KuCoin Üzerinde Stake Etme ve Birikim Yapma: Bilmeniz Gereken Her Şey
Crypto Basics

KuCoin Üzerinde Stake Etme ve Birikim Yapma: Bilmeniz Gereken Her Şey

11d"
1 year ago

Bu rehberde, stake etmekten kredi işlemlerine kadar, borsa tarafından sunulan tüm popüler stake ve birikim fırsatlarını bulacaksınız.

KuCoin Üzerinde Stake Etme ve Birikim Yapma: Bilmeniz Gereken Her Şey

İçindekiler

KuCoin borsası, 2017 yılında faaliyete geçti ve işlem hacmi bakımından en büyük beşinci isim. Platform; spot ve marj ticaretinin dışında vadeli işlem sözleşmeleri, stake ve kredi verme dahil olmak üzere onlarca farklı finansal hizmet sunuyor.

KuCoin'deki alım satım araçları ve sunulan özellikler sayesinde birçok pasif gelir fırsatına erişmek mümkün. Bu rehberimizde KuCoin Earn, Rewards Hub, Bonus Planı, Kripto Kredileri, Bulut Madencilik ve Alım Satım Bot'larına göz atacağız.

Ayrıca, KuCoin üzerinde nasıl kripto para stake edildiği ve sunulan hizmetlerden yararlanmak için bilinmesi gereken teknik terimler gibi konulara değineceğiz.

İlk olarak, KuCoin Earn üzerinden kripto stake ederek nasıl pasif gelir elde edildiğini ele alacağız.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

KuCoin Earn

KuCoin Earn, KuCoin'in stake etme ve kredi verme merkezi olarak çalışıyor. Bu sistem üzerinden kripto para stake ederek veya diğer kullanıcılara ödünç para vererek pasif gelir elde etmek mümkün.
Borsada stake etme konusunda birden fazla seçenek sunuluyor. Bunlar arasında değişken getiri olanağı sunan sabit ve esnek stake seçenekleri dahil olmak üzere, promosyonlu stake teklifleri, Ethereum ve Polkadot stake hizmetleri de yer alıyor.

Ancak KuCoin'in stake etme hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi vermeden önce, stake etme işleminin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını hızlıca özetleyelim.

Kripto Para Stake Etme

Bu terime aşina olmayanlar için kısaca açıklamak gerekirse stake etme, maddi ödül kazanmak ve pasif gelir elde etmek için kripto paraları bir süreliğine blockchain üzerine kilitlemeye deniyor. Hangi kripto para biriminin stake edildiğine bağlı olarak ödenen ödül değişiyor. Herhangi bir kripto parayı stake etmek, zincir üzerindeki yeni işlemlerin doğrulanmasına destek vermek anlamına geliyor.
Stake etme işlemi, yalnızca Avalanche, Polygon ve Cardano gibi, işlem onayı için Hisse İspatı (Proof of Stake, PoS) algoritması kullanan blockchain yapıları üzerine kurulmuş kripto para birimlerinde mümkün. Bazı kripto para birimleri, ödül için belli bir süre para kilitleme şartı koşuyor, bazılarında ise böyle bir zorunluluk yok.

KuCoin Earn: Stake Etme

KuCoin, diğer birçok borsa gibi, tek hesap ile onlarca kripto para yatırma olanağı sunuyor. Böylece, birden fazla kripto parayı stake etmek için farklı cüzdanlar kullanmak ve mecburen daha fazla uğraşmak zorunda kalacak kullanıcılar için pratik bir seçenek haline geliyor.

Diğer borsalardan farklı olarak KuCoin, fonları kilitleme zorunluluğu koşmadan da ödül alma imkanı sunan soft staking özelliğini barındırıyor. Kullanıcıların birikimlerini hesaplarında tutmaları yeterli. Normal stake etme seçeneklerine kıyasla az ödül sunan soft stake etme yöntemi, yine de stake geliri elde ederken portföyü aktif biçimde yönetme olanağı tanıyor.
Bugün KuCoin; EOS, Cosmos, Tron, Neblio ve Kusama dahil olmak üzere yirmiden fazla token için soft stake özelliği sunuyor.

