2021'in Öne Çıkan NFT Oyunları
Crypto Basics

2021'in Öne Çıkan NFT Oyunları

Benzersiz token (NFT) oyunları son zamanlarda büyük popülerlik kazandı. Hem fiyatları hem de kullanıcı sayıları artıyor. Peki öne çıkan NFT oyunları hangileri? Gelecek vadeden projeler neler?

2021'in Öne Çıkan NFT Oyunları

İçindekiler

Benzersiz token'lar (NFT) piyasaya sürüldüklerinden bu yana, oyun dünyasını değiştirme potansiyeline sahip olduklarını defalarca kanıtladılar. Heyecan verici bir ekosistem düzeni vadeden NFT'lerin kullanıma geçmesiyle birlikte, kullanıcıların oyun ekonomisi içinde daha kritik rol almaları ve zamanla çeşitli ödüllerin sahibi olmaları mümkün hale geldi.
Geliştiricilerin oyunlarında daha sürükleyici deneyimler sunmak için blockchain teknolojisini her geçen gün daha fazla benimsemesiyle birlikte oyun içi paradigmalar da şekillenmeye başladı. Bu rehberde, günümüzde mevcut olan en popüler NFT oyunlarından bazılarına ait genel bilgiler sunulacak. Ancak, en popüler NFT oyunları listemize geçmeden önce, NFT tabanlı oyunların temel yapıları hakkında biraz bilgi aktaralım.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Oynadıkça Kazan NFT Oyunu Nedir?

NFT oyunları; geleneksel oyun tasarımlarına sıra dışı mekanizmalar ekleyerek kullanıcıların kıyafet, karakter, silah, sanal arazi ve daha pek çok oyun içi varlık üzerinde çok daha fazla kontrol imkanı sunuyor. Böylece blockchain ağları üzerinde oyun geliştirerek, içeriklerin dijital varlık destekli ekonomilerle pekiştirilmesi mümkün hale geldi. Bu dijital varlıklar NFT'ler oluyor. Benzersiz yapı sundukları gibi, değiştirilmeye karşı da korumalılar. NFT token standartlarının benimsenmesiyle geliştiriciler, oyun içi öğelerin bazılarını nadir ve benzersiz hale getirebiliyor. Bu nedenle bazı blockchain oyun içi varlıklar diğerlerinden daha pahalı oluyor.

Bu sistem sayesinde kullanıcılar 3 ana strateji üzerinden oyun içi varlıkların gerçek sahibi haline geliyorlar. Yeni karakter oluşturabilir veya üretebilirler, yerel veya üçüncü parti piyasalarda dijital öğeler satın alabilir ya da yeni öğelere erişim elde edebilirler. Oyun öğelerine hangi şekilde erişilmiş olursa olsun, varlıkların üzerinde mutlak sahiplik kazanılıyor. Temelde bu varlıkları hibe edilebilir, satılabilir veya ticareti yapılarak para kazanılabilir. Bu sebeplerden dolayı oyun modeline "oynarken kazan (play-to-earn)" ismi veriliyor.

Öne Çıkan Oynadıkça Kazan NFT Oyunları Hangileri?

Gelişmekte olan ve aktif biçimde işleyen tüm sektörler gibi, bazı platformlar kendilerini NFT oyun dünyasının merkezinde konumlandırmış durumda. Bu oyunlar, NFT'leri popüler oyun temalarıyla bir araya getirdikleri için NFT'lere olan ilgideki artışın ön saflarında yer alıyorlar. Dolayısıyla oyuncular, en sevdikleri oyun türleri üzerinden keyifli vakit geçirebilir, aynı zamanda kârlı NFT piyasasından istifade edebilirler. Daha fazla ayrıntıya girmeden artık bu kategoride yer alan oyunlara göz atalım.

