2022'nin En Büyük 10 Merkeziyetsiz Borsası (DEX)
Crypto Basics

2022'nin En Büyük 10 Merkeziyetsiz Borsası (DEX)

Mükemmel bir DEX henüz geliştirilmedi, ama CoinMarketCap Academy ilk 10 ismi sizin için seçti! Bakalım en sevdiğiniz DEX listede yer alıyor mu?

2022'nin En Büyük 10 Merkeziyetsiz Borsası (DEX)

İçindekiler

Merkeziyetsiz finansın erken dönemlerinde yer alanlar, merkeziyetsiz borsaların ilk örnekleriyle işlem yapmanın ne demek olduğunu iyi bilir.

Yavaş, hantal, sezgisiz ve sinir bozucu… Bunlar, DEX platformlarının erken dönemlerinde işlem yapan kullanıcıların aklına gelen ilk sıfatlardan bazıları.

Ancak son yıllarda işler epeyce değişti. Protokoller epeyce yol aldı. Merkeziyetsiz borsalar, kripto para alım satımı yapan kullanıcıların ilk tercihi olan merkezi platformların faydaları ve kullanılabilirliğini hızla ele geçirmeye başlıyor.

Aradaki fark hızla kapanıyor. Güncel verilere göre merkeziyetsiz borsalar, merkezi platformlarda gerçekleşen işlem hacminin kabaca yüzde 12'sine ulaştı. Bu sayı bir yılda yüzde 50'den ve son iki yılda da yüzde 800'den fazla büyüdü.

Bugün bakıldığında, zincir üstü işlemlerin büyük kısmından DEX protokolleri sorumlu ve genellikle, ilgili blockchain ağlarının en popüler merkeziyetsiz uygulamaları (dApp) arasında sayılıyorlar. Ayrıca birçok akıllı sözleşme platformunda, merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinin temelini oluşturuyor; projelerin, kullanıcıların ve diğer protokollerin ihtiyaç duyduğu likiditeyi sağlıyorlar.
Buna rağmen çoğu DEX, en büyük merkezi borsalarla kıyaslandığında sezgisel yapı konusunda sınıfta kalıyor. Genellikle izne gerek duymadan çalıştıklarından dileyen herkes bu platformları kullanabiliyor ve varlıkların kontrolü tamamen yatırımcıların elinde oluyor.

Şimdi, halihazırda faaliyette olan ilk on DEX hizmetine göz atacağız. Böylece, mevcuttaki seçeneklerin çeşitliliği hakkında genel bir görüş elde etmenize yardımcı olacağız.

Bu listede, ana blockchain platformlarındaki en popüler DEX'leri ve birden fazla zincirde çalışabilen seçenekleri bir araya getirmeye çalıştık. Hazır mısınız? Hadi başlayalım!

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Uniswap

Merkeziyetsiz borsaların tartışmasız bir numarası olan Uniswap, en iyi bilinen merkezi alım satım platformlarına bile rakip olacak seviyede popülerlik ve işlem hacmi yakalayan ilk DEX oldu.
İlk otomatik piyasa yapıcılardan biri olan Uniswap, kullanıcıların likidite sağlayıcısı rolünü üstlenmelerini mümkün kılıyor. Sistemin işlemesi için yatırımcılar, varlıklarını merkeziyetsiz likidite havuzlarına ekliyor. Akabinde likidite sağlayıcıları, havuzda biriken ücretlerden pay alarak pasif gelir elde ediyor.
Kasım 2018'de kullanıma açıldığından bu yana Uniswap protokolünde, birçok güncelleme yapıldı. Günümüzde Uniswap protokolünün üçüncü sürümü çalışıyor. Bu sürümde geliştirilmiş sermaye verimliliği, daha iyi oracle çözümleri ve birden fazla ücret seçeneği mevcut.
Faaliyete geçişinden bu yana Uniswap işlem hacmi 800 milyar doları aştı. Protokol aynı zamanda, tüm zamanların en kârlı airdrop etkinliklerinden birine de ev sahipliği yaptı. Erken dönem kullanıcılar 400 UNI ile ödüllendirildi. Token fiyatı zirveyi gördüğünde bu tutar 16.000 doları aşıyordu.

