Kripto Jargonu: Bilinmesi Gereken Argo Sözcükler
Crypto Basics

Kripto Jargonu: Bilinmesi Gereken Argo Sözcükler

Kripto Twitter dünyasına yeni mi dahil oldunuz? Anlamını bilmediğiniz sözcüklerle mi karşılaşıyorsunuz? Gelin size yardımcı olalım!

Kripto Jargonu: Bilinmesi Gereken Argo Sözcükler

İçindekiler

Kripto ekosisteminin kapıları herkese açık durumda ancak kripto dünyasının parçası olmak çok da kolay değil. Ekosistemde yıllar içinde ortaya çıkan ve sektöre yeni dahil olanların kafasını karıştırabilecek birçok argo sözcük var. Web3 konusunda deneyimli olanlar bunları açıklamak için çabaladı, fakat sonunda hiç yapmamış olmayı dileyecek duruma geldiler:

Yine de "kripto dilini" öğrenmek önemli. Aksi halde, özel üyelerin kabul edildiği bir kulübe misafir olarak girmiş gibi hissedebilirsiniz. İşte karşınızda, anlamını bildiğiniz veya bilmediğiniz argo sözcükler ve kripto jargonunun öne çıkanları.

Sorumluluk Reddi: Bu açıklamalardan bazıları tahminlere dayanarak hazırlanmıştır. Hata olması durumunda düzeltme yapmaktan memnuniyet duyacağız. Ayrıca bu sözlük, teknik terminoloji üzerine değil, tamamen argo sözcüklere dayalı olarak hazırlanmıştır.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

HODL ne demek?

Kripto dünyasının en eski ve kendinden sonraki örneklere de yol gösteren ilk sloganı buydu. Bu ifade, kripto jargonunun başlangıç noktası olarak kabul ediliyor. HODL tabirinin açılımı "hold on for dear life (biricik canın pahasına tutun)" şeklinde biliniyor ve fiyat oynaklığı ne kadar yüksek olursa olsun, hiçbir koşulda satma niyetinin olmadığına işaret ediyor. Genellikle Bitcoin ile birlikte anılan HODL ifadesinin, yanlışlıkla ya da bilinçli olarak ilk kez burada kullanıldığı söyleniyor.

'Diamond Hands' ve 'Paper Hands' nedir?

Bu terim HODL ile bağlantılı. HODL görüşünde olan yatırımcıların diamond hands, yani elmas ellere sahip olduğu söyleniyor ve fiyat ne olursa olsun varlıklarını satmayacakları düşünülüyor. Bu terimin; 2021'in başlarında yaşanan, bireysel yatırımcıların düşük değerli Gamestop hisselerinin fiyatını artırarak kısa pozisyon sıkışmasına neden oldukları süreçte ortaya çıktığı tahmin ediliyor.
Diğer taraftan kağıt eller anlamına gelen paper hands terimi, fiyat düştüğü anda pozisyonlarını hızla terk ederek satış yapan yatırımcıları temsil ediyor.

FOMO nedir?

FOMO terimi "fear of missing out", yani fırsatı kaçırma korkusu anlamına geliyor. Yatırımcıların yukarı yönlü fiyat hareketini kaçırma ve kâr elde etme fırsatını tepme endişesini anlatan psikolojik bir kavram. FOMO, kripto para alanında derin anlamı olan, kritik bir terim, çünkü birçok para biriminin pazarlama stratejisi, yatırımcıların fiyatın yükseleceğine inanmaları temeline dayanıyor. FOMO teriminin tarihçesine buradan ulaşabilirsiniz.

FUD ne demek?