Axie Infinity

Axie Infinity, Pokemon serisinden fazlasıyla etkilenerek geliştirilen bu oyun, eksiksiz olan bir yapıma daha fazla heyecan katmak üzere kendi blockchain çözümünü ilave ediyor. Ethereum tabanlı bu oyunda, kullanıcılar diğer oyuncularla savaşmak üzere Axie adı verilen NFT tabanlı dijital evcil hayvanları topluyor ve üretiyorlar. Her bir Axie kendi eşsiz genetik koduna sahip. Haliyle bu karakterlerin zayıf ve güçlü yönleri yavrularına da aktarılıyor.
Anlaşılacağı üzere, bu dijital evcil hayvanlar Ethereum NFT piyasalarında alınıp satılabiliyor ve her birinin fiyatı nadir ve benzersiz özelliklerine göre değişiyor. Oyuna başlamak için 3 Axie satın almanız gerekiyor. Belirlenen her görev, diğer kullanıcılara karşı savaş (PVP) ve macera modu için ödül olarak platformun yerel token'ı olan Smooth Love Potion (SLP) alınıyor. Bu token, ERC-20 standardına sahip.
Yeni bir Axie üretmek için girişimde bulunulduğunda, belli bir miktar SLP ödemek gerekiyor. Bu token borsalardan da satın alınabiliyor. Axie Infinity ekosistemindeki bir başka yerel token da Axis Infinity Shard (AXS). ERC20 standardındaki bu token platformun yönetişiminde kullanılıyor. Ayrıca, 2021 yılı içinde stake etme özelliğinin kullanıma açılması planlanıyor.
Axie Infinity hakkında daha fazla bilgi için rehberimize göz atın.

Gods Unchained

Gods Unchained, alışılagelmiş kart ticareti oyun türüne NFT özelliklerini eklemek üzere tasarlanmış ücretsiz bir oyun. Oyuncular ya diğer oyunculardan kart satın alarak ya da kartların kalitesi veya oyuncuların becerileri üzerinden kazananın belirlendiği PVP karşılaşmalarının ardından kart biriktiriyor. Bu yapımda öne çıkan özelliklerin beceri ve strateji olduğu vurgusu yapılıyor. Zira oyuncular belli bir sıralamaya göre listeleniyor ve birbirine yakın seviyedeki oyuncular eşleştiriliyor.

Kendisininkinden önce rakibinin hayat puanını sıfıra düşüren oyuncu karşılaşmanın galibi oluyor. Her galibiyetin sonunda deneyim puanı elde ediliyor. Deneyim çubuğu dolar dolmaz bir sonraki rütbeye veya seviyeye geçiliyor ve koleksiyona eklenmek üzere yeni bir kart paketi satın alınıyor.

Her kart ERC-721 standardındaki token ile destekleniyor. Bu nedenle, platformun yerel pazarı veya açık piyasalarda alım satımı yapılabiliyor. Oyunun kendi ekosisteminde kart satmak isteyenler, platformun yerel token'ı GODS ile ödeme alıyor. Bu rehber hazırlandığı sırada resmi olarak GODS token kullanıma açılmadığından herhangi bir değeri yoktu. Satın almadan önce, geliştirme ekibinin GODS token'ı satışa sunduğundan emin olun. GODS token olarak pazarlanan herhangi bir varlığı almadan önce kontrol etmeyi unutmayın.
Gods Unchained rehberinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Splinterlands

Splinterlands, tıpkı Gods Unchained gibi kullanıcıların oynarken kazanmalarını sağlayan ticarete uygun bir kart oyunu. Eşleşmelerin galibi müsabaka sonunda ödül elde ediyor. Splinterlands oynamaya başlamak için öncelikle bir başlangıç paketi satın almak, Steem hesabı açmak ve satın alınan kartları Splinterlands üzerinde açmak gerekiyor. Eğer yeterince şanslıysanız, satın aldığınız ilk set üzerinden nadir bir kart sahibi olabilirsiniz. Ayrıca, aynı karttan birkaç tane bulabilirsiniz. Böyle bir durumda, aynı kartları birleştirerek güçlerini artırabilir veya fazla olanları kripto para karşılığında satabilirsiniz.

Kartlar hakkında yeterince bilgi sahibi olduktan sonra diğer oyuncularla savaşabilir veya görevleri yerine getirebilirsiniz. Yaptığınız tüm eylemler, daha fazla kart kazanıp kazanmayacağınızı belirleyecek.

Splinterlands hakkında daha fazla bilgi burada.