Kimi kripto para birimlerini sabit süreliğine stake etme olanağı da bulunuyor. Bu seçenek, soft staking yöntemine kıyasla daha yüksek getiri yüzdesine sahip. Kimi kripto paralar ise, dilediğiniz zaman fonlarınızı stake etmenize ve geri almanıza olanak tanıyan esnek sözleşmeler aracılığıyla stake edilebiliyor.

KuCoin zaman zaman, sabit ve esnek stake oranlarından daha yüksek getiri sunan promosyonlu stake seçeneklerine de yer veriyor. Ancak, bu seçenekler sadece belirli bir süre aktif oluyor ve sınırlı sayıda kullanıcı tarafından kullanılabiliyor.

Her kripto paranın stake getirisi, hangi kriptonun tercih edildiğine ve ne kadar süreyle stake edildiğine bağlı olarak geniş bir aralıkta dalgalanıyor. Bugün itibarıyla en yüksek yıllık getiri oranı yüzde 101,16 ile MELOS Studio tarafından sunuluyor.

KuCoin Üzerinde Nasıl Kripto Stake Edilir?

KuCoin'e kripto para yatırmak son derece hızlı ve zahmetsiz bir işlem. Telefon veya web tarayıcı üzerinden kolayca gerçekleştirilebiliyor. Buna karşın, Ethereum veya Polkadot stake etme işlemlerinin diğer kripto para birimlerini stake etmekten daha karmaşık olduğunu bilmek gerek. Nasıl yapıldığını aşağıda açıklayacağız.

KuCoin üzerinde kripto para veya token stake etmek için şu adımların izlemeniz gerekiyor:

 • KuCoin hesabınıza giriş yapın
 • Görev çubuğundaki "Earn (Kazan)" sekmesine tıklayın
 • Stake etmek istediğiniz kripto para birimini arayın
 • Farklı seçenekleri görüntülemek için aşağı yönlü gri oka tıklayın
 • Sağ tarafta bulunan yeşil renkli "Subscribe (Abone Ol)" butonuna tıklayın
 • Sözleşme detaylarını dikkatlice okuyun
 • Stake etmek istediğiniz tutarı girin
 • "Subscribe (Abone Ol)" seçeneğine tıklayın

KuCoin Ethereum Stake Etme

Öncelikle söylemeliyiz ki, Ethereum Vakfı sözleşme şartlarını kaldırdı. Bu yazı hazırlanırken Ethereum 2.0 ve Eth2 içerikleri bulunmuyordu. Ancak KuCoin, kendi doküman arşivinde bu içerikleri tutmaya devam ettiği için, yazının devamında bu bölümde yer alan bilgileri aktaracağız.
Ethereum 2.0; genellikle "The Merge" diye adlandırılan, Ethereum ağındaki İş İspatı (Proof-of-Work) zincirini, Hisse İspatı (Proof-of-Stake) zinciriyle birleştirecek güncellemeler paketine deniyor.

Birleştirme işlemi tamamlandığında, Ethereum'un çok daha hızlı, ucuz ve enerji verimliliği yüksek olacağı söyleniyor. Ethereum 2.0 henüz kullanıma açılmış olmasa da, Beacon Chain olarak adlandırılan PoS zinciri üzerinde ETH stake etmek mümkün.

Ethereum doğrulayıcısı haline gelip direkt stake yapmak için 32 ETH ve kesintisiz interneti olan özel bir bilgisayara sahip olmak gerekiyor. Bu yöntem KuCoin aracılığıyla uygulanamıyor. Ayrıca, birleştirme işlemi tamamlanana kadar tüm fonlar ve stake ödülleri kilitli kalacağını söylemek gerek.

