Криптоопціони та криптоф'ючерси — у чому різниця?
Crypto Basics

Криптоопціони та криптоф'ючерси — у чому різниця?

8 хв
1 year ago

CoinMarketCap Academy розглядає відмінності — та подібності — між криптоопціонами та криптоф’ючерсами.

Криптоопціони та криптоф'ючерси — у чому різниця?

Зміст

Опціони та ф’ючерси є неймовірно корисними інструментами для криптотрейдерів, і вони стають дедалі популярнішими.

Фактично, загальний обсяг торгів опціонами Bitcoin та Ethereum минулого року досяг 387 мільярдів доларів США.
Але як насправді працюють контракти криптоопціонів та криптоф'ючерсів? І яка між ними різниця?

У цьому посібнику ви знайдете роз'яснення цих питань та багато іншого!

Кінцева частина цього посібника пропонує детальне та вичерпне пояснення, що таке опціони та ф’ючерси, як вони працюють та їх відмінності.

Але спочатку, ось короткий підсумок для тих із вас, хто просто хоче отримати швидку відповідь.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Коротке резюме

Опціони та ф’ючерси - це фінансові продукти, які трейдери використовують для отримання прибутку або захисту своїх інвестицій від волатильності ринку.

Подібності криптоопціонів та криптоф’ючерсів

Обидва є деривативами, а це означає, що вони отримують свою вартість від базових активів, таких як акції, товари або, у нашому випадку, крипто.

Однак, ні опціони, ні ф’ючерси не надають вам права власності на сам базовий актив, що насправді вважається перевагою, оскільки ви можете отримати прибуток від коливань цін на крипторинках, навіть не купуючи криптовалюти.

Хоча опціони та ф’ючерси багато у чому схожі, вони також відрізняються кількома важливими моментами.

Відмінності криптоопціонів та криптоф'ючерсів

Опціони дають вам вибір – але не обов'язок – купувати або продавати криптовалюти за попередньо узгодженою ціною до певної дати. В обмін на цю гарантію, вам доведеться заплатити премію, коли ви купуєте контракт.
З іншого боку, ф’ючерси зобов'язують вас купувати або продавати криптовалюти за узгодженою ціною після закінчення терміну дії контракту. Однак, вони не вимагають від вас сплати премій.

З двох контрактів опціони вважаються порівняно менш ризикованими, оскільки у вас є лише, як випливає з назви, «опція» купити чи продати, а не зобов’язання.

Це коротка версія, тож тепер давайте заглибимося у більш детальне пояснення того, як працюють опціони та ф’ючерсні контракти.

Поглиблений аналіз криптоопціонів та криптоф’ючерсів

Як опціони, так і ф’ючерси є корисним способом для трейдерів покрити недоліки та захиститися від волатильності вище середнього, яка спостерігається на крипторинках.

Опціони та ф’ючерси дещо схожі, але якщо ви плануєте використовувати будь-який із них, важливо точно знати, чим вони відрізняються, і коли вам слід використовувати кожен із них.

Давайте почнемо з детального вивчення криптоопціонів.

Що таке криптоопціони?

Опціони - це деривативні контракти, які дають покупцеві право купити або продати актив за встановленою ціною до узгодженої дати закінчення терміну дії. Коли ви купуєте або продаєте опціон на криптовалюту, ви не володієте самою криптовалютою. Таким чином, опціони дозволяють отримати доступ до майже будь-якої криптовалюти без її фактичної купівлі.

Опціони мають дату закінчення терміну дії, яка встановлює момент, коли контракт повинен бути виконаний, і ціну страйку, що встановлює ціну, за яку актив можна купити або продати до закінчення терміну дії опціону.

Криптоопціони бувають двох різних стилів: Американський, де ви можете виконати контракт у будь-який момент до закінчення терміну його дії, або Європейський, де ви можете виконати його лише у момент закінчення терміну дії. Який стиль опціону вам потрібен для тієї чи іншої торгівлі, здебільшого залежить від величини ризику, який ви готові прийняти і вашого ступеня впевненості щодо напрямку ринку.

Залежно від того, чи ви вважаєте, що вартість активу зросте або впаде, вам знадобиться колл опціон або опціон пут.

Колл опціон дозволяє придбати базовий актив за певною ціною до закінчення терміну дії контракту. Колл опціони вигідні, коли ринок зростає, але вони не захищають вас від падінь.
Пут опціон, з іншого боку, дозволяє продати актив за узгодженою ціною після закінчення контракту. Пут опціон заощаджує ваші гроші під час падіння ринку, дозволяючи вам продати актив за більш ранньою та вищою ціною.

