2023 CMC Crypto Playbook: Як DEX можуть перевершити CEX - стаття від Uniswap Labs
CMC Research

2023 CMC Crypto Playbook: Як DEX можуть перевершити CEX - стаття від Uniswap Labs

4 хв
10 months ago

В останньому розділі "DeFi" посібника CMC Crypto Playbook за 2023 рік, Uniswap Labs дає огляд централізованих і децентралізованих бірж

2023 CMC Crypto Playbook: Як DEX можуть перевершити CEX - стаття від Uniswap Labs

Зміст

Криптобіржі - це ринкові майданчики, які дозволяють покупцям і продавцям торгувати криптовалютами та іншими цифровими активами. Існує дві категорії бірж:

Централізовані біржі (CEX): керовані однією організацією, CEX є посередниками між покупцями та продавцями, полегшуючи замовлення та переказ коштів між сторонами. Приклади включають Binance та Coinbase.
Децентралізовані біржі (DEX): використовуючи технологію блокчейн, DEX полегшують однорангові транзакції між покупцями та продавцями, усуваючи потребу у централізованих посередниках. Приклади включають Uniswap та Curve.

У Uniswap Labs ми вважаємо, що DEX є найкращим методом торгівлі цифровими активами завдяки вбудованому захисту користувачів. Такими як:

Самостійне зберігання: користувачі ніколи не залишаються без контролю над своїми активами
Бездозвольність: єдиною вимогою для торгівлі є підключення до Інтернету
Незмінність: код, який використовується для запуску DEX, не можна модифікувати або змінити
Прозорість: усі транзакції реєструються у загальнодоступному реєстрі, де їх можна перевірити

Ці особливості захищають клієнтів від недбалих або зловмисних дій, які можуть поставити під загрозу активи без їхньої згоди чи відома. На жаль, CEX не застраховані від цих загроз. FTX, популярна біржа CEX, зазнала краху після того, як зіткнулася з проблемою ліквідності після виявлення, що достатня кількість активів для покриття всіх зобов’язань потенційних клієнтів відсутня.

DEX проти CEX

Популярність DEX зросла під час літа DeFi у 2020 році, і на сьогоднішній день вони підтримали обсяг у понад два трильйони доларів. Після досягнення піку в 234 мільярди доларів США у грудні 2021 року, загальна вартість угод DEX перевищувала 100 мільярдів доларів США щомісяця у 2022 року. З цього обсягу приблизно 70% проходить через протокол Uniswap у головній мережі Ethereum.

Джерело: The Block

Зрозуміло, що CEX, — які існують набагато довше, — попереду в своєму розвитку та маркетингу. У травні 2021 року, спотовий обсяг CEX склав 2,3 трильйони доларів США, що майже еквівалентно історичному обсягу DEX. У 2022 році середній місячний обсяг CEX становив 695 мільярдів доларів США, що майже у 7 разів перевищує місячний обсяг DEX.

Чи можуть DEX наздогнати CEX?

Незважаючи на багаторічну перевагу, є вагомі докази того, що DEX з’їдають частку ринку CEX. Співвідношення спотового обсягу DEX до CEX неухильно зростає, досягнувши максимуму в понад 25% у лютому 2022 року.

Джерело: The Block

Завдяки очевидним перевагам користувацької безпеки, закладеним у технологію DEX, ми очікуємо, що користувачі віддадуть перевагу DEX перед CEX завдяки підвищеній прозорості, самостійному зберіганню активів та бездозвольності. Однак DEX і CEX конкурують на одному й тому ж ринку клієнтів. Для зміни домінування на ринку CEX, DEX повинні:

• Створити дружніші потоки онбордингу

• Покращити взаємодію з роздрібними користувачами

• Конкурувати за витратами та комісіями

Онбординг

Перейти на CEX значно легше, ніж на DEX, з двох причин:

• Фіат on-ramps дозволяє роздрібним користувачам робити покупки зі своїх банківських рахунків або кредитних та дебетових карток

• Користувачам не потрібно вивчати гаманці чи керування ключами

Проблему з гаманцями легко вирішити. Нещодавно гаманці почали інтегруватися з постачальниками фіатних платежів, а це означає, що користувачі можуть купувати криптовалюти безпосередньо з некастодіального гаманця (зі самостійним зберіганням).

