Все, що вам потрібно знати про Ethereum Merge: розвінчання хибних уявлень
Tech Deep Dives

Все, що вам потрібно знати про Ethereum Merge: розвінчання хибних уявлень

Дату the Merge було встановлено після успішного Merge тестової мережі Goerli, — але все ще існують поширені помилки щодо того, що станеться з Ethereum після Merge.

Все, що вам потрібно знати про Ethereum Merge: розвінчання хибних уявлень

Зміст

Ethereum mainnet (основна мережа) зазнає значних змін протягом найближчих тижнів. Ethereum merge (об’єднається, зіллється) з Beacon Chain і повністю перейде на механізм консенсусу proof-of-stake (PoS) замість proof-of-work(PoW), який використовує поточна основна мережа.
Крім того, The Merge прокладе шлях для важливих майбутніх оновлень мережі, включаючи шардинг (sharding) для кращої масштабованості та зменшення споживання енергії.

Прочитайте: Торгівля навколо ETH Merge

Оскільки активація The Merge наближається після успішного впровадження PoS в останній тестовій мережі Goerli — наразі запланована на 15 вересня 2022 року, — у людей виникає багато запитань щодо цієї важливої зміни в Ethereum.

Що ще важливіше, є кілька помилкових уявлень, які потрібно роз’яснити. Треба багато зрозуміти, але знайти вичерпну відповідь може бути важко. Таким чином, у цій статті ми досліджуватимемо нагальні питання та розвінчаємо неправильні уявлення про The Merge для прояснення цієї важливої події у Ethereum.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Коли саме відбудеться The Merge?

На момент написання статті, планується, що The Merge заплановано та буде здійснено 15 вересня 2022 року. Однак, завжди є ймовірність того, що щось потрібно трохи відкласти — сам Merge відкладався роками.
The Merge пройде у кілька етапів тестування кількох тестових мереж (testnet), щоб переконатися, що все працює належним чином. 8 червня розробники завершили Merge на тестовій мережі Ropsten — найвідомішій тестовій мережі. Після цього, 6 липня, тестова мережа провела Merge на Sepolia та запрацювала без серйозних збоїв.
Тестова мережа Goerli — третя і остання — успішно провела Merge 11 серпня. Під час Merge Goerli не було зареєстровано жодних серйозних технічних проблем, що дуже порадувало ентузіастів Ethereum, тож у результаті ETH зріс на 11%.

Чи буде Ethereum офлайн під час The Merge?

Як і попередні оновлення мережі, The Merge не призведе до простою мережі Ethereum. Щойно мережа досягне необхідної загальної складності терміналу (сукупна загальна потужність майнінгу, яка використовується для підтвердження нового блоку), правила консенсусу автоматично переключаться з PoW на PoS.

Отже, підсумок такий: Ethereum не матиме жодних простоїв під час цього процесу.

Чи потрібно мені щось робити як користувачу Ethereum?

Якщо ви є користувачем мережі Ethereum або кимось, хто інвестував у ETH, вам не потрібно виконувати жодних дій після The Merge.

The Merge - це оновлення протоколу, але не таке, яке безпосередньо впливає на користувачів або власників. Зберігайте свої кошти там, де вони є сьогодні, продовжуйте використовувати свій гаманець, як і раніше, і зберігайте позиції LP, якщо такі у вас є. Жоден із цих аспектів не зміниться та не вплине на нього після The Merge.

Хоча перехід від PoW до PoS є хардфорком — він змінює основний протокол — уся історія Ethereum залишиться недоторканою та незмінною. Кошти, збережені у вашому гаманці до The Merge, залишаться там після завершення оновлення мережі.

Вам не потрібно нічого робити, окрім як розслабитися, насолоджуватися та спостерігати за розвитком подій.

Не дивно, що з’являться хакери та шахраї, які намагатимуться обманом змусити користувачів вжити дій, про які їм не варто турбуватися. Ймовірно, спостерігатиметься значне збільшення фішингових електронних листів, шахрайств та підроблених електронних листів із проханням надсилати свій баланс ETH або токени ERC20 на "нові та сумісні адреси ETH2". Ваш найкращий спосіб дій - ігнорувати все це, оскільки не буде ні нового токена ETH2, ні стандарту гаманця ETH2.

Що робити, якщо я оператор вузла, стейкер або розробник?

