Polygon Nedir?
Tech Deep Dives

Polygon Nedir?

CoinMarketCap, Polygon (MATIC) ağını ve Ethereum ile nasıl birlikte çalıştığını derinlemesine inceliyor.

Polygon Nedir?

İçindekiler

Ethereum ağı, DeFi projesi geliştirme konusunda en popüler merkez konumunda. Uzak ara en güvenli akıllı sözleşme yeteneğine sahip blockchain olmasının yanında madencilik faaliyetleri ve düğüm etkinliği açısından da önde. Ancak birkaç ciddi sorunu var: diğer blockchain ağlarıyla iyi geçinmiyor ve yüksek kullanıcı talebinin bir sonucu olarak tıkanıklık sorunlarıyla boğuşuyor.

Diğer taraftan, Ethereum ile birlikte çalışabilen blockchain yapıları oluşturmak için zemin sunan Polygon, bu sorunların çözümü olabilir.

Polygon (MATIC) Nedir?

Polygon; Ethereum ağında gözlenen yüksek ücretler, yeterince iyi olmayan kullanıcı deneyimi ve düşük işlem miktarı gibi büyük sorunlara cevap niteliği taşıyor.

Platform, "Ethereum destekli blockchain ağlarının internetini oluşturmayı" hedefliyor. Yani Ethereum uyumlu blockchain ağlarından meydana gelen çok zincirli bir ekosistem… Geliştiricilere, kendi özel Ethereum uyumlu blockchain ağlarını tek tıklamayla hayata geçirmelerine olanak sağlayan kolay kullanımlı altyapı sunarak bunu başarmayı amaçlıyor.

Poligon, farklı blockchain ağlarının hem özgür hem de kolayca değer ve bilgi alışverişi yapabildiği bir dünya öngörüyor. Günümüzün blockchain yapılarında karşılaşılan teknolojik ve ideolojik bölünmeleri ortadan kaldırıyor.

Başlangıç aşamasında proje, Matic Network olarak biliniyordu, ancak daha sonra projenin kapsamı genişletilince Polygon ismiyle yeniden markalaştı. Matic, Ethereum blockchain için basit bir ikinci katman ölçekleme çözümüyken Polygon, kendi egemenliğini elde etmiş, kitleye uygun biçimde ölçeklendirilmiş ve iş birliğine dayalı blockchain ağlarından oluşan bir altyapı halini aldı.

Polygon kim tarafından geliştiriliyor?

Platform; dört kurucu ortak olan Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal, Anurag Arjun ve Mihailo Bjelic liderliğinde çok disiplinli bir ekip tarafından geliştiriliyor. Kanani, Polygon platformunun CEO'su ve ölçeklendirme yapılarına karşı özel bir tutkusu olan deneyimli bir geliştirici. Ekibin geri kalanı teknoloji firmaları kurma, yönetme ve büyütme konusunda deneyim sahibi.

Polygon Nasıl Çalışır?

Polygon, geliştiricilerin kendi özel blockchain ağlarını kolayca yapılandırmak ve kitleye dağıtmak için kullanabileceği çok çeşitli modüller içeriyor. Bunlara konsensüs ve yönetişim modüllerinin yanı sıra, çeşitli yürütme ortamları ve sanal makine uygulamaları da dahil.
Bu şekilde hayata geçen blockchain ağları, işlemleri önemli ölçüde hızlandırmak ve ücretleri minimuma indirmek için doğrulayıcı ağı kullanan Matic Hisse İspatı (PoS) yan zincirinden yararlanacak şekilde yapılandırılmış durumda. Daha sonra Ethereum ana zinciri üzerinde son ayarlamalar yapılabiliyor.

Polygon; tek başına çalışan zincir ve güvenli zincir olmak üzere iki türe destek sunuyor. Tek başına çalışan zincirler, Ethereum ile doğrudan uyumlu olan ve kendi kendine egemen olan blockchain ağları. Güvenli zincirlerse, profesyonel doğrulayıcılardan oluşan bir ağ kullanan ve güvenliği ön plana alan yapıya sahip.

Başlangıç aşamasında tüm Polygon ekosistemi tek başına çalışan Matic PoS zincirlerinden oluşacakken, yan ve kurumsal zincirler yayımlanacak bir güncelleme ile desteklenecek.

Platform; Matic Plasma, zk Rollups, Optimistic Rollups ve Validum Chains dahil olmak üzere çeşitli blockchain ölçekleme sistemlerini destekleyecek biçimde tasarlanmış. Sistem ayrıca, güvenlik veya kullanıcı deneyiminden ödün vermeden, ilişkili blockchain ağlarının işlem verimini artırmak için geliştirilmiş durumda.

Bu yazı hazırlanırken Polygon sadece Matic Plasma ölçekleme çözümünü destekliyordu (daha fazla örnek bulunmasına rağmen). Bu sistem esasında, ana hattaki işlemleri sonuçlandırmadan önce Ethereum ana zincirinden Polygon'un Matic PoS zincirine verileri aktararak çalışıyor. Önümüzdeki ay ve yıllarda Polygon, geliştiricilerin ihtiyaçlarına en uygun olanı seçme özgürlüğü sağlamak için, çeşitli alternatif ölçeklendirme çözümlerine destek ekleyecek.