Другий виклик дещо складніший. Керування початковою фразою та закритим ключем є важливим для навігації криптоекосистемою, але користувачі очікують можливості відновлення своїх облікових записів, якщо забудуть свої паролі. Методи, такі як резервне копіювання iCloud, багатостороннє обчислення та соціальне відновлення, значно покращили досвід користувачів.
З огляду на наш досвід вирішення типових розчарувань користувачів під час навігації DEX, ми внесли низку вдосконалень для безпосереднього підключення до DeFi. Наприклад, вебдодаток Uniswap дозволяє користувачам купувати та обмінювати криптовалюти за лічені хвилини за допомогою кредитної картки, дебетової картки або банківського переказу.

Досвід роздрібного користувача

Після завершення реєстрації, користувачі захочуть обміняти криптовалюти та керувати своїми портфелями. CEX надають для цього більш інтуїтивно зрозумілий інтерфейс. Подібно до фінансових додатків, таких як Venmo та Robinhood, CEX мають інтуїтивно зрозумілі функції торгівлі, де для підключення до DEX часто потрібно перейти до програми, схвалити транзакції, а потім торгувати. Знову ж таки, рішенням тут є перш за все досвід користувачів щодо свопів у власних гаманцях, абстракцією облікових записів та інтуїтивно зрозумілим інтерфейсом користувача.

Витрати та комісії

CEX пропонують низькі комісії за своп під час конвертації однієї криптовалюти в іншу. З іншого боку, свопи DEX вимагають комісії за газ, які можуть різко підвищитися, коли мережі перевантажені. Дорожня карта Ethereum передбачає покращення масштабованості та потужності. З часом шардинг та мережі другого рівня знизять транзакційні витрати, щоб бути дешевшими, ніж CEX, і водночас запропонують засоби безпеки, які CEX не можуть забезпечити.

DEX і гаманці, які об’єднують та абстрагують мережі L2, будуть першими, хто конкуруватиме з CEX щодо вартості.

Висновок

Для багатьох користувачів самостійне зберігання, бездозвольний доступ, незмінний код та прозорість стоять на другому місці після досвіду користувача. Цей вибір, безумовно, зрозумілий - ніхто не очікує бути обманутим. Однак, під час волатильності ринку стає очевидним, що DEX є більш популярним варіантом. Наприклад, коли ринки похитнулися через крах FTX, Обсяг торгів DEX стрімко зріс, а Uniswap досягла більшого обсягу, ніж будь-яка CEX. Є підтверджені докази того, що DEX можуть перевищувати обсяги CEX. Це лише питання часу, поки досвід користувача подолає розрив.

Джерело: Galaxy

Ця стаття містить посилання на сторонні вебсайти або інший вміст лише в інформаційних цілях («Сайти третіх сторін»). Сторонні сайти не контролюються CoinMarketCap, і CoinMarketCap не несе відповідальності за вміст будь-яких сайтів третіх сторін включно з будь-якими посиланнями без обмежень, що містяться на сторонньому сайті, або будь-які зміни чи оновлення сайтів третіх сторін. CoinMarketCap надає вам ці посилання лише для зручності, і включення будь-якого посилання на сайт не означає його підтвердження, схвалення чи рекомендацію від CoinMarketCap або будь-якого зв’язку з його операторами. Ця стаття призначена для використання та повинна використовуватися лише в інформаційних цілях. Важливо провести власне дослідження та аналіз, перш ніж приймати будь-які важливі рішення, пов’язані із будь-яким з описаних продуктів чи послуг. Ця стаття не є фінансовою консультацією і не повинна розглядатися як фінансова консультація. Погляди та думки, висловлені у цій статті, належать автору [компанії] і не обов’язково відображають погляди CoinMarketCap.
4 people liked this article