Sözlük

Token Satışı

Easy

Token satışı, herhangi bir kripto paranın resmen piyasaya sürülmeden önce kısıtlı sayıdaki yatırımcı grubu için satışa açılmasını ifade eder.

Token Satışı Nedir?

Token satışı, kripto para biriminin her kullanıcı tarafından alınıp satılabileceği aşamaya geçmeden önce kısıtlı miktarın teklife açılmasıdır. Birkaç çeşit token satışı modeli bulunsa da, en popüler olanı ilk token arzıdır (ICO). İlk token arzı, yeni bir kripto paranın uluslararası borsalarda satışa sunulmadan önce erken dönem destekçi ve yatırımcılar tarafından satın alınmasına olanak tanır. ICO yönteminde genellikle, yatırımcıların aldıkları tokenlerin bir kısmının kilitlendiği ve geçici süreyle kullanılamadığı süreçler söz konusudur.

Token satışı, yeni çıkan her kripto para biriminin ilk aşamasında önem arz eder. Piyasadaki token miktarı arttıkça geliştiricilerin eli güçlenir. Token satışları sayesinde yatırımcıları projeleriyle erkenden tanıştırma olanağına kavuşurlar. Token satışları sadece bununla da kalmaz. Yeni projelerdeki ürünlerin geliştirilmesi için ihtiyaç duyulan finansman konusunda da yardım sağlar.

Piyasada pek çok altcoin seçeneği bulunduğu için, yatırımcıların hangi kripto paralara destek vereceklerini seçmeleri konusunda token satışları kritik rol oynar. Token satışı sürecinde geliştiriciler, ürünlerini seçkin bir yatırımcı havuzuna tanıtmak adına pazarlama ve eğitim programları düzenlemek için fazladan mesai harcar. Bazı kripto para projeleri, yatırım döneminin ilk aşamalarında yalnızca belirli kişileri davet ederek token satışlarını pazarlama aracı olarak kullanmaya çalışmıştı.

Token satışları, sanal varlıkların değer kazanmasında önemli rol oynadığından, yeni projelerin teknik makalelerinde (whitepaper) ayrıntılı olarak açıklanır. İlk token arzında dolaşıma sokulan tokenlerin sayısına ait bilgiler, projenin ilerlemesini sağlayacak yeterli fonu oluşturmak amacıyla ne kadarlık kısmının özel biçimde satılacağı konusunda fikir verebilir.

Token satışları, kripto para projelerinin erken geliştirme aşamalarında düzenlendiği için, projenin başarılı olup olmayacağına karar verme hususunda büyük avantaj sağlar. Bu sebepten dolayı kripto paraların ilk yıllarında, özellikle de 2017 ve 2018 yıllarında piyasada gözlenen token satışlarında patlama yaşandı. Yatırımcılar, piyasaya sürülen token sayısındaki ivmeli artış nedeniyle bunaldı ve akabinde piyasada kriz baş gösterdi.

Günümüzde token satışları, genellikle yeni projeler hakkında fikir edinmeye yarıyor. Bu sayede erken dönem destekçiler arasına katılmak ve daha yüksek ödül kazanma şansı elde etmek mümkün oluyor.