PancakeSwap

Tuhaf ismine rağmen PancakeSwap, şaka amaçlı üretilmediğini kanıtladı. DEX şu anda, BNB Chain üzerindeki en popüler alım satım platformu ve günlük işlem hacmi 300 milyon doları aşıyor.
PancakeSwap, bu listedeki bazı DEX'lerin de uyguladığı gibi ICO veya IDO yöntemiyle para toplamadı. Bunun yerine doğrudan PancakeSwap ekibi tarafından başlangıç yatırımı yapıldı. Günümüzde platform, işlem ücretlerinin yüzde 12'sini komisyon olarak alan PancakeSwap hazinesi tarafından finanse ediliyor.
PancakeSwap, BEP-20 standardındaki binlerce sanal varlığa destek veriyor. Ayrıca CAKE isimli yönetişim tokeni de bulunuyor.
Merkeziyetsiz borsa özelliklerinin yanı sıra PancakeSwap; yield farming, Binance Coin tahmin pazarı, piyango oyunu, ilk farm arzı, NFT pazarı ve daha birçok ek özelliği içeren yapı sunuyor.

Curve

Elinizde genellikle stablecoin tutuyorsanız, Curve muhtemelen ilk tercihlerinizden biri olacak. Platform, stablecoin ve dengeli fiyata sahip değer varlıklarının, sadece yüzde 0,04 gibi düşük bir ücretle alım satım yapılmasına olanak tanıyan takas platformu sunuyor. Bu tutarın yarısı likidite sağlayıcılarına, diğer yarısı ise CRV token paydaşlarına gidiyor.

ABD merkezli girişim hızlandırma programı Y Combinator mezunu ve fizikçi olan Michael Egorov tarafından kurulan Curve, kullanıcıların değeri sabit varlıkları minimum fiyat kaymasıyla takas etmelerini sağlamak adına verimli işlem çözümleri sunuyor.

Curve, 2017'de Ethereum üzerinde kullanıma açıldı. O zamandan bu yana Avalanche, Polygon ve Fantom gibi birçok popüler blockchain ve ikinci katman hizmetleriyle entegre oldu.

Retro tasarımına rağmen Curve, DEX sektöründe adını duyurdu ve şimdilerde aylık işlem hacmi birkaç milyar doları aşıyor.

SushiSwap

Suşi sevseniz de sevmeseniz de SushiSwap protokolünde ilginizi çekecek bir şeyler muhtemelen var. Popüler Uniswap protokolünün değiştirilmiş bir çatalı olan SushiSwap, yatırımcıların onlarca farklı blockchain ve ikinci katman çözümü üzerinden alım satım yapmasına olanak tanıyor.
Platform; Avalanche, Fantom, Harmony ve Celo blockchain ağları için ilk DEX'lerden biri konumundaydı ve yeni zincirlerle entegre olan ilk DEX'lerden biri olarak ün kazandı.

Otomatik piyasa yapıcı olarak SushiSwap, kullanıcıların platforma likidite sağlayarak işlem ücretleri üzerinden gelir elde etmelerini mümkün kılıyor. Ayrıca farklı yield havuzları, zincir üstü borç verme çözümü ve MISO olarak adlandırılan launchpad özelliği de dahil olmak üzere çeşitli özellikleri barındırıyor.

Çoğu DEX gibi SushiSwap da, SUSHI olarak bilinen kendi yardımcı program tokenine sahip. Bu token, platformdaki işlem ücretlerinin bir kısmından kazanç sağlamak ve yönetişimde oy hakkı kazanmak için stake edilebiliyor.

SpookySwap

Cadılar Bayramı geçmiş olsa da SpookySwap burada durmaya devam edecek. Fantom Opera blockchain üzerindeki en popüler DEX olan SpookySwap, Fantom protokolünde işlem yapan yatırımcıların vazgeçilmez bir aracı konumunda.

