NFT Varlıklarınızı Nasıl Korursunuz?
How-to Guides

NFT Varlıklarınızı Nasıl Korursunuz?

OpenSea ağında yaşanan teknik sorunlar gösterdi ki, NFT'lerinizi kaybetmek için illa dolandırıcılar tarafından soyulmanıza gerek yok.

NFT Varlıklarınızı Nasıl Korursunuz?

İçindekiler

NFT ekosistemindeki kullanıcı sayısı ve dijital varlıkların değeri katlanarak artınca, mümkün olan her türlü yola başvurarak birikimleri ele geçirmek isteyen dolandırıcılar ellerini ovuşturmaya başladı.

Neyse ki dijital varlıklar, blockchain üzerinde son derece güvenli biçimde saklanıyor. Yani blockchain ağına doğrudan düzenlenecek bir saldırı ile varlıkların kaybolması pek olası değil.
Bunun yerine NFT hırsızlığı ve kayıplarının büyük çoğunluğu, varlık sahiplerinin giderek artan sayıda dolandırıcılıkgirişiminden birine kurban düşmesi veya varlıklarını yeterince güvence altına alamaması nedeniyle meydana geliyor.
Dijital koleksiyonlara ilgi duyuyorsanız veya NFTbiriktiriyorsanız, hızla gelişen bu varlık sınıfını nasıl düzgün bir şekilde koruyacağınızı anlamak için biraz vakit ayırmanız önemli.

İşte bilmeniz gerekenler.

Donanım Cüzdanı Kullanın

Eğer NFT varlıklarınızı saklama hizmeti sunan cüzdan çözümünde tutuyorsanız bundan vazgeçin. Merkezi platformlar saldırıya uğrayabilir ve zaman zaman uğruyor.
Bunun yerine, halihazırda kullanımda olan donanım cüzdanından birini satın almayı düşünebilirsiniz. Donanım cüzdanları, kripto para birimleriniz ve dijital varlıklarınızın internetle temasını keserek potansiyel tehlikeli durumlardan uzak tutmak için kullanılan, genellikle küçük boyuttaki fiziksel cihazlardır. Bu cihazlarda genellikle her işlemin elle imzalaması gerekir. Böylece yabancı birinin varlıklara uzaktan erişip ele geçirmesi engellenir. Donanım cüzdan kullanırken tohum (seed) ifadelerinizi ve özel anahtarlarınızı güvenli bir yere yedeklemeniz gerekir. Yani kendi güvenliğinizi tamamen kendi başınıza idare edersiniz.

Piyasada hemen her bütçeye uygun seçenekler, birbirinden farklı donanım cüzdanları var. İşini sağlama alan kripto para yatırımcıları için vazgeçilmez bir aksesuar olarak kabul edilirler.

Donanım cüzdanları, form ve işlevlerinin yanı sıra genel güvenlik açısından önemli ölçüde farklılık içerebilir. Ancak genel olarak, en temel seçenekler bile çoğu merkezi cüzdan sağlayıcısından önemli ölçüde daha yüksek güvenlik sunar.

Yani seçtiğiniz cüzdanın, NFT saklamak istediğiniz blockchain ağını desteklediğinden ve ayrıca belirli NFT token standartlarıyla uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Zira hepsi destek vermeyebilir.

Günümüzün en popüler donanım cüzdanlarını masaya yatırdığımız genel bakış yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Farklı Pazar Yerlerini Kullanın

OpenSea ağında yaşanan teknik sorunlar gösterdi ki, NFT'leri kaybetmek için illa dolandırıcılar tarafından soyulmaya gerek yok. Kod hatası, varlıkları yanlışlıkla son derece düşük fiyattan satmaya neden olabiliyor.

Seçtiğiniz NFT piyasasına bağlı olarak, NFT'leri saldırı veya kod hatalarına karşı korumak için ihtiyaç duyulan her hak sunulmayabilir.

Çoğu durumda NFT piyasaları, saklama özelliği içermeyenplatformlardır. Yani, varlıklarınız piyasada listelenirken veya sadece portföyünüz yer alırken bile tüm kontrol sizde olacaktır. Bununla birlikte, akıllı sözleşmelerin varlıklarla etkileşime geçmesi için kullanıcıların yetki vermesi, satış esnasında doğru alıcıya aktarması gerekir.

Akıllı sözleşmelerde hata varsa, bu durum NFT varlıklarını savunmasız halde bırakabilir.

Dolayısıyla, kullanılan piyasanın hem güvenli hem de tanınmış olmasına dikkat etmek birikimlerin sağlığı açısından önemlidir. Bunu kontrol etmenin en kolay yolu, akıllı sözleşmelerin herhangi bir hata veya güvenlik açığı içermediğini ve herkesin kullanımına uygun olduğunu kontrol eden denetimlerden geçip geçmediğine bakmaktır.