Öte yandan, KuCoin üzerinde Ethereum stake etmek nispeten daha hızlı ve daha kolay bir işlem.

KuCoin ile Ethereum stake ederken, tüm katılımcıların kaynakları bir araya getiriliyor ve hisse havuzu oluşturuluyor. KuCoin aracılığıyla ETH stake edildiğinde, ETH tokenleri ile aynı değere sahip olan, eşit miktarda ETH2 token alınıyor.

Kullanıcılar ETH2 tokenlerini ister cüzdanlarında tutabiliyor, ister günlük ödenen stake ödüllerini talep edebiliyor, isterlerse de satabiliyor. Bu tokenler birleştirme işlemine kadar kilitli değil. Yani Ethereum'un değeri düşerse fonlar kilitli olmadığından satmak da imkansız değil.

Ayrıca KuCoin, ödül hakkı kazanmak için minimum 0,01 ETH yatırılmasını istiyor. Gerçek doğrulayıcı düğümünü (node) çalıştırmak için gereken 32 ETH tutarına kıyasla çok daha uygun. Bu nedenle KuCoin aracılığıyla Ethereum stake etmek, pasif gelir sahibi olmak için en iyi yöntemlerden biri.

KuCoin ile Ethereum stake etmek son derece kolay. Bunun için aşağıdaki adımları uygulamak yeterli:

 • Görev çubuğundaki "Earn (Kazan)" sekmesine tıklayın
 • "KuCoin Earn" seçeneğine tıklayın
 • Ana görev çubuğundaki "ETH 2.0" sekmesine tıklayın
 • Yeşil "Start ETH 2.0 Staking" butonuna basın
 • Stake etmek istediğiniz ETH miktarını yazın
 • Yeşil renkli "Convert Now (Şimdi Dönüştür)" butonuna tıklayın

KuCoin ayrıca, kripto para ile pasif gelir elde etme olanağı sunan Polkadot ve Kusama parachain açık artırmalarına da erişim sağlıyor. Gelin, nasıl çalıştıklarına göz atalım.

KuCoin: Polkadot Parachain Açık Artırmaları

Parachain açık artırmaları, Polkadot ekosistemindeki gelecek vadeden projeleri destekleyerek pasif gelir elde etmenin iyi bir yolu. Doğrudan Polkadot aracılığıyla katılmak mümkün, ancak KuCoin aracılığıyla stake etmek biraz daha kolay. Özellikle de platformu alım satım ve stake işlemleri için zaten kullanıyorsanız...

Peki, Polkadot tam olarak nedir? Polkadot, Ethereum protokolünün kurulmasına yardımcı olan bilgisayar bilimcisi Gavin Wood tarafından hayata geçirilmiş bir proje. Platform, küresel ölçekli merkeziyetsiz bir hizmet ağının temel katmanı olma hedefinde.

Polkadot relay chain (röle zincir) olarak da adlandırılan ana zincir, parachain adı verilen birbirine bağlı daha küçük zincirlerden oluşan bir ağa sahip. Parachain'ler, ana zincirin hız ve güvenliğinden istifade ederek diğer parachain'ler ile etkileşime girebiliyor. Parachain yuvası talep eden projelerin, DOT tokenlerini stake ederek açık artırma kazanması gerekiyor.

Eğer proje ekibi, gerekli olan DOT miktarını kendi başına karşılamak istemiyorsa, projeyi destekleyen veya yatırım yapanlardan talep edebiliyor. Katılımcılar, kendi adlarına DOT stake etmelerini sağlayacak biçimde kitle kredisine dahil olabiliyor ve sonunda airdrop aracılığıyla ödül kazanabiliyor. Ancak unutmayın ki, desteklediğiniz proje parachain açık artırmasını kazanırsa, DOT tokenleriniz genellikle bir yıl süren parachain kiralama sürecinin sonuna kadar kilitli kalacak.

