Алгоритмічні стейблкоїни вже мертві? Повний аналіз аварії Terra
Tech Deep Dives

Алгоритмічні стейблкоїни вже мертві? Повний аналіз аварії Terra

CoinMarketCap Academy спостерігає за зростанням та падінням алгоритмічних стейблкоїнів — та за тим, яке майбутнє чекає на цю модель стейблкоїна.

Алгоритмічні стейблкоїни вже мертві? Повний аналіз аварії Terra

Зміст

У пошуках стабільності на блокчейні з'явилося широке розмаїття моделей стейблкоїнів — кожна з яких має свої плюси та мінуси. Хоча стейблкоїни, підтримувані фіатом залишаються найбільш домінуючими, в останні роки з'явилася нова хвиля алгоритмічних стейблкоїнів, кожен з яких сподівається забезпечити більш децентралізований актив зі стабільною ціною.
Як алгоритмічно стабілізовані активи, алгоритмічні стейблкоїни відрізняються від простих стейблкоїнів забезпечених активами тим, що для підтримки своєї прив'язки, як правило, вони покладаються на алгоритми, теорію ігор та економічні стимули. Це означає, що їм не потрібно покладатися на централізованих емітентів та казначейств для збереження своєї вартості, але також залишає їх потенційно вразливими до економічних атак —, що полегшує збиття їх з прив'язки.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Зростання алгоритмічно стабільних криптовалют

Оскільки криптоіндустрія прагне до подальшої децентралізації, стейблкоїни залишалися однією з останніх частин головоломки, яку потрібно перенести у повністю децентралізовану систему, оскільки майже всі популярні стейблкоїни покладалися на централізованих емітентів, що володіють фіатними резервами.

Дехто вважає, що це становить системний ризик для криптоіндустрії у цілому, оскільки стейблкоїни відповідають за більшу половину всього обсягу криптоторгівлі та зараз мають вирішальне значення для стабільності галузі.

Алгоритмічні стейблкоїни обіцяють безліч переваг перед типовими стейблкоїнами, що підтримуються фіатом, включаючи повністю децентралізовані. Оскільки ці монети не покладаються на традиційні компанії та не вимагають прямого зв'язку з фіатною валютою, це може ускладнити їх закриття, регулювання або вилучення. Вони також набагато швидше завантажують та масштабують, оскільки будь-яка команда з ідеєю та мінімальними ресурсами та забезпеченням може створити та розгорнути алгоритмічно стабілізований токен у багатьох випадках за кілька днів.

Оскільки алгоритмічно стабілізовані криптовалюти є повністю ончейн, їх також можна вважати більш прозорими, ніж стейблкоїни забезпечені фіатом, оскільки лише деякі з них і порівняно нечасто публікують достовірні аудити своїх резервів.
Тим не менш, незважаючи на ці явні переваги, алгоритмічні стейблкоїни почали привертати увагу лише з випуском TerraUSD (UST) — стейблкоїна прив'язаного до долара для блокчейна Terra. Це все у поєднанні з децентралізованою платформою заощаджень, відомою як Anchor Protocol (яка забезпечувала фіксований 20% APY) виявилося неймовірно популярним і побачило своє вибухове прийняття з березня 2021 року по травень 2022 року.
В даний час існує зростаючий список алгоритмічних стейблкоїнів, причому кілька з них тепер доступні на найпопулярніших платформах смарт-контрактів, хоча більшість з них все ще є відносно неясними та погано прийнятими.

Падіння алгоритмічних стейблкоїнів

На відміну від типових стейблкоїнів, підтримуваних фіатом, які, як правило, можуть бути викуплені за ставкою 1:1 до фактичного фіату, що утримується в резервах, алгоритмічні стейблкоїни безпосередньо не підтримуються активом зі стабільною ціною.

Натомість, вони можуть досить широко відрізнятися у механізмі, який вони використовують для досягнення стабільності. Хоча у деяких випадках це може працювати відносно добре, в інших випадках це бомба уповільненої дії, яка просто чекає, щоб вибухнути.

Оскільки більшість алгоритмічних стейблкоїнів покладаються на арбітражні механізми для підтримки стабільності, вони, як правило, покладаються у певний момент на нестабільний вторинний токен у своєму каскаді повторної прив'язки. Якщо цей вторинний токен стає вкрай небажаним або має сильний тиск на продаж, це може призвести до розкручування всієї системи.