Правила дещо відрізняються для користувачів, які стейкінгують ETH, запускаючи власну інфраструктуру вузла або керуючи вузлом будь-яким способом. Однак, ці кроки є простими, тому варто ознайомитися з Merge Readiness Checklist для переконання, що виконано всі належні кроки.

Кроки для стейкера ETH, який запускає власний вузол:

  • Запустіть клієнта рівня консенсусу (consensus layer client) та клієнта рівня виконання (execution layer client), щоб більше не отримувати дані про виконання до завершення The Merge.
  • Перевірте справжність обох клієнтів за допомогою спільного JWT для забезпечення безпечного двостороннього зв’язку.
  • Встановіть адресу одержувача комісії, щоб отримувати підказки щодо комісії за транзакцію.

Невиконання перших двох кроків призведе до того, що після The Merge вузли повідомлятимуться як "офлайн", доки обидва рівні не будуть повністю синхронізовані та автентифіковані.

Кроки для операторів вузла без перевірки:

  • Налаштуйте клієнта рівня виконання та клієнта рівня консенсусу, які працюватимуть у тандемі через новий Engine API.
  • Налаштуйте автентифікацію між обома клієнтами через секрет JWT.

Кроки для розробників Ethereum:

  • Нічого конкретного, хоча The Merge змінить структуру блоків, час блокування, зміни коду операції, порушить джерела випадковості у ланцюгу та змінить концепцію безпечної голови та завершених блоків. Розробники можуть знайти докладнішу інформацію у цьому дописі в блозі.

Тепер, коли ми вирішуємо технічні вимоги, настав час роз’яснити деякі помилкові уявлення звичайних користувачів та власників ETH щодо The Merge.

Чи потрібно робити стейкінг 32 ETH для запуску вузла Ethereum?

Схоже, що після The Merge виникли певні непорозуміння щодо роботи вузла Ethereum.

До або після Merge будь-хто може запустити базовий без перевірки мережевий вузол Ethereum, не приймаючи жодних зобов’язань брати участь у стейкінгу ETH. Ніколи не існувало ETH вимог для запуску вузла, і не буде після проведення The Merge.

Користувачі можуть вибрати два типи вузлів:

  • Вузол Майнінг/Вузол перевірки: єдиний тип вузла, здатний пропонувати мережеві блоки, але для цього потрібне виділення ресурсів. Цей ресурс є або майнінговою потужністю згідно з правилами PoW, або стейкінгованим ETH у PoS. Ці вузли отримують винагороду протоколу за постійну підтримку мережі Ethereum.
  • Традиційний вузол: без зобов’язань щодо ресурсів, але він працюватиме на комп’ютері/сервері, підключеному до Інтернету та мережі 24/7. Ці вузли не можуть пропонувати блоки, але прослуховуватимуть нові мережеві блоки та перевірятимуть їх дійсність. Ці вузли є неймовірно цінними для Ethereum і посилять його опір цензурі та його децентралізовані аспекти.

Вимога до стейкінгу 32 ETH застосовується лише до користувачів, які прагнуть запустити вузол валідатора протягом переходу The Merge на PoS. Однак ті, хто віддає перевагу запуску вузла без перевірки, не мають жодних фінансових зобов’язань, про які варто турбуватися. Крім того, ті, у кого менше 32 ETH, все ще можуть робити стейкінг, зобов’язуючись перед постачальниками стейкінгу або пулами.

Чи The Merge знизить комісії за транзакції?

Всупереч тому, що може думати більшість людей, The Merge не змінить комісії за газ на Ethereum. Також не розширить пропускну здатність мережі та не забезпечить більш ефективних структур транзакцій.

Це зміна механізму консенсусу, яка прокладе шлях для майбутніх покращень комісій за транзакції, але нижчі комісії за газ будуть не завдяки The Merge.
Щоб зрозуміти чому, вам спочатку потрібно зрозуміти, як працюють комісії за газ на Ethereum 1: вони є результатом попиту на мережу та її пропускної здатності. Коли мережа досягне максимальної потужності, а попит залишиться високим, плата за газ зросте. Однак, може бути нижча комісія, коли попит залишається незмінним або зменшується, а пропускна здатність мережі не досягає максимального значення. The Merge не впливає на цю кореляцію, хоча майбутні оновлення можуть запропонувати покращення.

Перехід на PoS закладе основу для шардингу та підвищення пропускної здатності. Однак, ці оновлення не будуть випущені найближчим часом, оскільки немає офіційного графіка їх активації у мережі Mainnet.