Genel olarak parachain açık artırmaları, gelecek vadeden kripto para projelerini destekleyerek gelir elde etmek için ideal bir yöntem. KuCoin de bu etkinliklere katılmayı biraz daha kolaylaştırıyor.

Polkadot ağındaki mevcut parachain müzayedelerine göz atmak için KuCoin "Earn" sekmesine girin. Ardından merkezi görev çubuğundaki "Polkadot" seçeneğine tıklayın ve bağlantıları takip edin.

KuCoin Earn: Kredi

Borç verme anlamına gelen lending yöntemi, KuCoin üzerinde pasif gelir elde etmek için sıkça tercih edilen yollardan biri. Platform, BTC ve ETH gibi önde gelen kripto para birimlerinin yanı sıra USDT ve USDC gibi stablecoin'ler ve sayısı yüzü aşan irili ufaklı birçok kripto para üzerinden kredi verme olanağı sunuyor.

Borç verme, KuCoin'in marj ve vadeli işlemleri gibi daha gelişmiş alım satım seçenekleriyle karşılaştırıldığında nispeten düşük riskli sayılabilir. Üstelik çalışma biçimi son derece kullanıcı dostu. Zira tek yapılması gereken, faiz oranlarının uygun olup olmadığını kontrol etmek ve sözleşmeyi onaylamak. Faiz oranları her kripto para birimi için değişiyor ve piyasadaki genel trende bağlı olarak yukarı ya da aşağı yönde dalgalanıyor.

KuCoin aracılığıyla kripto kredi vermeye karar kıldıysanız, belirlemeniz gereken birkaç kriter var. Ne kadar süreyle kredi vereceğinizi, ne kadar borç verebileceğinizi ve günlük ne kadar faiz oranını kabul edeceğinizi seçmeniz gerekiyor. Neyse ki KuCoin, diğer kredi veren kullanıcıların sunduğu oranlar üzerinden ortalama bir değer belirleyip katılımcılara yardımcı oluyor.

Kimi zaman borçlular, beklenenden çok daha kısa sürede krediyi geri ödeyebilir. Bu durumda yeni bir kredi sözleşmesi oluşturmanız ve borçlanmak isteyen yeni bir kullanıcı bulmanız gerekecek. Birikimleriniz üzerinden kredi vermek elle ayar yapmak istemeyen kullanıcılar için bu durum can sıkıcı olabilir.

Bu gibi durumlarda KuCoin, fonlar kullanılabilir olduğu zaman otomatik biçimde ödünç verme imkanı sunan otomatik kredi verme özelliğine sahip. Kullanıcının, risk ve getiri parametrelerini kendini rahat hissedeceği seviyede ayarlanması yeterli.

KuCoin, verdikleri kredinin geri ödenmesi konusunda endişe duyanların da içini rahatlatıyor. Sistem, ödemesini yapmayan borçlunun birikiminde kesinti yaparak verilen parayı otomatik olarak borç verene aktarıyor. Borçlunun yeterli bakiyesi yoksa, KuCoin sigorta fonu devreye giriyor ve borçlu olunan parayı geri ödüyor.

KuCoin Rewards Hub

Ödül merkezi olarak tanımlanabilecek KuCoin's Rewards hub, kullanıcı hesabıyla ilişkili görevlerin tamamlanması durumunda fazladan para kazanma imkanı sunuyor. Bazı görevler son derece kolay ve para gerektirmezken, bazıları daha karmaşık ve yüklü miktarda nakit para gerektirebiliyor.

KuCoin's Rewards Hub, görevleri temel (basics) ve zorlu (challenges) seviye olmak üzere iki ana bölüme ayırmış.

Rewards Hub: Temel Bilgiler

Temel ödüllere daima erişmek mümkün. Çoğunlukla tamamlanması basit görevlerden oluşuyorlar. Örneğin KuCoin hesabı açtığınız anda ilk temel görevinizi tamamlıyorsunuz. İlk kez alım satım bot'unu kullanmak da 5 dolarlık indirim kuponu almayı sağlıyor.