Це зробило багато алгоритмічних стейблкоїнів особливо вразливими до black swan events або навмисних маніпуляцій на ринку, які можуть збити стейблкоїни з прив’язки, а у деяких випадках і повністю зруйнувати її.

Випадок TerraUSD

TerraUSD (UST) - це алгоритмічний стейблкоїн, призначений для підтримки своєї прив'язки через ончейн арбітражну діяльність.

За допомогою гаманця Terra Station користувачі можуть у будь-який час обміняти 1 UST на LUNA вартюстю 1 долар. Теоретично, якби UST опустився нижче своєї прив'язки до 1 долара, користувачі могли б просто обміняти його на LUNA вартістю 1 долар і могли б це продати за 1 долар. Тим часом, пропозиція UST скоротиться, а попит на токен на вторинних біржах збільшиться, оскільки користувачі хочуть скористатися можливістю арбітражу — повернення вартості UST до $1.

Однак, ця система була випробувана у травні 2021 року, коли TerraUSD зазнала одного з найгірших відхилень від своєї прив'язки за свою коротку історію — після падіння з 1 до 0.96 долара протягом 1-тижневого періоду. Хоча UST врешті-решт повернувся до своєї прив'язки, ця подія викликала занепокоєння тим, що її економічна модель не була довгостроково життєздатною, особливо якщо ринкова капіталізація UST перевищила рівень LUNA або якщо стався значний каскад ліквідації, — що може потенційно призвести до краху.

Для вирішення проблеми та забезпечення підтримки ціни UST, некомерційна організація, відома як Luna Foundation guard (LFG), накопичила 3,5 мільярда доларів резервів різних нестабільних активів (включаючи BTC та AVAX). Але цих коштів було недостатньо для зупинки катаклізматичної серії ліквідацій, які у травні 2022 року відправили ціну на UST від $1 до $0,044. Тим часом, LUNA побачила крах своєї вартості з понад 80 доларів до лише крихітної частки цента при експотенціальному роширенні циркулюючої пропозиції.
Ця подія також показала, що арбітражний механізм хитувався, оскільки добовий ліміт потужності та поступово зростаюче прослизання унеможливили фактичний обмін 1 UST на 1 долар вартості LUNA. Не кажучи вже, що як правило, існує значний розрив між ціною оракула та фактичною біржовою вартістю.
Ця подія відбилася на ширшому просторі стейблкоїнів та DeFi, порушивши численні протоколи на основі Terra та, навіть, спричинивши крах USDX — стейблкоїна, побудованого Kava Labs, який був частково забезпечений UST. Стаблкоїн впав до свого найнижчого рівня у 0.45 долара США, і він все ще торгується значно нижче своєї м'якої прив'язки. Так само вийшло з алгоритмічним стейблкоїном Deus Finance DEI - стейблкоїн тепер поза прив'язкою вже більше тижня.
На пізніх стадіях колапсу UST, також з'явилися твердження, що До Квон (Do Kwon) стоїть за іншим раніше невдалим алгоритмічним стейбкоїном, відомим як Basis Cash, який відійшов у небуття протягом декількох тижнів після свого запуску.

В даний час поширений консенсус про знаходження стейблкоїну UST за межами точки відновлення, і що він впаде та це стане однією з найбільших помилок в історії криптовалют, — яка привертає увагу американських законодавців через потенціал для економічних збитків. UST у даний час є найбільшим збанкротілим проєктом стейблкоїну і буде служити в якості прикладу чого не треба робити у майбутніх ініціативах.

Сага про Terra: постфактум аналіз

Terra демонструє крихкість деяких економік, заснованих на блокчейні, і служить попереджувальним сигналом для розробників, які прагнуть вирішити алгоритмічну можливість/проблему стейблкоїнів, а також для користувачів, які віддають перевагу використанню саме цих монет, а не більш традиційним варіантам, що забезпечені фіатом.

Тепер, більш ніж через тиждень після її обвалу, зрозуміло, що Terra, як вже було відомо, знаходиться за межами точки відновлення, і те, що виходить із завалів буде побудовано на кількох компромісах.

Незважаючи на початкові повідомлення про те, що інвестиційна фірма GAM, яка базується у Цюріху організувала пакет порятунку на 3 мільярди доларів для Terra, пізніше було доведено, що це було сфабриковано.

