NFT Nasıl Üretilir?
How-to Guides

NFT Nasıl Üretilir?

NFT trenine atlamak isteyenlerdenseniz kendi başınıza nasıl NFT basacağınıza dair rehberimize göz atın.

NFT Nasıl Üretilir?

İçindekiler

Benzersiz token (non-fungible token, NFT) piyasası, sadece gedikli kripto para tutkunlarına değil, daha geniş bir kitleye hitap etmeye başlayan en yeni kripto para ve blockchain alanı. Bu tür token'lardaki aşırı değerleme yatırımcıların, dijital koleksiyoncuların ve içerik üreticilerinin ilgisini çekmeyi sürdürüyor. NFT çılgınlığı halen tartışılan biçimde zirvede ilerlemesine rağmen yüksek getiri nedeniyle bu trenin vagonuna atlamak ve hatta kendi NFT'lerinizi oluşturmak için can atmanız, bu çılgınlıktan kazanç sağlamanın yollarını araştırmanız gayet doğal.

Bu rehberde size NFT oluşturma hakkında kapsamlı bir içerik sunmaya odaklanacağız. Neyse ki NFT oluşturma süreci düşündüğünüz kadar teknik bilgi gerektirmiyor. Doğru araç ve temel bilgisayar becerisiyle herkes NFT üretebilir. Ancak öncelikle NFT teknolojisini anlamak tavsiye edilir. 

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

NFT Nedir?

İnsanlığı saran küresel dijitalleşme süreci, dijitalleştirilmiş sanat çalışmalarına ve koleksiyon ürünlerine olan talebi körükledi. Blockchain teknolojisi, sahipliği kanıtlamayı ve doğrulamayı mümkün kıldığından, dijitalleştirilmiş nadir eşyaların günbegün daha çok blockchain alanına dahil olması şaşırtıcı değil. Bu noktada, benzersiz token (NFT) isimli varlıkların yoğun ilgi gördüğüne şahit oluyoruz (Hatta NFT kısaltması, piyasada "nifty" gibi ses olarak benzer kelimelerin türemesini sağladı).

NFT'ler, benzersiz olmalarını sağlayan özel kimlik tanıyıcılar içeren token standartları kullanıyor. Bir başka deyişle iki farklı değiştirilemez token tabanlı varlık, yapılarındaki benzerliklere rağmen Bitcoin gibi kullanılamaz, birbirinin yerine geçemez. Blockchain teknolojisinin değişmezliği ve şeffaflığı sayesinde NFT üretim zaman bilgisi, orijinal üreticisi, güncel sahibi ve diğer benzersiz kimlik özellikleri takip edilebiliyor. Tüm bu detaylar, herkese açık deftere işleniyor ve erişilebilir halde saklanıyor, üzerinde oynama yapılamıyor.

NFT'ler, dijital ve gerçek varlıkların sahipliğini kanıtlamak, nadirliğini korumak için ideal araçlar. Bu yüzden birçok sanatçı, ünlü ve koleksiyoncu; NFT'leri gitgide daha çok benimsiyor. 

Sanatçılar için sanat, müzik, video ve daha birçok içeriğin satışından elde edilen gelir konusunda, geleneksel yöntemlerde erişilemeyen düzeyde esneklik NFT teknolojisi sayesinde gerçeğe dönüşüyor. Üreticiler, NFT teknolojisi sayesinde aracılardan kurtulabildiği gibi, doğrudan küresel piyasaya erişebiliyor. Üretilen içerik ya da sanat eser, NFT haline getirilerek önde gelen NFT pazar yerlerinden birinde satışa sunulabiliyor. Geleneksel yöntemlerin kullanılması halinde yüksek maliyet ve fazlasıyla kaynak gerektiren pazarlama süreci bu sayede kolaylaşıyor. Sonuç olarak gelir, adil payla üreticisine aktarılıyor.

Buna ek olarak NFT'ler, ilgili eşyanın veya sanat eserinin el değiştirmesi durumunda, komisyonun orijinal üreticiye kesinti olmadan ödenmesini mümkün kılıyor. Token üretilirken yapılacak birkaç ayarlamayla, sanat eseri veya dijital eşyanın daha sonraki satışlarında üreticisine pasif gelir getirmesi için programlanabiliyor.

