2023 CMC Crypto Playbook: тенденції розвитку блокчейну - стаття від аудитора смарт-контрактів SlowMist
CMC Research

2023 CMC Crypto Playbook: тенденції розвитку блокчейну - стаття від аудитора смарт-контрактів SlowMist

5 хв
2 months ago

У другому розділі «Розробка» серії CMC Crypto Playbook 2023 року, SlowMist пропонує шлях розвитку блокчейна.

2023 CMC Crypto Playbook: тенденції розвитку блокчейну - стаття від аудитора смарт-контрактів SlowMist

Зміст

Крах Terra LUNA/UST, Celsius, Voyager Digital, Three Arrows Capital і останньої саги про FTX, зробили 2022 рік складним та нестабільним для багатьох представників галузі.

За даними CoinMarketCap, загальна капіталізація крипторинку станом на кінець листопада зменшилася до 821 мільярда доларів США, у той час як злочинність у ланцюгу збільшилася у своїй частоті та витонченості по мірі розвитку галузі. Станом на 22 листопада 2022 року, було зафіксовано 290 інцидентів з безпекою із загальними збитками понад 3,6 мільярда доларів США, як задокументовано SlowMist Hacked (архів інцидентів, пов’язаних із блокчейном).

Правила були основою поточної дискусії про те, як зменшити криптозлочинність. Ефективне регулювання ринку, захист роздрібних користувачів, забезпечення стійкості до деяких системних викликів — це одні з найактуальніших питань, які потребують вирішення.

З іншого боку, цей рік також наблизив регулюючі органи та широку громадськість до крипто та блокчейн технологій. У результаті політика, пов’язана із крипто також стає більш прозорою, що зрештою сприятиме загальному зростанню індустрії блокчейна.

Окрім регулювання, на яких галузях слід зосередитися у 2023 році?

Підвищена увага до перевірок безпеки

Лише у жовтні 2022 року було зафіксовано понад 20 атак на пов’язані з Web 3 проєкти та трейдинг платформи. Більшість із них були атаками та зловмисним використанням через недоліки безпеки у коді проєктів. Було запущено багато кросчейн мостів із нульовою комісією та швидкими транзакціями для швидкого залучення користувачів та проєктів до екосистеми — усе це зроблено за рахунок ігнорування безпеки як найважливішого питання. Кросчейн мости мають високий рівень ліквідності, але незначну децентралізацію, і більшість повноважень зосереджено у мультипідписних гаманцях: коли хакери отримують доступ до підписів, вони здійснюють повний контроль. Окрім того, перевірки безпеки кросчейн мостів є нечастими та спільноти надають небагато з точки зору моніторингу безпеки. У результаті, кросчейн мости часто стають популярною мішенню для хакерів. Зі збільшенням кількості пов’язаних з безпекою інцидентів ми очікуємо, що більше проєктів визнають цінність аудиту в майбутньому. Ґрунтуючись на глибоких знаннях і досвіді, накопичених SlowMist у сфері безпеки блокчейну, ми вважаємо, що для проєктів дуже важливо проходити всебічний аудит безпеки фронт/бек-енду (front/back-end) та контракту в комбінації з іншими методами, такими як використання винагород за помилки для покращення безпеки проєкту протягом його поточної роботи та розвитку.

Мультичейн (багатоланцюгове) майбутнє з підвищеною сумісністю

У 2021 році почалося розширення кількох проєктів L1 разом із Solana, Avalanche та іншими, а у 2022 році, ця тенденція продовжилася, коли Aptos та Sui привернули значне фінансування інвесторів і увагу ЗМІ. Незважаючи на те, що Ethereum Merge від PoW до PoS не принесло суттєвого покращення вартості транзакцій або швидкості, ця тема масштабованості буде продовжуватися серед інших L1. Також були розроблені різні проєкти другого рівня (Layer 2) для зменшення навантаження на мережевий рівень та підвищення його ефективності. Масштабовані rollup платформи, такі як Arbitrum, продовжуватимуть залучати інтерес як середнього по тривалості, так і довгострокового рішення проблеми перевантаження мережі Ethereum.

Невирішена трилема блокчейна — безпека, масштабованість та швидкість — не може бути досягнута одночасно, а це означає, що тепер існує кілька L1, які задовольняють різні вимоги користувачів. Отже, ми очікуємо подальшого розвитку кросчейн рішень, де EVM та не EVM сумісні ланцюги з’єднані для досягнення взаємодії та сумісності. Ці розробки мають дати спільноті можливість знайти баланс між швидким кросчейн мостом, достатньою ліквідністю та безпечною взаємодією з користувачем.