FUD; "fear, uncertainty and doubt (korku, belirsizlik ve şüphe)" sözcüklerinin kısaltması olarak kullanılıyor. Herhangi bir ürün hakkında belirsizlik oluşturmak, yanlış bilgiyi yaymak, piyasadan çıkmasına neden olmak veya fiyatını düşürmek için kullanılan satış ve pazarlama taktiği olarak tanımlanıyor. Kripto para alanında ise hükümetlerin uygulamaya aldığı düzenlemeler, muhalif görüş sahiplerinin kriptolar hakkında konuşması ve bunlar nedeniyle token fiyatlarının düşmesi gibi olumsuz haberlere FUD deniyor. Kripto destekçilerinin çoğu, geleneksel finans ve ana akım medya kuruluşlarının, kripto para benimsenmesini zorlaştırmak için FUD yaymaya çalıştıklarını savunuyor.

Shitcoin nedir?

Bir kripto paraya shitcoin denildiği zaman, o tokenin tamamen değersiz olduğu ifade ediliyor. Bu terim özgürce kullanılabiliyor. Yani, kime sorduğunuza bağlı olarak, en değerli kripto para birimlerine bile shitcoin yakıştırması yapıldığı oluyor. Genellikle shitcoin, bariz kullanım senaryosu bulunmayan kripto para birimlerini tanımlıyor.

'Ape in' ya da 'Apes' ne demek?

Bir projeye "ape (maymun)" olmak veya "ape-ing (maymunluk yapmak)" tabiri, o projeye yeterli özeni göstermeden direkt yatırım yapmak anlamına geliyor. Genellikle bu durum, yatırımcıların hızlı ve kolay kâr elde etmek için maymuna dönüşmelerine neden olan FOMO duygusundan kaynaklanıyor. Bu ifade kullanıldığı zaman bir de aşağıdaki gibi görsel paylaşılıyor.

BTFD nedir?

BTFD; elbet bir noktada fiyatın yükseleceği beklentisiyle düşüş sürecinde satın almaya odaklanan yatırım stratejisi için kullanılan "buy the fucking dip (lanet olasıca dipten satın al)" ifadesinin kısaltması. Bu strateji ile HODL kavramı da örtüşüyor. Zira kripto fiyatları uzun soluklu düzeltme hareketleri görebilir.

BTFD ifadesi genellikle "meme" görseli içinde kullanılıyor ve aşağıdaki gibi yüzlerce farklı görsel var.

Degen ne demek?

Dejenere (degenerate) sözcüğünün kısaltması olan Degen; shitcoin satın alan, yüksek kaldıraçla işlem yapan, riskli projelere yatırımda bulunan veya tamamını gerçekleştirerek yüksek riskli yatırım stratejisi seçen kişileri tanımlamak için kullanılıyor. Hem erkek hem de kadınlara 'degen' denilebiliyor.

GM nedir?

GM, günaydın anlamına gelen "good morning " ifadesinin kısaltması. Ortama pozitif bir hava yaymak ve iyi günler dilemek için kullanılıyor. Bu ifadeye ilk olarak nerede karşılaşıldığını ve nasıl "meme" haline geldiğini bilmiyoruz, ancak web3 alanındaki en yaygın tabirlerden birine dönüştü. "Gm" ve "gm" şeklinde de kullanılan GM ifadesinin gn (good night - iyi geceler), ga (good afternoon - iyi günler) ve ge (good evening - iyi akşamlar) gibi versiyonları da var.

Gm ifadesi genellikle, şu popüler görselle kullanılıyor:

NGMI ve WAGMI ne demek?

NGMI kısaltması, "never/not going to make it (asla başaramayacak)" anlamına geliyor. İlerlemek için yanlış taktikler uygulayan, HODL yapmayan veya modası geçmiş pazarlama algısına güvenen kişi ya da şirketleri tanımlıyor. Bunun tersi olarak WAGMI, "we are all going to make it (hepimiz başaracağız)" ifadesi kullanılıyor. Pozitif ancak biraz gevşek sayılabilecek bu ifade, her şeyin yoluna gireceği düşüncesine dayanıyor. Buradaki "başarmak" kavramı, kişinin finansal olarak bağımsız hale gelmesi veya kripto para yatırımları sayesinde zengin olup artık sevmediği işi yapmak zorunda kalmamasını ifade ediyor.