Platform, Fantom Foundation tarafından resmen onaylanmış olmasının yanı sıra, hem standart takas işlemlerine hem de limit emirlerine destek sunması sayesinde DEX'ler arasından sıyrılmayı başarıyor. Bu sayede, dilenirse anında likidite sağlandığı gibi, emrin gerçekleşmesi için en iyi teklifi bekleme imkanı da var.

Verilere göre SpookySwap, günde 300 milyon dolarlık işlem hacmine ulaşıyor ve likidite havuzlarında halihazırda kilitlenmiş yaklaşık 1,5 milyar dolarlık varlığa sahip.

Kullanışlı alım satım seçeneklerinin yanı sıra SpookySwap; yield farming özelliğine, Magicats adlı NFT çözümlerine ve kendi yönetişim tokenine sahip. Tokenin adı da BOO!

Kusura bakmayın korkutmak için değildi. SpookySwap protokolünün yerel tokeninin ismi BOO…

QuickSwap

QuickSwap, Polygon tabanlı dijital varlıklar için popüler bir DEX olarak biliniyor.

Platform, Polygon'un yüksek hızlı ikinci katman blockchain ağını kullanan yatırımcıların, ERC-20 varlıklarını minimum gecikmeyle ve düşük Gas ücretiyle takas etmeleri için tasarlanmış.

Yukarıda bahsi geçen SpookySwap gibi, QuickSwap da hem geleneksel takasa hem de limit emir tiplerine destek veriyor. Kullanıcılara işlem esnekliği sağlıyor.

Polygon üzerinde en popüler ikinci dApp olan QuickSwap protokolünde kilitli değer neredeyse 700 milyon dolara ulaşmış durumda. Günlük işlem hacmi 50 ila 100 milyon dolar arasında değişen protokolde, likidite sağlayıcılarına her gün 100 bin dolardan fazla ücret paylaştırılıyor.

Adından da anlaşılacağı üzere QuickSwap inanılmaz derecede hızlı. Polygon blockchain ağının hızı sayesinde QuickSwap, neredeyse gerçek zamanlı biçimde takas işlemlerini tamamlıyor. Bunun için kullanıcıların, varlıklarını Polygon'a geçirmek için köprü kullanması gerekiyor.

Platform ayrıca, yield farm seçenekleri ve MATIC paritesiyle çifte madencilik özelliğine sahip. Böylece katılımcılar ödül olarak hem MATIC hem de QUICK token kazanabiliyor.

Raydium

Eğer Solana protokolünü seviyorsanız bu seçenek de hoşunuza gidecek. Listemizdeki yedinci DEX, Solana ekosisteminde otomatik piyasa yapıcı olan ve emir defteri çözümü içeren Raydium'dan başkası değil.

Platform, hem kullanıcı tarafından desteklenen likidite havuzlarından hem de iş ortağı platformu Serum'un emir defterinden likidite toplayıp kullanıcıların varlıkları için her zaman en iyi fiyatı elde etmelerine yardımcı oluyor.

Raydium, neredeyse bir yıl önce piyasaya sürülmesine rağmen 42 milyar dolarlık etkileyici bir işlem hacmi yakaladı ve Solana'da inşa edilen en umut verici projelerden biri oldu.

Popüler DEX çözümünün yanı sıra Raydium, Star Atlas ve Genopets de dahil olmak üzere en çok aranan Solana projelerinden bazılarına kitle fonlaması (crowdfund) süreçlerinde yardımcı olan 'AcceleRaytor' adlı kendi launchpad hizmetine de sahip.

Platform ayrıca, DropZone isimli özelliği sayesinde sık sık NFT airdrop etkinlikleri düzenliyor. Hem Raydium hem de Fusion yield farming seçeneklerine ev sahipliği yapıyor. Böylece Raydium LP tokenleri stake edilerek pasif gelir elde edilebiliyor.

TraderJoe

Avalanche platformu üzerinde merkeziyetsiz alım satım için "hepsi bir yerde" çözüm şeklinde adlandırılan TraderJoe, gerçekten de öyle çalışıyor. Platform, sağlam bir alım satım platformu, yield farming, launchpad ve DeFi kredi özelliği dahil olmak üzere çeşitli araçlar sunuyor.