Боротьба з відмиванням грошей та аналіз відстеження у мережі

Важливість відстеження ончейн злочинів також є більш помітною. Ончейн дані можуть принести величезну користь аналітиці блокчейна та розслідуванням боротьби з відмиванням грошей, і ми вже починаємо бачити безліч ончейн платформ та інструментів для відстеження й аналізу. Завдяки агрегації даних цих інструментів відстеження, користувачі можуть виявити таку інформацію, як місцезнаходження своїх коштів та визначити, чи пов’язані їхні активи з викраденими коштами. Найближчим часом, інструменти відстеження продовжуватимуть розвиватися та додаватимуть більше можливостей для розслідувань щодо відмивання грошей.

Більше уваги до резервного копіювання ваших ключів

Навіть з усіма різноманітними продуктами некастодіальних гаманців (гаманців із самостійним зберіганням) доступними зараз, втрата приватних ключів та початкових фраз продовжує залишатися дуже поширеною причиною багатьох випадків крадіжок криптовалют. Для вирішення цієї проблеми, резервні копії, такі як багатостороннє обчислення (MPC), отримали місце у центрі уваги протягом останніх місяців як життєздатне рішення проблеми одноточкового резервного копіювання.

За допомогою MPC, коли приватний ключ спочатку генерується, його можна потім розділити на кілька шардів і розповсюдити групі осіб. За допомогою цього спеціального методу, при необхідності оригінальний закритий ключ можна відновити. Ми очікуємо, що найближчим часом з’явиться рішення з відкритим вихідним кодом, яке відповідатиме галузевим стандартам щодо цієї теми.

Доведення з нульовим розголошенням: масштабованість та конфіденційність

Технологія нульового розголошення (Zero-knowledge technology) - це підгалузь криптографії, яка може вирішити проблеми конфіденційності та масштабованості для численних проєктів блокчейну рівня 1. Хоча це не новий технічний термін, він не був гарячою темою до останніх місяців, і доведення з нульовим розголошенням (zero-knowledge proofs) можуть стати одним із найважливіших рішень Web 3 та блокчейну найближчими роками.

DAO: чи розшириться кількість варіантів їх використання?

У 2022 році DAO стали однією з найгарячіших тем у крипто, незважаючи на те, що більшість організацій DAO та інструменти для їх створення є ексклюзивними для екосистеми Ethereum та менш розроблені на інших L1. Те, як DAO зможуть подолати проблеми зі стимулюванням, реалізувати кросчейн управління активами та можливості взаємодії і розширити варіанти використання - стане ключовим аспектом для наступного етапу їх розвитку.

Ринки NFT рухаються до мультичейн

Раніше екосистема Ethereum обробляла переважну більшість транзакцій NFT. Можливо, у найближчі роки NFT-транзакції все частіше будуть проводитися у різних мережах, тому проєкти, які допомагають полегшити такі транзакції користуватимуться великим попитом. Геймінг індустрія є перспективним новим рубежем для NFT додатків, у 2023 році кількість нових гравців і розробників ігор, пов’язаних з NFT, зростатиме.

Одне ми знаємо напевно: блокчейн стане рушійною силою багатьох розробок у всьому світі. Ми з нетерпінням чекаємо на світ сумісного блокчейну, світ розширеної потужності з мультичейн балансом, зрілою технологією та екологічно стабільною екосистемою.

Ця стаття містить посилання на сторонні вебсайти або інший вміст лише в інформаційних цілях («Сайти третіх сторін»). Сторонні сайти не контролюються CoinMarketCap, і CoinMarketCap не несе відповідальності за вміст будь-яких сайтів третіх сторін включно з будь-якими посиланнями без обмежень, що містяться на сторонньому сайті, або будь-які зміни чи оновлення сайтів третіх сторін. CoinMarketCap надає вам ці посилання лише для зручності, і включення будь-якого посилання на сайт не означає його підтвердження, схвалення чи рекомендацію від CoinMarketCap або будь-якого зв’язку з його операторами. Ця стаття призначена для використання та повинна використовуватися лише в інформаційних цілях. Важливо провести власне дослідження та аналіз, перш ніж приймати будь-які важливі рішення, пов’язані із будь-яким з описаних продуктів чи послуг. Ця стаття не є фінансовою консультацією і не повинна розглядатися як фінансова консультація. Погляди та думки, висловлені у цій статті, належать автору [компанії] і не обов’язково відображають погляди CoinMarketCap.
1 person liked this article