Kripto Ödeme Kartı Nedir?
Crypto Basics

Kripto Ödeme Kartı Nedir?

Borsaların sunduğu kripto ödeme kartı nedir? Hangi tür debit kart kullanılmalı?

Kripto Ödeme Kartı Nedir?

İçindekiler

Gerçek dünyada Bitcoin, Ethereum ve Litecoin ile harcama yapmak zor olabiliyor. Neden cappuccino içmek için kripto para ile ödeme yapamayayım?!
Üzücü ama işin gerçeği şu ki, çok az mağaza ve web sitesi dijital para birimlerini kabul ediyor. Bunun birkaç nedeni var. Perakendeciler fiyat oynaklığından endişe duyabilir, arka plandaki teknolojiyi anlamakta zorlanabilir veya BTC işlemleri için talebin düşük olduğunu düşünebilir.

Neyse ki tüm bu sorunları çözen, kahve krizine giren kripto para meraklılarına biraz kafein sunacak ve işletmelerin ödeme yöntemi olarak dijital varlıklara erişmesine yardımcı olacak yeni ürünler ortaya çıkıyor. Onlar ne mi? Tabii ki kripto ödeme kartları.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Kripto Ödeme Kartı Nedir?

Tıpkı geleneksel banka veya kredi kartı gibi çalışan kripto ödeme kartları; BTC, ETH, XRP ve diğer altcoin'leri kullanarak günlük ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesine olanak veriyor. Fiziksel karta sahip olan müşteriler, çoğu zaman işletme tarafından kabul edilip edilmeyeceği konusunda endişelenmez. Çünkü fiziksel olarak satılan ürünlerin çoğunda Visa ve Mastercard ile ödeme yapılabiliyor, yani milyonlarca yerde kullanılabiliyorlar.

Nasıl çalıştıklarına gelecek olursak. Öncelikle kripto ödeme kartına, genellikle mobil uygulama veya web sitesi üzerinden tercih edilen dijital para birimi yükleniyor. Artık harcama yapılacak dükkana gidilebilir. Birçok kripto ödeme kartı, oldukça cömert harcama limiti ve düşük işlem ücreti ile çalışıyor.

Sonunda uzun zamandır hasretini çektiğiniz cappuccino'yu kripto ödeme kartınızla satın aldığını düşünelim. İşlem tamamlandıktan sonra, kart sağlayıcısı dijital para birimini nakit para birimine dönüştürecek, yani kahve dükkanı ödemenizi dolar, sterlin veya avro gibi itibari para (fiat) cinsinden alacak. Bundan daha kolay ne olabilir ki?

Amacı ne? Normal Visa Kartından Farkı ne?

Güzel soru. En kısa cevap şu: Muhtemelen heyecan verici avantajlar elde etmek...

Örneğin, kripto para odaklı ürünler sayesinde ülke dışında alışveriş yaparken kur farkından kaynaklanan sorunlardan kurtulmak mümkün olur. Geleneksel Visa banka kartları kullanıldığında, banka hesabınızda yer alan dolar, sterlin ve avro gibi para birimleri arasında dönüşüm yapılırken yüksek ücretler ödenmek zorunda kalınabilir. Kripto ödeme kartlarında Bitcoin, diğer fiat para birimlerine köprü görevi görüyor ve tasarruf sağlanıyor.

Sık seyahat eden biri değilseniz de kripto ödeme kartına sahip olmanın çeşitli avantajları var.

Geleneksel kredi kartlarında genellikle birden fazla ücret vardır. Yurt içi veya dışında işlem yaptığınızda komisyon ücreti veya yıllık kart üyelik ücreti istenebilir. Genelleme yaparsak, kripto ödeme kartı sahipleri için hayatın maliyeti azalacaktır.

Kripto ödeme kartlarıyla ATM'den para çekmek mümkün olduğu gibi piyasadaki ürünlerin çoğu Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay gibi seçeneklere de destek veriyor. Bazı kartlar, havaalanı bekleme salonlarına erişim veya işlemlerde para iadesi gibi ödüller sunabiliyor. Bu nedenle hangisinin size daha uygun olduğunu kendiniz karar vermelisiniz.

Bu ön ödemeli kartlar, banka hesabına ihtiyaç duymadan oluşturuluyor. Yani finans alanına yeni insanların dahil olması sağlanıyor. Bazı ürünlerde ayrıca, fiziksel kart yerine sanal kart özelliği bulunduğundan, PayPal ve benzeri e-ticaret platformları üzerinde çevrim içi alışveriş için daha idealler.
Tabii ki, olumsuz yönleri yok değil. Bazı sağlayıcılar, daha iyi ödüllere erişmek için kripto para stake etmenizi şart koşabilir. Kripto ödeme kartları küçük ve günlük işlemler için çok uygun olsa da, otomobil veya yat almak isterseniz ödeme yapmak için iyi bir yol olmayabilir.

Elbette bir de Bitcoin fiyatındaki oynaklık sorunu var. Kripto ödeme kartınızı kullanarak 1.000 dolar değerinde bir tatil satın alırken BTC kullanırsanız, ödediğiniz tutarın sonraki yıllarda iki veya üç kat değerlendiğini görebilir, kısa pozisyon almış gibi hissedebilirsiniz. (Veya fiyat dibi görebilir ve Paris seyahatinizi komik bir fiyata gerçekleştirmiş olursunuz.)

Son olarak, kripto para ödeme kartları sunan blockchain ağlarını kullanmadan önce yasal durumunu kontrol etmek önemlidir. ABD, Avrupa ülkeleri, Singapur ve birkaç bölgede daha yönetmeliklere uygun olabilirler ve muhtemelen Müşterini Tanı (KYC) prosedürlerini tamamlamanız istenir.

Gelecekte Hep Kripto Ödeme Kartları mı Kullanılacak?

Binance ve Coinbase dahil olmak üzere dünyanın en büyük kripto para borsalarından bazıları artık kendi Visa ödeme kartlarını sunuyor. Hesap oluşturmak son derece kolay ve kripto para borsasındaki hesabınızdan kartınıza para aktarmak için ücret ödemezsiniz. Diğer büyük kart sağlayıcıları arasında Crypto.com ve Blockcard yer alıyor.

PayPal gibi bir ismin kripto para alanına girmesi ve kripto para farkındalığını artırması sayesinde, bu ürünlerin çok daha yaygın hale gelmek üzere olduğu düşünülebilir.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
34 people liked this article