TraderJoe, Avalanche üzerinde alım satımı olabildiğince kolay hale getirmek için, son derece basit ve sezgisel bir kullanıcı arayüzünün yanı sıra minimalist emir kontrol ekranı içeriyor.

Platform şu anda, Avalanche tabanlı 100'ün üzerinde varlık destekliyor ve günlük işlem hacmi 100 milyon doların üzerinde. TraderJoe, bugün faaliyet gösteren en hızlı yinelenen merkeziyetsiz borsalardan biri. Protokol, $JOE token sahiplerinin oluşturduğu topluluk tarafından yönetiliyor.

TraderJoe, kullanıcıların tek tokeni likidite sağlayıcı (LP) hale dönüştürmelerine olanak tanıyan kullanışlı "Zap" özelliği ile dikkat çekiyor. Birden fazla token için elle işlem yapma ve likidite ekleme zorunluluklarını ortadan kaldırdığı için yatırımcılara kolaylık sağlıyor.

AstroSwap

AstroSwap, Velas blockchain üzerinde yakın zaman önce başlatılan bir DEX.

Solana blockchain ağının çatalı olan Velas; hızı ve verimliliği artırmak için "yapay sezgi" olarak bilinen teknolojiyi kullanıyor.

Velas üzerindeki ilk DEX'lerden biri olan AstroSwap, platform üzerinde DeFi hizmeti sunan öncü isimlerden. Kullanıcıların MetaMask cüzdanıyla çapraz zincir varlıklarını stake etmelerini, alım satım yapmalarını ve pasif gelir elde etmelerini sağlayan birkaç seçenekten biri.

Platform, "Swapz" olarak bilinen çapraz zincir köprüsü üzerinden el ele çalışıyor. Kullanıcıların varlıklarını Velas ağına kolayca taşımasına yardımcı oluyor ve diğer blockchain çözümlerine kıyasla daha düşük işlem ücretlerinden yararlanmalarını sağlıyor.

AstroSwap, halihazırda Velas üzerinde çalışarak diğer merkeziyetsiz borsalardan ayrılıyor. Aslında protokol, Swapz köprüsü aracılığıyla Cardano yerel varlıklarını sıra beklemeden AstroSwap üzerinde takas edecek Cardano kullanıcıları için geliştirilmişti.

Cömert teşvikler sunan platform, kullanıcı deneyimi açısından PancakeSwap protokolüne çok benziyor. Haliyle çoğu yatırımcı için işlemler basitleşiyor.

SundaeSwap

Listemizde son sırada yer almasına rağmen sıklıkla kullanılan SundaeSwap, Cardano mainnet üzerinde faaliyet gösteren ilk DEX.

Beş yıldan fazladır kullanımda olmasına karşın yakın zaman önce akıllı sözleşmelerini kullanıma açan Cardano, SundaeSwap gibi ilk dApp ve DeFi uygulamalarının kullanıma açılmasını sağladı. SundaeSwap, Cardano'nun yaşadığı sorunlar nedeniyle zorlu bir başlangıç süreci geçirdi, ancak Cardano ağında beklenen yakın vadeli parametre değişiklikleri ve ölçekleme güncellemeleri sayesinde geleceği parlak.

Çoğu DEX gibi SundaeSwap da, otomatik piyasa yapıcı modeline sahip. Yani kullanıcıların likidite sağlamasına ve alım satım ücretlerinden gelir elde etmesine izin verirken yatırımcılara sınırsız likidite sağlıyor.

Platformda, likidite havuzuna bağlı olarak %0,05, %3 ve %1 olmak üzere üç adet ücret katmanı bulunuyor. Genel olarak basit takas ve likidite seçenekleri sunan platform, tüm işlevselliğini kolaylık üzerine kurmuş.

SundaeSwap platformunun yakında beta sürecinden çıkması ve topluluk tarafından yönetilecek hale gelmesi bekleniyor.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
13 people liked this article