«У історії немає правди, а GAM не випустили прес-реліз. GAM має суворий контроль за поширенням прес-релізів, і ми досліджуємо джерело цієї історії та те, як вона стала опублікованою «, - йдеться у недавньому прес-релізіGAM.
Натомість, платформі потрібно буде завершити хардфорк, по суті розділивши новий блокчейн від оригінального ланцюга Terra на певний блок, перейменувавши старий [згорнутий] ланцюг як Terra Classic, тоді як новий ланцюг продовжить як основний ланцюг (просто називатиметься Terra). Це схоже на те, що сталося з Ethereum у липні 2016 року після того, як сумнозвісний хак DAO розділив спільноту Ethereum та призвів до форку, який дав два ланцюги — Ethereum Classic (оригінальний Ethereum) та Ethereum.

Згідно з останніми твітами, засновник Terra До Квон (Do Kwon) та більшість валідаторів мережі впевнені, що нова мережа Terra 2.0 зможе захищати підтримку екосистеми та ширшої спільноти розвитку, забезпечуючи при цьому життєздатний шлях до відновлення.

Наразі незрозуміло, чи збереже новий ланцюг функцію спалювання та карбування LUNA — яка використовувалася для живлення стейблкоїну UST.

Нова LUNA Go Forward Proposal призначена для стимулювання розробників та залучення якомога більшої кількості членів спільноти. Вона буде включати аірдроп нових токенів LUNA стейкерам Luna Classic, власникам Luna Classic, залишковим власникам UST та розробникам додатків. Велика частина нового запасу LUNA буде зарезервована для програм вирівнювання строю розробників та програм майнінгу.

Повний розподіл токенів окреслено таким чином:

 • У громадський басейн: 25%
 • Контролюється стейкерами.
 • 10% призначено для розробників
 • Власникам LUNA перед атакою: 35%
 • Усі зв'язані/незв'язані Luna, мінус TFL на знімку «Pre-Attack»; стейкінговані деривативи включаючи
 • Для гаманців з < 1M Luna: 1-річне блокування (cliff) та 2 роки вестингу після цього
 • Для гаманців з > 1M Luna: 1-річне блокування (cliff) та 4 роки вестингу після цього
 • Власникам aUST перед атакою: 10%
 • Whale cap (обмежено до 500тис) - охоплює до 99,7% усіх власників, але лише 26,72% aUST
 • 15% розблоковано при генезисі; 85% надані протягом 2 років з 6-місячним блокуванням (cliff)
 • Власникам LUNA після атаки: 10%
 • Стейкінговані деривативи включаючи
 • 15% розблоковано при генезисі; 85% надані протягом 2 років з 6-місячним блокуванням (cliff)
 • Власникам UST після атаки: 20%
 • 15% розблоковано при генезисі; 85% надані протягом 2 років з 6-місячним блокуванням (cliff)

Незважаючи на відсутність прозорості, під час початкової катастрофи LUNA/UST, тепер виявляється, що Luna Foundation Guard спалила більшу частину своїх резервів, намагаючись захистити прив'язку UST. Згідно з останнім оновленням, неприбуткова організація витратила понад 80 000 BTC, 26 мільйонів USDT та 23,5 мільйона USDC на свою невдалу стратегію відновлення прив’язки. Зараз її запаси становлять лише невелику частку від тих, що були тиждень тому.

На цій похмурій ноті у даний час сталося більше десятка самогубств, як повідомляється, у результаті краху Terra та сотні тисяч інвесторів залишилися розореними. Незважаючи на це, оригінальними криптовалютами LUNA та UST все ще можна торгувати на найрізноманітніших біржових платформах, хоча більшість торгових платформ деривативів закрили майбутні контракти на ці активи.

Після аварії Terra, засновник Do Kwon став фігурантом більш ніж кількох юридичних погроз і податкова служба Південної Кореї вдарила його та Terraform Labs податковою накладною на 78,4 мільйона доларів за нібито ухилення від сплати податків. Новини приходять разом із повідомленнями про те, що три члени юридичного персоналу Terraform Labs покинули компанію — можливо, через юридичний безлад у який компанія потенційно втягнута.

Події продовжують йти від поганих до ще гірших для Квона, який, незважаючи на значні успіхи у соціальних мережах, зараз регулярно зневажається діячами галузі та ширшою спільнотою LUNA.

Як поживають інші алгоритмічні стейблкоїни?