Щоразу, коли ви купуєте опціон, ви повинні платити премію. Ви втратите цю премію, якщо не скористаєтеся опціоном до закінчення його терміну дії. Ціна премії змінюватиметься залежно від кількості часу до кінця контракту, коливання базового активу та поточної ціни активу.

Як опціони працюють на практиці?

Ось приклад, щоб проілюструвати, як працюють опції.

Уявімо, що ви купуєте колл опціон Ethereum за 3000 доларів США, термін дії якого закінчується через 90 днів, із премією 300 доларів США. Для ясності, цей опціон дозволяє купити Ethereum за 3000 доларів США у будь-який момент протягом наступних дев’яноста днів. Якщо ціна Ethereum зросте до 4000 доларів, ви можете виконати контракт і отримати прибуток у 1000 доларів за мінусом премії в 300 доларів.
Якщо ціна Ethereum впаде нижче 3000 доларів США, ви втратите свою премію у розмірі 300 доларів США, але ви не зобов’язані купувати будь-який Ethereum дешевше, ніж його справжня вартість, тож ваші максимальні втрати будуть премією, яку ви заплатили, тобто 300 доларів США.
Натомість, припустімо, що ви купили 90-денний пут опціон, також за 3000 доларів США з премією 300 доларів США. У цьому випадку, ви можете продати Ethereum за 3000 доларів протягом наступних дев’яноста днів.

Якщо ціна Ethereum підніметься до 4000 доларів, ви не скористаєтеся своїм опціоном, оскільки це призведе до втрати 1000 доларів. Замість цього, ви просто дозволите опціону закінчитися і втратите премію в 300 доларів.

Однак, якщо ринки провалилися (dipped), а Ethereum знизився до 1500 доларів, ваш пут опціон дозволить вам продати Ethereum за 3000 доларів, що допоможе вам покрити деякі збитки.

Продаж криптоопціонів

Поки що ми згадували лише про варіанти купівлі. Однак, ви також можете продавати опціони — це також відоме як автор опціонів (options writer)— і збирати премії, сплачені покупцями.

Важливо пам’ятати, що більшість продавців опціонів володіють принаймні деякою кількістю базового активу, з якого отримують вартість своїх опціонів, яку вони використовують для виконання опціону, якщо ринки коливатимуться у неправильному напрямку.

Однак, коли продавець опціонів не володіє жодним із базових активів, він створює так званий "непокритий"(uncovered) або "голий"(naked) опціон, який вважається дуже ризикованим бізнесом.

Що таке голі (naked) криптоопціони?

Продаж голих опціонів дозволяє отримати прибуток, не вкладаючи значних грошових коштів, але знову ж таки, це вважається надзвичайно ризикованим варіантом. Теоретично немає обмежень щодо того, наскільки високо може досягнути ціна крипто, а це означає, що ваш ризик від продажу голих пут опціонів також потенційно необмежений. Як правило, брокери опціонів вимагають від вас опублікувати певну суму застави — відомої як опціон маржа — перш ніж ви зможете продати опціони.

Для ілюстрації, ось приклад покритого (covered) та непокритого (uncovered) варіанту.

Припустімо, ви продаєте 90-денний голий "колл опціон" на Bitcoin за 30 000 доларів США, що вимагає від вас продажу Bitcoin за цією ціною незалежно від того, наскільки зросте ціна.

Якщо ціна Bitcoin підскочить до 40 000 доларів США за день, а це можливо, вам доведеться купити Bitcoin із надбавкою 33%, а потім продати його тому, хто купив ваш опціон, за 30 000 доларів, втративши при цьому 10 000 доларів.

У той же час, як якби ви застрахувалися, купивши Bitcoin за 30 000 доларів (або менше), перш ніж продати свій опціон, вам не потрібно було б купувати Bitcoin за вищою ціною. Ви також могли б отримати вигоду від стрибка ціни на Bitcoin, якби у вас було більше Bitcoin, ніж вимагав продати ваш опціон.

Що таке криптоф'ючерси?

Ф’ючерсні контракти дозволяють вам купувати або продавати певний актив пізніше за заздалегідь визначеною ціною. Вони були винайдені, щоб згладити нестабільність цін на продовольчих і сільськогосподарських ринках, дозволяючи фермерам купувати врожай або насіння заздалегідь за погодженою ціною.

