Sözlük

BitLicense

Easy

New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından verilen ve sanal para işlemleri gerçekleştirmeye izin veren işletme lisansıdır.

BitLicense Nedir?

Ağustos 2015'te yürürlüğe giren BitLicense, ABD sınırları içindeki kripto para işletmelerini odağına alan ilk düzenleme hamlesiydi.
Yasa kapsamında kripto para transferleri, alım satım hizmetleri ve dijital varlık üretilmesi dahil olmak üzere birçok kripto para faaliyeti düzenleyici sınırlar içine alındı.

BitLicense, düzenlemelere uygun kripto para faaliyetleri yürüten herhangi New York sakini veya New York'ta yaşayan kişilerle, bu tür faaliyetlerde bulunan herhangi bir kişi veya kuruluş için gerekli koşuldu. Kritik olan nokta, kripto para ödemesi yapan veya alan kişilerin muaf tutulmasıydı. BitLicense yürürlüğe girdiğinde son derece tartışmalı bir başlıktı ve kripto topluluğu içinde bugün bile tepki toplamaya devam ediyor.

Birçok kripto para işletmesi, yasanın kendilerine haksız yere ağır kısıtlama ve yükümlülükler getirdiğini, en az 100.000 ABD doları olacağı tahmin edilen BitLicense başvurma maliyetinin kendilerini cezalandırdığı konusunda ısrarcı.

Düzenlemeler 2015 yılında yürürlüğe girdikten sonra, kripto para işlemi sunan en az 10 işletme, New York sınırları içindeki tüm ticari faaliyetlerini durduracağını açıkladı. Gerçekten de, yasa yürürlüğe girdikten sonra sadece birkaç şirket BitLicense aldı. BitLicense sektör tarafından kabul edilsin ya da edilmesin, doğası gereği devlet müdahalesine dirençli bir sektör olan kripto paraları düzenlemeye yönelik küresel kanun koyucuların yaptıkları hamlelerinin önemli bir parçasını oluşturuyor.

Bununla birlikte, Facebook'un Libra projesinin merkez bankalarından aldığı tepki gibi güncel olaylarda ortaya çıktığı üzere, kripto para birimlerinin ve merkeziyetsiz teknolojinin daha sıkı gözetim altına alınması kaçınılmaz görülüyor.