The Sandbox 3D

Sandbox, voxel tabanlı bir oyun evreni ve oyuncuların sanal varlıklar meydana getirip takas edebileceği en aktif NFT platformlarından biri konumunda. Bu oyunda, kullanıcılar voxel varlıklarını işleyebilir ve bunlar üzerinden para kazanabilir. Minecraft ve Roblox gibi popüler oyunların blockchain versiyonu gibi düşünülebilir. Platform; nesne oluşturmak, onlara hareket vermek ve sonra bunları pazar yerinde satmak için araçlar sunuyor. Ayrıca kullanıcılar, platform üzerinde özel oyunlar oluşturabiliyor ve oynayabiliyor.
Sandbox 3D evreninde yerel token olarak ERC-20 standardındaki SAND kullanılıyor. Bununla oyuncular platform içindeki piyasadan oyun içi öğe satın alabiliyor. Ayrıca yine bir NFT token olan ve Sandbox oyunundaki en değerli ve aranan varlıkların başında gelen LAND yer alıyor. Sadece nisan ayında 8,5 milyon dolarlık rekor LAND satışı gerçekleşti.

Alien Worlds

Alien Worlds, farklı gezegenleri keşfetme üzerine kurulu, oyuncular arasında ekonomik rekabet ve iş birliğinin yer aldığı bir NFT DeFi evreni. Oyuncular, rakip merkeziyetsiz otonom organizasyonları (Planet DAO) kontrol etmek ve oyuna ilave erişim seçenekleri kazanmak için Trilium (TLM) isimli token kazanmak adına rekabete giriyor.

Alien Worlds evreninde, oyuncular TLM üretmek için NFT edinebiliyor, savaş yapabiliyor ve oyun içi görevleri tamamlayabiliyor. Stratejilerine bağlı olarak oyuncular, kendilerine en uygun NFT'leri satın alabiliyor veya birleştirebiliyor. Bunlara ek olarak oyuncular, altı adet Planet DAO Meclis Üyesi seçerek yönetişime katılabiliyor ve oyunun gidişatını etkileyebiliyor.

Alien Worlds hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşın.

Battle Racers

Adından da anlaşılacağı üzere Battle Racers; Super Mario Kart ve F-Zero gibi popüler oyunlardan esinlenmiş bir yapım. Ana fikir, en güçlü aracı meydana getirmek için farklı silah ve parçaları birleştirmekten geçiyor. Oyuncular çeşitli parça ve silahları bir araya getirerek her anı aksiyonla dolu pistlerde kendilerine avantaj sağlamaya çalışıyor. Yarış kazanan veya ödül elde eden araçlar NFT halinde blockchain üzerine kaydedilebiliyor ve daha sonra OpenSea üzerinde kripto para karşılığında satılabiliyor.

Her oyuncu farklı beceri ve istatistiklere öncelik vererek kendilerine özgü aracı oluşturmaya çalışıyor. Galip gelmek için kimi hıza kimi ise ateş gücüne karşı savunmayı artırmaya önem veriyor. Oyun an itibarıyla, blockchain tabanlı sanal dünya olan Decentraland üzerinde aktif durumda. Oyun hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Yakında Çıkacak İzlenmesi Gereken Üç NFT Oyunu

Guild of Guardians

Fantastik rol yapma oyunu olan Guild of Guardians, kahramanlardan oluşan bir ekip kurup zindan görevlerini tamamlamak ve çeşitli kaynaklar toplamak üzerine kurulu alışılagelmiş bir oyun modeli sunuyor. Diğer oyunlarda olduğu gibi kaynak toplayarak oyun içi öğeler meydana getirilebiliyor ve bunlar üzerinden kâr elde edilebiliyor. Ancak Guild of Guardians, adından da anlaşılacağı üzere topluluk oluşturmaya odaklanıyor. Başka bir deyişle loncalar... Kahramanlar, oyun içindeki zorlu düşmanlarla mücadele etmek için ekip oluşturuyor ve başarılı olmaları karşılığında da oyunun ana para birimi olan Gem kazanıyorlar.

Geliştiriciler, oynadıkça kazan teması sunmak istiyor, ancak diğer oyuncuların harcanmasını da istemiyorlar. Dolayısıyla Guild of Guardians içinde PVP seçeneği bulunmuyor. Oyuncular zindanlarda canavarlarla mücadele ediyor. Bu nedenle kullanıcıların diğer oyuncuları yenmek için para harcamasına gerek yok.