Henüz herkese açık bir denetim sağlamayan LooksRare gibi yeni nesil platformlarda bu süreç sıkıntılı olabilir. Elbette, fırsatlarla riskin dengelenmesi önemlidir. Yani önemli teşvik veya fırsat varsa, yeni nesil platformlar en azından kişiye zarar vermeyecek bir meblağ ile denenebilir.

Unutmayın ki NFT piyasaları, birbirinin aynı şekilde inşa edilmez. Herhangi bir platformu seçmeden önce durum tespiti yapmalısınız. Karşınızdaki yeni bir protokolse veya henüz stres testine tabi tutulmamışsa iki kat dikkatli olmak gerek.

Virüslere Karşı Savunma Oluşturun

Bilgisayar virüsleri nadir karşılaşılıyor olsa da, NFT birikimi yapan biri için yıkıcı olabilir. Bir saldırgan, çeşitli şekillerde cihazınıza ulaşır veya sisteminizi uzaktan ele geçirirse, özel anahtarlarınız dahil bilgisayarınızdaki verileri çalabilir.

Bilgisayar virüslerine karşı korunmak genellikle basit bir süreçtir. Bunun en kolay ve etkin yolu, içinde virüs olan kodu cihazınıza yüklemek isteyen zararlı yazılımlardan nasıl kaçınacağınızı bilmekten geçer. Şüpheli durumlar genellikle; orijinaliyle birebir aynı tasarlanan web siteleri, şüpheli veya yasa dışı içerik sunan platformlar, torrent ağları, P2P dosya paylaşım hizmetleri ve sohbet odaları üzerine ortaya çıkar.

Her ne olursa olsun, bu tip platformlar üzerinden asla bir program yüklemeyin ve şüpheli kaynak tarafından gönderilen ek dokümanı açmayın. Virüslerin büyük çoğunluğu, cihaza yüklenmeden önce elle açılmasına gerek duyar.

Bunun ötesinde, bilgisayarınıza sağlam bir antivirüs yazılımı kurduğunuzdan ve güvenlik duvarınızı daima açık tuttuğunuzdan emin olun. Böylece, web siteleri üzerinden otomatik yüklenen zararlı yazılımlardan ve bilgisayarınızda halihazırda bulunabilecek şüpheli dosyalardan korunabilirsiniz.

Macbook'larda bulunan çalışma esnasında kendiliğinden koruma sayesinde genellikle virüslerle daha az karşılaşıldığı düşünülür, ancak o da kurşun geçirmez değil. macOS virüsleri hala potansiyel birer tehdit olduğu için dikkatli olmanızda fayda var.

Dolandırıcılardan Kaçının

Ne yazık ki kripto para sektöründe, hem NFT hem de diğer dijital değer varlıklarınıza göz dikmiş dolandırıcı ve sahtekarlar bolca bulunuyor.

Deneyimli bir kullanıcı değilseniz, dolandırıcılık girişimlerinden kaçınmanız zor olabilir. Çünkü kötü niyetli kişiler, hemen her defasında deneyimi en az olan kullanıcıları hedef alır.

Birkaç basit kurala dikkat ederek, dolandırıcılık vakalarının büyük çoğunluğundan kaçınmak mümkün.

  • Mutlaka birkaç kez kontrol edin: NFT satın alırken, transfer ederken, NFT piyasasını kullanırken veya NFT varlıklarınıza erişebilecek bir web sitesine ya da hizmete giriş yapmanızı gerektiren bir işlem yaparken mutlaka web adresinin (URL) doğru olup olmadığını kontrol edin. Protokolün sosyal medya hesaplarından çapraz kontrol yapın ve onların verdiği linki sık kullanılanlara ekleyin.
  • Taklitçilere karşı dikkatli olun: NFT sahipleri genellikle, orijinalmiş gibi görünen taklitçilerin dolandırıcılık girişimlerine kurban gidiyor. Bunlar saygın bir kişiyi, varlığı ve organizasyonu, hatta bir kimlik avısitesini taklit edebiliyor. NFT transferi veya alım satımı yaparken resmi iletişim kanallarını kullanın ve konuştuğunuz kişinin gerçekte kim olduğunu mutlaka öğrenin.
  • İstenmeyen e-posta ve mesajlar: Telegram, Discord, Twitter ve hatta e-posta hesabınıza gelecek mesajlar dolandırıcılık girişimlerine ait olabilir. Özellikle de veri tabanı sızıntıları nedeniyle hesap bilgileriniz internete düşmüşse. Eğer buna benzer bir platform üzerinden veya yabancı birinden istenmeyen mesajlar alırsanız, aldatmaca amaçlı gönderildiğini varsayarak hareket edin. Her ne sebeple olursa olsun, asla özel anahtar bilginizi veya kurtarma ifadenizi kimseye söylemeyin. Alışkın olmadığınız akıllı sözleşmelere asla varlık kontrol yetkisi vermeyin.

Bu üç temel kuralı uygulayarak, NFT varlıklarınızı çoğu riskten koruyabilirsiniz.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
8 people liked this article