Проте, багато гравців будують у просторі rollups другого рівня (L2) з багатьма розробками, які обіцяють дешевші та швидші мережеві транзакції в екосистемі Ethereum. Прочитайте наш глибокий аналіз багатообіцяючих L2 rollups, такі як Arbitrum, Optimism, ZkSync, StarkWare та Polygon.

Чи зробить The Merge транзакції швидшими?

The Merge внесе деякі незначні зміни у транзакції в мережі Ethereum двома способами — час для включення у блок та час для завершення. Приблизно на 10% зменшиться час публікації нового блоку, але це не буде помітно для кінцевих користувачів.

На Ethereum PoW блоки створюються приблизно кожні 13,3 секунди, тоді як на Beacon Chain слоти відбуваються точно кожні 12 секунд — тому блоки створюються на 10% частіше на PoS, ніж на PoW.

PoS забезпечить нову концепцію завершеності транзакцій і згруповуватиме блоки в епохи кожні 6,4 хвилини. Однак, це не прискорить транзакції, оскільки процес завершення буде приблизно таким же, як і кількість блоків вимог PoW (PoW requirements blocks), необхідних для DApps сьогодні.

Прочитайте: Що таке DApps?

Чи можу я вивести стейкінгований ETH після Merge?

Це ще одне помилкове уявлення, яке може налякати деяких користувачів. Хоча користувачі могли брати участь у стейкінгу ETH на Beacon Chain до The Merge, вони не зможуть вивести свою частку одразу після Merge.

Натомість, цей процес буде ввімкнено у майбутньому оновленні мережі під назвою "Shanghai." Оновлення Shanghai є першим великим оновленням після The Merge, хоча для активації у мережі Mainnet може знадобитися 12 місяців або більше.

Крім того, це стосується стейкінгованих ETH, винагород за стейкінг та нещодавно випущених балансів ETH одразу після завершення The Merge. Усі кошти залишатимуться у Beacon Chain і їх не можна буде вивести, доки оновлення Shanghai не запрацює.

Чи отримають валідатори ліквідні винагороди ETH до Shanghai?

Так, вони отримають безкоштовні підказки та MEV (Miner Extracted Value) на свої облікові записи основної мережі, а кошти будуть доступні негайно.

Протокол Ethereum видаватиме ETH як винагороду валідаторам, які допомагають досягти мережевого консенсусу. Ці кошти заблоковані у Beacon Chain, де валідатори мають унікальні адреси, де зберігаються їхні винагороди та стейкінговані ETH.

Однак, ETH в основній мережі — процес, коли користувачі здійснюють транзакції, покривають комісію за газ і дають валідаторам "на чай" — проводиться на рівні виконання (execution layer), а не на Beacon Chain.

Майте на увазі, що валідатори отримають ці прибутки, лише якщо вони вкажуть дійсну адресу одержувача комісії у своєму клієнтському програмному забезпеченні.

Чи будуть стейкери вносити заставу, коли стане доступним вилучення коштів?

Щойно оновлення Shanghai запрацює, буде приплив ліквідності ETH. Усі стейкери зможуть вимагати свої винагороди та вилучати свої стейкінговані ETH, якщо вони більше не бажають підтримувати мережу.

Однак, лише певна кількість валідаторів мережі може припинити підтримку мережі. Такі заходи безпеки є важливими та гарантують, що мережа Ethereum буде працювати.

Оновлення Shanghai запропонує стимул для виводу балансів стейкінгу з понад 32 ETH валідаторами, оскільки ці кошти не сприятимуть додатковому прибутку. Деякі можуть навіть повністю зупинити свій вузол і повернути весь свій баланс або вкласти більше коштів у свій "банк" стейкінгу, щоб заробити більше прибутку.

Протокол Ethereum обмежує повні виходи валідатора шістьма валідаторами за епоху або 1350 на день. Це також означає, що валідатори можуть вилучити зі стейкінгу максимум 43 200 ETH на день, причому, сьогодні у стейкінгу задіяно понад 10 мільйонів ETH. Ці цифри не вирізьблені на камені, оскільки вони будуть змінюватися залежно від загальної суми ETH, поставленої на стейкінг, але цього достатньо для запобігання виходу всіх одночасно.

Чи збільшиться APR після Merge?