NFT; dijital koleksiyoncu ve yatırımcılara, taklit ürünlerden kaçınma ve satın alınan dijital eşyanın sahipliğini koruma amacıyla veri değiştirmeye dayanıklı bir sistem sunuyor. Birçok kişi, NFT olarak satın alınan eşyanın kopyalarını üretmenin mümkün olduğunu ve süreç içerisinde bu tür bir masrafın önemini hafiflettiğini iddia etse de, varlığın benzersizliği dijital cüzdanda bulunan NFT üzerinde korunması, sahibine fazladan böbürlenme hakkı verdiği gibi, değerinin kesinliğinden emin olmayı sağlıyor.

Nasıl ki sahte Louis Vuitton çantalar, orijinal ürünün değerini düşürmüyorsa, benzer şekilde lisanslanmamış NFT sanat eseri kopyaları da orijinalin değerini azaltmaz.

NFT Üretmeli misiniz?

Yazının buraya kadar olan kısmından da anlaşılacağı üzere dijital veya gerçek içeriğin ve hatta eşyanın NFT versiyonlarını oluşturmanın pek çok faydası var. NFT oluşturmak kullanıcıya fikri mülkiyet üzerinde daha çok kontrol sağlıyor. Sanat eseri ve diğer dijital eşya koleksiyoncularının henüz düzenlenmemiş küresel ağına erişim imkanı sunuyor. NFT'ler; nadir ve eşsiz dijital varlıklara sahip olmak, satmak ve satın almak için demokratik piyasaya geçiş süreci olarak düşünülebilir.

Nasıl NFT Üretilir?

Artık NFT oluşturmaya hazır olduğunuza göre, ilk NFT varlığınızı nasıl ve nerede oluşturacağınıza dair fikir verecek bazı faktörlerden bahsedelim. Aklınızın bir köşesinde tutmanız gereken ilk unsur, birçok blockchain ağının NFT token standardını desteklediği olmalı. Liste şu şekilde:

Yukarıda listelediğimiz blockchain ağlarının herhangi birinde NFT ürettiğinizde başka bir blockchain ağına taşımanız veya satmanız muhtemelen imkansız olacaktır. Bu yüzden karar vermeden önce NFT ekosistemindeki tüm blockchain ağlarının artı ve eksilerini araştırmaya zaman ayırın. Rehberimizde Ethereum üzerinde NFT üretme (mint) sürecini inceleyeceğiz.

Güncel verilere göre Ethereum, popüler NFT merkezi konumunda. İşlem ücretleri konusunda daha makul bir seçenek olan Binance Smart Chain, Ethereum'un hemen ardından geliyor. Bir başka deyişle Ethereum ve Binance Smart Chain, NFT ekosistemindeki en büyük pazarları barındırıyor ve NFT alıcılarına daha fazla seçenek sunuyor.

Seçtiğiniz blockchain ağının, seçebileceğiniz NFT pazar yeri türlerini belirleyeceğini unutmayın. Ethereum blockchain ağı üzerinden OpenSea, Rarible ve Mintable gibi isimlerin dahil olduğu zengin NFT platformları listesine erişebilirsiniz. Öte yandan Binance Smart Chain üzerinden özel NFT pazar yerleri olan BakerySwap, Juggerworld ve Treasureland platformlarına ulaşabilirsiniz.

Ethereum'da NFT Nasıl Üretilir? 

Ethereum ağında NFT oluşturmak çok kolay. Tek ihtiyacınız olan, NFT destekleyen bir Ethereum cüzdanı ve Ethereum tabanlı NFT pazar yeri hesabı. NFT uyumlu cüzdanlar arasında Metamask, Trust Wallet ve Coinbase yer alıyor. 

Bu sürecin OpenSea üzerinde nasıl çalıştığını açıklayacağız ve cüzdan sağlayıcısı olarak MetaMask yazılımını kullanacağız. OpenSea platformuna girmeden önce bir Ethereum adresi veya cüzdanı oluşturmuş olmanız gerektiğini unutmayın.

Son Düşünceler 

Gördüğünüz üzere NFT basmak, neredeyse hesap oluşturmak ve eBay üzerine ürün yüklemek kadar kolay. Bu rehberde vurguladığımız adımlar, destekledikleri blockchain ağlarından bağımsız olarak diğer popüler NFT piyasaları tarafından da en sık kullanılan prosedürleri özetliyor. Haydi NFT üretelim!

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
13 people liked this article