Sözlük

ASIC

Easy

Uygulamaya özel tümleşik devrenin kısaltması olan bu terim, kripto para madenciliği için tasarlanmış cihazları temsil eder.

ASIC Nedir?

Uygulamaya özel tümleşik devre (ASIC), kripto para madenciliği için üretilmiş donanımları tanımlamak için kullanılır.

Kripto para birimlerinin ilk günlerinde madencilik, bilgisayar işlemcileri (CPU) ve grafik işlemcileriyle (GPU) yapılıyordu. Hatta Bitcoin, madenciliği ev bilgisayarlarıyla yapılacak biçimde tasarlanmıştı.

2010'ların ortalarına gelindiğinde, hesaplama gücündeki artışla doğru orantılı biçimde enerji maliyetinin yükselmesi, gündelik cihazlarla yapılan madenciliği kârlı olmaktan çıkardı, hatta imkansız hale getirdi.

ASIC isimli donanımlar bu iki sorunu da çözdü. Yalnızca madencilik için üretilen ASIC donanımları, enerji tüketimini minimumda tutarken veri işleme gücünü en üst düzeye çıkarmak için tasarlandı. Öyle ki, sadece tek kripto para birimi için tasarlanan ASIC modelleri bile piyasaya sürüldü.

Günümüzde faaliyet gösteren tüm büyük ölçekli kripto madenciliği projeleri, büyük veri merkezlerinde çalıştırdıkları ASIC donanımlarıyla işlemlerini yürütüyor. Bu veri merkezleri, genellikle enerji maliyetlerinin düşük olduğu ülkelerde kuruluyor.

ASIC donanımlarının potansiyel kârlılık düzeyini belirleyen temel faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Donanımın saniyede üretebileceği hash miktarı
  2. Ağ genelindeki toplam hash oranı

  3. Madenciliği yapılan sanal varlığın değeri

  4. Hash başına tüketilen enerji

  5. Donanımın ilk maliyeti

ASIC Miner Value gibi web siteleri, piyasada bulunabilecek en verimli ASIC donanımlarını gerçek zamanlı biçimde listeliyor. Ayrıca her ASIC modeli için başa baş noktasını, yani ASIC donanımını satın alırken ödenen tutarın ne kadar zaman sonra karşılanacağı bilgisini içeren istatistiklere de yer veriyorlar. En popüler ASIC donanımı üreticileri arasında Bitmain, Innosilicon, ASICminer ve MicroBT bulunuyor. Bu yazı hazırlanırken piyasadaki en verimli ASIC donanımlarının fiyatı birkaç bin dolara ulaşmıştı.