Хоча TerraUSD на сьогоднішній день є найвідомішою алгоритмічно стабілізованою криптовалютою, насправді вона є частиною більшого сектора, сформованого з невеликого асортименту ідеологічно подібних проєктів. Всі ці проєкти намагаються забезпечити стабільну одиницю вартості, не вдаючись до фіатного забезпечення.

Хоча деякі вважають, що ці рішення за своєю суттю крихкі і є лише катастрофою з таймінгом, кілька алгоритмічних стейблкоїнів виявилися надзвичайно стійкими.

Одним з найвизначніших із них є NeutrinoUSD (USDN, стейблкоїн на основі Waves, який забезпечується токенами WAVES. Як і UST, USDN має регульовану пропозицію, яку можна розширити або укласти контракт на основі попиту. Для карбування USDN, користувачам потрібно заблокувати токени WAVES на суму значно більшу, ніж сумму USDN, які вони хочуть отримати та повинні повернути свій USDN для отримання своїх забезпечених WAVES.

За останній місяць, токен двічі значно відхилявся від своєї прив'язки, обидва рази опустившись нижче 80 центів, перш ніж різко відновитися, продемонструвавши, що механізм відновлення прив'язки здатний боротися зі значними відхиленнями.

Інші, імовірно, більш сміливі алгоритмічні підприємства зі стейблкоїнами впали вражаюче плачевно. Це включає безліч так званих токенів rebase (перебазування), які збільшують або звужують пропозицію на основі позитивних або негативних відхилень від прив’язки для стабілізації її вартості. Найвідомішим з них є Ampleforth, який намагався використати механізм перебазування для підтримки ціни AMPL на рівні купівельної спроможності долара США 2019 року.

З моменту запуску більше року тому, ціна AMPL була не що інше, як стабільна, і за цей час ціна торкалалася аж 4.04 долара та опускалася до 0,29 долара. Інші різноманітні rebase токени з еластичним запасом також не змогли набрати імпульс та зберегти свою прив'язку.

Майбутнє алгоритмічної моделі стейблкоїна

Недавнє фіаско навколо TerraUSD не тільки посилило контроль над екосистемою стейблкоїнів, але і на криптоландшафт у цілому, що спонукало законодавців посилити регуляторний нагляд за галуззю. Наслідки цього можуть бути значними.

Це бажаний результат для тих, хто вважає, що правила підвищать безпеку та впевненість у стейблкоїнах, а отже, принесуть користь загальній криптоекосистемі. Але інші вважають, що це відкриває шлюзи для регуляторних заходів та може зменшити конкуренцію і посилити централізацію у просторі.

Як би там не було, як на зараз, ніша алгоритмічних стейблкоїнів все ще містить кілька потенційно життєздатних кандидатів, більшість з яких зазнали принаймні одного значного відхилення від їх прив'язки. Через це промисловість все ще далека від мертвої. Є навіть ранні ознаки того, що зараз дуже зневажена Terra та пов'язаний з нею стейблкоїн UST готуються до повернення.

Але оскільки TRON нещодавно випустив так званий «безризиковий» 30% APY процентний стейблкоїн, відомий як USDD, зараз набирає оборотів, деякі вважають, що повторення історії на горизонті і що вже є чітким для всіх алгоритмічно стабільних криптовалют, — що вони можуть бути нежиттєздатними незалежно від їх конфігурації.
Ця стаття містить посилання на сторонні вебсайти або інший вміст лише в інформаційних цілях («Сайти третіх сторін»). Сторонні сайти не контролюються CoinMarketCap, і CoinMarketCap не несе відповідальності за вміст будь-яких сайтів третіх сторін включно з будь-якими посиланнями без обмежень, що містяться на сторонньому сайті, або будь-які зміни чи оновлення сайтів третіх сторін. CoinMarketCap надає вам ці посилання лише для зручності, і включення будь-якого посилання на сайт не означає його підтвердження, схвалення чи рекомендацію від CoinMarketCap або будь-якого зв’язку з його операторами. Ця стаття призначена для використання та повинна використовуватися лише в інформаційних цілях. Важливо провести власне дослідження та аналіз, перш ніж приймати будь-які важливі рішення, пов’язані із будь-яким з описаних продуктів чи послуг. Ця стаття не є фінансовою консультацією і не повинна розглядатися як фінансова консультація. Погляди та думки, висловлені у цій статті, належать автору [компанії] і не обов’язково відображають погляди CoinMarketCap.
16 people liked this article