Diğer temel görevler arasında, kredi veya banka kartı ile KuCoin hesabına 150 dolar veya daha fazla para yatırma karşılığında 5 dolar USDT bonus almak ve KuCoin'in alım satım araçlarını kullanma karşılığında 2 dolar USDT ödül almak var.

Temel seviyede ayrıca, KuCoin araç ve özelliklerinin yanı sıra Bitcoin'in icadı gibi temel kripto bilgilerini öğrenerek para kazanabileceğiniz bir "Learn to Earn (Öğrendikçe Kazan)" bölümü yer alıyor.

Rewards Hub: Zorluklar

Öte yandan zorlu seviyedeki hedefler düzenli olarak değişiyor, ancak daha büyük ödül sunuyor. Yine de belirli işlem kotasına ulaşılarak düzenli pasif gelir almak söz konusu.

Bu yazının hazırlandığı sırada KuCoin'in en popüler zorlu hedefi, bir hafta içinde 600 dolar işlem hacmine ulaşarak 2 USDT ödül kazanmaktı. Diğer zorlu hedef, vadeli işlemleri kullanarak bir hafta içinde 1.000 dolarlık işlem hacmine ulaşmak ve yine 2 USDT ödül kazanmak vardı.

KuCoin ödülleriyle ev satın alınmaz belki, ama normal bir kullanıcının sürekli yaptığı basit alım satım işlemleri ile düzenli pasif gelir elde etmek olası. Üstelik bu seçenek diğer borsalar tarafından sunulmuyor.

KCS Bonus Planı

KCS Bonus Plan, KCS tokenlerine sahip olanları ödüllendiren açık bir teşvik planı. Bilmeyenler için hatırlatmak gerekirse KCS tokenleri, 2017 yılında piyasaya sürüldü ve KuCoin ekosistemine özgü biçimde çalışıyor. Temel mimarisine bakıldığında, KuCoin'in aylık kâr seviyesi ile orantılı biçimde çalışan deflasyonist token yakımı mekanizması içeriyor.

KuCoin hesabında en az 6 KCS token bulundurmak, borsanın işlem ücreti gelirlerinden elde edilen günlük ödüllere erişmek için yeterli. Sahip olunan token sayısına bağlı biçimde, yüzde 3 ila 30 APR arasında değişen oranlarda ödül sunuluyor.

Günlük biriken KCS ödüllerinizi talep etmek için KuCoin web sayfasındaki "Assets Overview (Varlıklara Genel Bakış)" sayfasına gidin, ardından "My Bonus" ve akabinde "KCS bonus" üzerine tıklayın. Ödülünüz 30 dakika içinde ana hesabınıza ulaşacaktır. KuCoin, bonus birikimlerini her gün talep etmeyi öneriyor. Buna rağmen kullanıcı bonus ödülünü almayı unutursa, süresi dolmuyor ve daha sonra da talep edebiliyor.

KuCoin ayrıca, ödemelerini KCS token kullanarak yapmaları durumunda KCS token sahiplerine işlem ücretlerinde yüzde 20 indirim sağlıyor. Yüksek hacimli işlem yapan bir yatırımcıysanız, ücretlerde yüzde 20'lik indirim, uzun vadede yüklü miktarda para kazandırabilir.

KuCoin: Bulut Madencilik

KuCoin Bulut Madenciliği özelliği, ekosisteme yeni dahil olan kripto para kullanıcılarının ilk madencilik denemelerini yapmaları adına iyi bir seçenek.
Bulut madenciliği, herhangi bir donanım satın almadan üçüncü parti hizmet sağlayıcıları üzerinden bilgi işlem gücü ve ekipmanlarını kiralamak suretiyle yapılıyor. Bunun karşılığında, bulut madenciliği ile elde edilen getiri, normal madencilik yapılarak elde edilene kıyasla daha düşük oluyor, zira kiralama maliyetleri kârı azaltıyor. Daha düşük gelir sunmasına rağmen bulut madenciliğin kendine has avantajları var.

