прибутковість у 9%.

Що таке модель оцінки фінансових активів (CAPM)?

Модель оцінки фінансових активів (Capital Asset Pricing Model (CAPM)) розраховує очікувану норму прибутку для певного портфеля чи інвестицій. Це опис зв'язку між ризиком та очікуваним прибутком. Після визначення очікуваного доходу можна визначити аномальний дохід шляхом віднімання очікуваного доходу від реалізованої норми прибутку. Аномальний прибуток базується на ефективності цінних паперів або портфелів.

Кумулятивна аномальна прибутковість (CAR).

Кумулятивна аномальна прибутковість (CAR), як згадувалося раніше, відноситься до сукупності аномальної прибутковості за певний період часу. Це дає змогу інвесторам оцінити ефективність активу чи цінного паперу протягом заданого періоду часу, особливо тому, що аномальна прибутковість протягом коротких проміжків часу, як правило, спотворена.

Приклад аномальної прибутковості

У деяких випадках ціни на акції змінюються залежно від активності команди компанії у соціальних мережах. Торгувати акціями Tesla (NASDAQ: TSLA) було заборонено на кілька днів у 2018 році після того, як генеральний директор Ілон Маск написав у Твіттері про перетворення компанії на приватну компанію при ціні 420 доларів США за акцію.

Крім того, розкриття фінансової інформації призводить до аномальної прибутковості. Наприклад, на початку лютого 2020 року ціна акцій Spotify (NASDAQ: SPOT) впала після виявлення значно більших, ніж очікувалося, збитків.