Розробники Ethereum цілеспрямовано обирають змінний стейкінг APR. Це дозволяє користувачам визначати, скільки вони хочуть отримувати за захист мережі. Якщо валідатори вирішать відкликати свій вузол, річна процентна ставка (APR) може поступово збільшуватися для тих, хто залишається відданим стейкінгу.
Поточний APR, за даними Ethereum.org, становить приблизно 4,1%.

Цілком ймовірно, що буде поступове зростання річної процентної ставки, але не варто очікувати безглуздих результатів. Деякі люди прогнозують збільшення на 200%, але це, ймовірно, буде ближче до 50% або менше цього.

Після Merge, річна процентна ставка, ймовірно, зросте, а комісія за транзакції почне надходити валідаторам, а не майнерам. Ці комісії відповідають активності мережі під час запропонованого блоку валідатором, що призводить до різного доходу.

Майте на увазі, що збільшення річної процентної ставки на 50% не означає, що користувачі отримають винагороду понад 50% свого балансу. Це означає, що поточний APR зросте на 50% і зросте приблизно до 7% або трохи нижче, що все ще є дуже привабливим показником.

Чи ETH2 все ще актуальний?

У перші дні планування The Merge, ходили чутки про створення "ETH2". Деякі люди сприйняли це як нову мережу та валюту, хоча ні того, ні іншого не буде. Більше того, розробники Ethereum перестали використовувати термін "ETH2" у міру наближення The Merge, щоб уникнути непотрібної плутанини на цьому фронті.
Хоча це правда, що існує ETH1 (основна мережа mainnet) і якийсь термін "ETH2" як Beacon Chain, вони досягнуть кульмінації на Merge та стануть однією мережею. Ця мережа залишиться основною мережею Ethereum і матиме всі функції Beacon Chain.

Серед розробників все ще згадуються Eth1 і Eth2, але це стосується рівня виконання транзакцій — Eth1 і рівня консенсусу для консенсусу PoS — Eth2.

Майте на увазі, що це не окремі мережі, а два аспекти основної мережі Ethereum, які служать певній меті.

Коли Ethereum увімкне шардинг?

Початковий план полягав у тому, щоб увімкнути шардинг (sharding) перед Merge, що зрештою виявилося неможливим.

Проте, в Ethereum з’явилися різні рішення масштабування L2, щоб усунути деякі проблеми масштабування. Це дозволило розробникам визначити пріоритетність консенсусної зміни до PoS, значно зменшивши споживання енергії мережею.

Шардинг все ще є частиною довгострокової дорожньої карти, за словами співзасновника Віталіка Бутеріна, хоча вони й не скоро його запровадять.

Натомість, розробники продовжують шукати найоптимальніший спосіб розповсюдження збережених стислих даних про виклики (stored compressed calldata) з контрактів rollup для забезпечення експоненціального зростання пропускної здатності мережі. Простіше кажучи, це означає швидші та дешевші транзакції для користувачів. Перехід на PoS необхідний, щоб продовжувати досліджувати життєздатні можливості на цьому фронті.

Шардинг також не є частиною оновлення Shanghai, тобто знадобиться принаймні 12 місяців, перш ніж шардинг потрапить у мережу Ethereum. Насправді це, ймовірно, займе два роки або більше, хоча цей графік завжди може змінюватися.

Ця стаття містить посилання на сторонні вебсайти або інший вміст лише в інформаційних цілях («Сайти третіх сторін»). Сторонні сайти не контролюються CoinMarketCap, і CoinMarketCap не несе відповідальності за вміст будь-яких сайтів третіх сторін включно з будь-якими посиланнями без обмежень, що містяться на сторонньому сайті, або будь-які зміни чи оновлення сайтів третіх сторін. CoinMarketCap надає вам ці посилання лише для зручності, і включення будь-якого посилання на сайт не означає його підтвердження, схвалення чи рекомендацію від CoinMarketCap або будь-якого зв’язку з його операторами. Ця стаття призначена для використання та повинна використовуватися лише в інформаційних цілях. Важливо провести власне дослідження та аналіз, перш ніж приймати будь-які важливі рішення, пов’язані із будь-яким з описаних продуктів чи послуг. Ця стаття не є фінансовою консультацією і не повинна розглядатися як фінансова консультація. Погляди та думки, висловлені у цій статті, належать автору [компанії] і не обов’язково відображають погляди CoinMarketCap.
30 people liked this article