Подібно до опціонних контрактів, які ми щойно розглядали, ф’ючерси пов’язані з базовим активом, таким як товари, акції чи крипто та отримують від них цінність. Крім того, як і опціони, вони дозволяють отримати доступ до криптовалюти, фактично не купуючи її.

Однак, коли дві сторони укладають ф’ючерсний контракт, базовий актив має бути куплений або проданий після закінчення терміну дії контракту. Саме це зобов’язання робить торгівлю ф’ючерсами за своєю суттю ризикованішою, ніж торгівля опціонами.

Яка різниця між купівлею та продажем ф’ючерсів?

Коли ви продаєте ф’ючерсний контракт, ви зобов’язані продати актив за погодженою ціною на певну дату. Отже, коли ринок падає, той, хто купив ваш ф'ючерс, юридично зобов’язаний купити у вас актив як тільки закінчиться термін дії контракту.
Щоразу коли ви купуєте ф’ючерсний контракт, ви заздалегідь фіксуєте ціну. Це дозволяє вам отримувати прибуток, якщо ринок підніметься, оскільки ви купуєте базовий актив дешевше, ніж він коштує, щоб потім продати його з прибутком.
Крім того, коли ви купуєте ф’ючерсний контракт, вам не потрібно ставити на стейкінг всю вартість контракту. Натомість, ви можете утримувати відсоток від вартості, необхідної для виконання контракту, що називається торгівля на маржі.
Однак, якщо вартість активу, на якому базується ваш ф’ючерсний контракт, впаде, біржа, на якій ви придбали ваш контракт, може зробити так званий маржин кол. Якщо ви отримаєте маржин кол, вам потрібно буде розмістити більше грошей як заставу, інакше ви ризикуєте анулювати свій контракт.

Як бачите, зобов’язуючи вас купувати або продавати актив, ф’ючерси за своєю суттю більш ризиковані, ніж опціони. Але з іншого боку, вам не потрібно сплачувати премії чи комісії наперед, щоб випустити ф’ючерсний контракт, тож ви можете отримати прибуток, не вкладаючи гроші наперед.

Давайте розглянемо приклад, щоб побачити, як працюють ф’ючерси.

Як ф'ючерси працюють на практиці?

Уявімо, що Bitcoin коштує 30 000 доларів, і ви хочете купити ф’ючерсний контракт для отримання прибутку від очікуваної зміни ціни.

Якщо ви вважаєте, що ціна Bitcoin зросте, ви можете придбати ф’ючерсний контракт на 30 000 доларів США, що зобов’яже вас купити Bitcoin за 30 000 доларів.

Отже, якщо ціна Bitcoin зросла до 35 000 доларів після закінчення терміну дії контракту, ви могли б купити один Bitcoin за 30 000 доларів і негайно продати його за 35 000 доларів, отримавши прибуток у 5 000 доларів.

А тепер уявімо, що у вас є один Bitcoin, але ви вважаєте, що його ціна може впасти. У цьому випадку, ви можете продати Bitcoin ф’ючерс за 30 000 доларів США, що вимагатиме від особи, яка його купує, заплатити вам 30 000 доларів США за ваш один Bitcoin як тільки закінчиться термін дії контракту.

Отже, якби ціна впала, скажімо, до 20 000 доларів, ви б уберегли себе від втрати 10 000 доларів. Однак, якби ціна зросла до 40 000 доларів, вам доведеться продати свій Bitcoin на 10 000 доларів менше, ніж він коштував.

Ця стаття містить посилання на сторонні вебсайти або інший вміст лише в інформаційних цілях («Сайти третіх сторін»). Сторонні сайти не контролюються CoinMarketCap, і CoinMarketCap не несе відповідальності за вміст будь-яких сайтів третіх сторін включно з будь-якими посиланнями без обмежень, що містяться на сторонньому сайті, або будь-які зміни чи оновлення сайтів третіх сторін. CoinMarketCap надає вам ці посилання лише для зручності, і включення будь-якого посилання на сайт не означає його підтвердження, схвалення чи рекомендацію від CoinMarketCap або будь-якого зв’язку з його операторами. Ця стаття призначена для використання та повинна використовуватися лише в інформаційних цілях. Важливо провести власне дослідження та аналіз, перш ніж приймати будь-які важливі рішення, пов’язані із будь-яким з описаних продуктів чи послуг. Ця стаття не є фінансовою консультацією і не повинна розглядатися як фінансова консультація. Погляди та думки, висловлені у цій статті, належать автору [компанії] і не обов’язково відображають погляди CoinMarketCap.
4 people liked this article