Yeniden markalaşmasına rağmen Polygon ağının yerel yardımcı program token'ı hala MATIC olarak biliniyor. Bu token, büyük ölçüde Gas ücretlerini ödemek ve yönetime katılmak için kullanılıyor. Ayrıca hızla genişleyen Polygon DeFi ekosistemi içinde de kullanılabiliyor.

Polygon Neden Farklı?

Polygon, geniş biçimde ölçeklenebilir ve yüksek performans sunan blockchain veya merkeziyetsiz uygulama (DApp) oluşturmak için geliştiricilere kullanabilecekleri bir dizi araç sağlayarak, orijinal Matic Network projesinin vizyonunu ve kapsamını hatırı sayılır biçimde genişletiyor.

Ethereum Virtual Machine (EVM) desteği sunduğu ve bağlı zincirlerin kendi kendine çalışırken güvenli kalmasını sağladığı için Polygon piyasada benzersiz konumda. Aynı zamanda, hem ağların birbirleriyle hem de Ethereum ana zinciriyle birlikte çalışabilmelerini sağlıyor. 

Diğer platformlardan farklı olarak Polygon ekosistemi içindeki zincirler güvenlik hizmetinden yararlanmak için hizmet katmanı kullanmak zorunda kalmazlar, ancak mesaj iletme yeteneği sayesinde yine de birbirleri arasında veri iletebilirler. Böylece geliştiriciler, birden fazla zincirin benzersiz özelliklerinden yararlanabilecek ve gerçekten birlikte çalışabilir merkeziyetsiz uygulamalar oluşturabiliyor. 

Polygon üzerinde uygulama geliştirmek Ethereum üzerinde geliştirmeye çok benzediğinden, dünyanın en büyük blockchain geliştirme topluluğu kolayca bu platforma dahil olabilir. Hiçbir özellikten vazgeçmeden, Ethereum'un ağ yapısından tam olarak yararlanarak yüksek düzeyde ölçeklenebilir uygulamalar oluşturmak mümkün. 

Daha önce de değindiğimiz gibi Polygon, projelerin isteğine bağlı olarak uygulayabileceği çeşitli ölçekleme seçeneklerine destek sağlaması açısından ezber bozan bir yapı. Bu sayede, herhangi bir ölçekleme çözümü gelecekte yaygın biçimde kullanılırsa veya amacına uygun geliştirilmemişse istenilen şekilde konum almak mümkün oluyor.

Ethereum Ölçeklendirme Sorunu Nedir?

Ethereum ağını yoğun olduğu zamanlarda kullandıysanız, işlem ücretlerinin kimi zaman gözardı edilebilir seviyede olduğunu, kimi zamansa katlanılmaz fiyatlara gelebildiğini fark etmişsinizdir.

Nisan 2021'de bu ücretler, işlem başına ortalama 9 dolardan 30 dolara kadar değişiyordu. Kimi zaman bu fiyatlar da aşıldı. Dahası, akıllı sözleşme  işlem maliyeti inanılmaz seviyelere çıktı. Uniswap, Curve ve Balancer işlemleri bir süre 100 doların üzerini gördü.

Bunun arkasında birkaç sebep yatıyor. Birincisi, Ethereum ağı eş zamanlı olarak sınırlı sayıda işlem gerçekleştirebiliyor. Bu işlem verimliliği olarak biliniyor. Mevcut tahminlere göre Ethereum ağı, en yüksek kapasitede saniyede yaklaşık 15 işlem (tps) işleyebiliyor, ancak protokollere olan talep arttıkça genellikle bu işlem oranının çok üstüne çıkılması gerekiyor.

İkincisi, Ethereum ağında işlemler tamamlanmadan önce küresel uzlaşma sağlamasının gerekiyor olması. Bu prosedür, İş İspatı (PoW) ağındaki gecikmeler nedeniyle oldukça fazla zaman alabiliyor.

Sonuç olarak kullanıcıların elinde iki seçenek var: İşlemlerinin madenciler tarafından öncelik verilmesini sağlamak ve hızlı bir şekilde onaylanmasını mümkün kılmak için ödedikleri Gas miktarını (ve dolayısıyla işlem ücretlerini) artırabilirler ya da düşük bir ücret belirleyip ağın daha az tıkanık olduğu zamana kadar bekleyebilirler. İkinci seçenek potansiyel olarak Gas ücretinin bitmesi veya işlemin çok uzun sürmesi riskini taşımaya devam ediyor.

Ölçekleme çözümleri, her bir işlemin boyutunu azaltmak için işlem verisinin bir kısmını Ethereum ana zincirinden devralarak veya birden fazla transferi optimize edilmiş tek işleme sıkıştırarak, her blok içine sığabilecek işlem sayısını artırma hedefiyle çalışır.

Ölçeklendirme çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Konuyla ilgili genel bakış yazımızı okumak için buraya tıklayın.
Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
25 people liked this article