Örneğin, elinizdeki ekipmanları satma veya depo alanı için ödeme yapma endişesi olmadan madencilik projenizi dilediğiniz zaman durdurabilirsiniz. Elektrik kesintisi veya ekipman bakımı gibi sebeplerle gelir kaybetme endişesi duymanıza, madencilik ekipmanı veya yazılımıyla ilgili teknik bir sorun yaşanmasına karşı bilgi sahibi olmanıza gerek yok.

KuCoin'in bulut madenciliği hizmeti Mart 2022 tarihinde başlatıldı ve tüm KuCoin kullanıcıları bu hizmete erişebiliyor. Ana sayfa görev çubuğundaki "Earn" seçeneği ve ardından "Cloud Mining (Bulut Madenciliği)" sekmesine tıklayarak KuCoin hesabı üzerinden bu hizmete ulaşılıyor. Ardından kullanıcılar, hangi kripto para birimiyle madencilik yapmak istediğini seçiyor. Şimdilik KuCoin; Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ethereum para birimleri için bulut madencilik hizmeti sunuyor.

Unutmamak gerek ki, birçok bulut madenciliği sağlayıcısı, kârın yüzde 50'sini hizmet ücreti olarak alıyor. Haliyle bulut madenciliği, düşük oranda gelir sağlıyor. Diğer taraftan KuCoin, ilk satın alma süresi tamamlandıktan hemen sonra madencilik gelirinin yüzde 100'ünü kullanıcısına veriyor.

KuCoin: Alım Satım Bot'ları

Bugüne kadar, dünya çapında yaklaşık sekiz milyon alım satım bot'u oluşturuldu ve KuCoin'in kolay kullanımlı bot'larıyla bu sayı günbegün artıyor.

Alım satım bot'ları, kripto para birimlerini otomatik biçimde alıp satarak kâr elde etmeyi amaçlayan bilgisayar programlarından meydana geliyor. Örneğin, her hafta 100 dolarlık yatırım yapabileceğinizi varsayalım. Alım satım bot'ları, KuCoin hesabınız üzerinden sizin adınıza kripto paraları alıp satar. Siz arkanıza yaslanıp keyfinize bakarken (her şey yolunda giderse) sizin adınıza para kazanabilir.

Tam olarak ne kadar kâr beklentisi içine gireceğiniz, hangi bot'u seçtiğinize ve yapılandırmayı ne şekilde yaptığınıza göre değişiyor. KuCoin, kâr elde etmek için çeşitli stratejiler kullanan beş farklı alım satım bot'u sunuyor. Bot'lardan bazıları, dolar maliyet ortalaması gibi basit ve zaman içinde test edilmiş temel stratejiler kullanırken bazıları ise vadeli işlem sözleşmeleri gibi daha gelişmiş özellik ve araçlardan faydalanıyor.

Standart olarak ayarlanmış alım satım bot'u kullanmak istemiyorsanız, yazılım parametrelerini kendiniz de elle yapılandırabilirsiniz. Ayrıca, en yüksek performansı gösteren KuCoin bot'unu seçip onun yapılandırma ayarlarını kopyalayabilirsiniz.

Ancak şunu kesinlikle unutmayın: geleneksel ticarette olduğu gibi kripto para alım satımında da daima kâr elde etme garantisi yok. Yine de alım satım bot'ları, genellikle kullanımı inanılmaz derecede kolay olduğundan ve kripto para sektörüne yeni girmiş kullanıcılara faydalı olacak ölçüde gelir akışı sağlayabilir. Ayrıca KuCoin hesabı olan herkes bu bot'lardan ücretsiz biçimde yararlanabiliyor. Ancak normal alım satımda olduğu gibi bu hizmetin de işlem ücretleri var.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
2 people liked this article