Sözlük

Yıllık Faiz Oranı (APR)

Moderate

Yıllık faiz oranı (APR), bir borçlunun her yıl ödemesi gereken faiz miktarıdır.

Yıllık Faiz Oranı (APR) Nedir?

Borç alanların ödemesi gereken faiz oranları ve diğer ücretler dikkate alınarak, yatırımcıların başkalarına kredi sağlamak üzere kripto paralarını erişilebilir hale getirerek kazanabilecekleri ödül, yıllık faiz oranı (APR) olarak adlandırılır. Müşteriler, yüksek yıllık faiz oranı sunan birden fazla platform tarafından kripto varlıklarını stake etmeleri konusunda teşvik edilir. Basit faiz anlamına gelen APR, bileşik faiz içermemektedir.
Bazı kripto para borsaları, ödünç para vermeye imkan tanımaz. Öte yandan buna izin veren borsalar da birbirinden farklı faiz oranları sunar. Bu faiz oranları, ödünç verilen kredinin türüne veya para birimine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Borsalar genellikle, sabit ve esnek olmak üzere iki temel kredi seçeneği sunar.

  • Sabit kredi, bankalardaki mevduat sertifikalarına benzer. Yatırılan para, genellikle 7 ila 90 gün arasında ve sabit faiz oranıyla saklanır. Kripto paraya ne kadar süre dokunulmazsa o kadar yüksek faiz ödenir.
  • Esnek kredi ise tasarruf hesabına benzer biçimde çalışır. Bu seçenekte kripto paranın istenildiği zaman çekilme imkanı vardır. Elbette bu tür kredilerin sunduğu faiz oranları daha düşük olacaktır.
İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, Binance Earn aracılığıyla sabit ve esnek dahil olmak üzere farklı yatırım seçenekleri sunar.
Yatırımcılar unutmamalıdır ki, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatları son derece oynaktır. Dolayısıyla kazanılacak faiz miktarı da değişken olacaktır. Kripto kredi programları, kripto paralarını uzun süre elinde tutmak isteyen yatırımcılar için caziptir. Kazanılan pasif gelir portföylere değer katar. Bununla birlikte, kripto para fiyatlarında yaşanacak ani değişiklikler, elde edilecek gelir üzerinde büyük etki meydana getirir. Sabit kredi programlarına dahil olan yatırımcılar, belirli süre kilitlenmiş kripto paralarını bozduramayacakları için portföylerinin değerinde dalgalanmalar yaşanmasını beklemelidir.