Oyun şu anda geliştirme aşamasında. Kurucular, NFT'lerin satışa sunulduğunu ve 2022 yılının ikinci çeyreğinde yarı açılışının yapılması planlanıyor. Arkalarında birçok destekçi olmasından dolayı, gelişmeleri heyecanla takip edilen bir proje. Guild of Guardians rehberi üzerinden daha fazla bilgi edinin.

Gold Fever

Gold Fever, oyuncuların bir karakter oluşturup yerel token NGL şeklindeki altınları elde etmek için diğer kullanıcıları geride bırakmaya çalıştıkları orman temalı bir rol yapma oyunu. Oyuncular ayrıca kıyafet, silah ve çeşitli eşyalardan oluşan sınırlı NFT tabanlı öğeleri toplamaya da çalışıyorlar. Çoğu NFT oyununun yapısına benzer şekilde Gold Fever, blockchain teknolojisini kullanarak oyun içi varlıkları için arz kıtlığı oluşturuyor. Oyunun ana karakterlerinden herhangi birini seçebilir ve şiddetle yoğrulmuş dijital altın ekonomisi içinde kendinize düşen rolü oynayabilirsiniz.

Uygulama içi oyun öğelerinin pazar yerlerinde alım ve satımının yapıldığını unutmayın. Dolayısıyla kazandığınız NGL token'ları, borsalarda fiat (itibari para) veya kripto para birimlerine çevirebilir, NFT pazarlarında satışa koyabilir ve para kazanabilirsiniz.

Gold Fever hakkında daha fazla bilgi burada.

Neon District

Neon District; kullanıcıların karakterler, ekipman ve değerli eşya toplaması üzerine kurulu bir rol yapma oyunu (RPG). Bu rehberde açıklanan diğer tüm oyunlar gibi, Neon District'te yer alan oyun içi öğe ve karakterler de NFT şeklinde. Dolayısıyla Neon District'te bulunan oyun içi öğeler, aslında blockchain tabanlı dijital koleksiyonlardan ibaret. Kazanılan veya satın alınan oyun içi varlıkları diğer oyunculara satarak para kazanma şansına sahipsiniz.

Amaç takım oluşturmak, görevlerde veya gerçek zamanlı savaşlarda diğer oyunculara karşı rekabet etmek. Neon Pizza adı verilen kullanıcıların birbirleriyle mücadeleye girdiği çok oyunculu mod; özellikle platformun yerel token'ı olan Neon, ekipman, değerli eşya gibi varlıkları kazanma şansını artırıyor. Tek yapmanız gereken aç vatandaşları doyurmak adına karakterinizi pizza teslimatı için görevlendirmek. Ayrıca, diğer oyuncuların pizza dağıtım ekibini pusuya düşürmek ve kazançlarını çalmak üzerine kurulu kötü bir strateji de kullanabilirsiniz.

Oyunda elde edilen Neon birikimleri; karakterler satın almak, silahları, ekipmanları, zırhları, mühimmatları ve karakterleri geliştirmek için gereken oyun içi öğeleri satın almakta kullanılıyor.

Neon District hakkında detaylara buradan ulaşın.

Sonuç

Listemizi incelediyseniz, NFT oyunlarının popüler türler üzerinden ilerlediğini, oyun içi varlıkların nadir ve eşsiz olmasını sağlamak üzere blockchain unsurlarıyla birlikte harmanlandıklarını fark etmiş olmalısınız. Bu nedenle NFT oyunlarını oynamak hiç de zor değil. Ayrıca, bazı oyuncuların iyi bir gelir elde edebildiği Axie Infinity örneğindeki gibi, hem eğlenceli hem de kazanç sağlayıcı olabiliyorlar.

NFT'lerin bir diğer popüler uygulama alanı da spor. NFT'ler, dünya çapında milyonlarca taraftarla etkileşim sağlamak için spor temalı hatıra eşyalarının ötesine geçerek, takımlara doğrudan katkı sunabiliyor. NFT spor platformları hakkındaki detaylı rehberimizden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
8 people liked this article