IYKYK nedir?

IYKYK; yapılan şakayı sadece belirli kişilerin anlayabileceğini belirten "if you know you know (eğer biliyorsan, biliyorsundur)" ifadesinin kısaltması. Bu ifade, herhangi bir kişi, proje veya benzeri oluşum hakkında gerçekten değerli bilgiler paylaşıldığında kullanılıyor. Yaygın olan bir bilginin paylaşılması durumunda ironi amaçlı da yazılabiliyor.

LFG nedir?

Duyulan heyecanı ortaya koyan LFG kısaltması, "lanet olsun, hadi gidelim!" gibi anlama gelen "let's fucking go" sözü için kullanılıyor. Söz gelimi dipten almış, yani BTFD yapmışsanız ve aldığınız para birimi önemli ölçüde yükselmişse, LFG kısaltmasını içeren bir tweet atabilirsiniz.

'Looks Rare' ne demek?

"Nadir görünüyor" anlamına gelen "looks rare" ifadesi, hakkında bilgi sahibi olmadan herhangi bir NFT'nin değerli olabileceğini söylemenin ironik bir yolu. Çoğu NFT'nin değeri, ne denli nadir bulunduğuna göre belirlendiğinden "nadir görünüyorsa (looks rare)" ve gerçekten "nadirse" büyük kazanç sağlayabilir. Haliyle bulduğunuz NFT'yi, iddianızın doğru olduğunu umarak ve "looks rare" ifadesini ekleyerek sosyal medyada paylaşabilirsiniz.
OpenSea protokolüne merkeziyetsiz rakip olan LooksRare isimli token kullanıma açılırken bu "meme" ifadesi kullanılmıştı.

'Probably Nothing' ve 'Few' ne demek?

"Probably nothing (Muhtemelen hiçbir şey)" ve "Few (Az)" tabirleri, @bowtiedbull tarafından yayıldı ve web3 dünyasında popüler hale geldi. Aslında söylenilenin gayet önemli olduğu ya da çoğu insanın öneminin farkında olmadığını belirtmenin ironik bir ifadesi şeklinde kullanılıyor.

(3,3) nedir?

(3,3) tabiri, her iki taraf da grubun çıkarını gözettiğinde en kârlı sonucun elde edildiği oyun teorisine atıf yapıyor. "Prisoner's dilemma (mahkum ikilemi)" olarak bilinen oyun teorisi, her iki tarafın da kaçıp (-3,-3) ödeme almak yerine iş birliği yapmasının daha iyi olduğunu savunuyor. Olympus DAO tarafından popüler hale getirilen bu "meme", OHM tokenlerini stake etmenin ne denli faydalı olduğunu görselleştirmek için kullanıldı. Daha sonra diğer protokoller tarafından da kopyalandı ve (3,3) yerine (🌳,🌳) gibi emojiler konuldu.

Shill nedir? Shillemek ne demek?

Shill, herhangi bir projeyi tanıtmak için para alan ve kripto paranın başarısından maddi çıkarı olan kişiye deniyor. Çoğu shitcoin, FOMO sürecini devam ettirmek ve değerliymiş izlenimi bırakmak için shilllenme ihtiyacı duyuyor. Shilller, ya satın alınmış trafik yoluyla ya da diğer shilllerle iş birliği yaparak sosyal medyada geniş kitleler elde ediyor.

'Moonboys' ya da 'Moonbois' ne demek?

Kripto paraların geleceği konusunda aşırı hevesli olanlar, "moonbois (Ay çocukları)" şeklinde isimlendiriliyor. Kripto ekosisteminde "Going to the Moon (Ay'a gitmek)", pazarlama çalışmalarıyla ya da projenin temelinde yatan değer sayesinde fiyatta hızlı artış anlamına geliyor.

Lambo nedir?

Moonbois isimli katılımcılar, projenin liderine genellikle "When Lambo? (Lambo ne zaman)?" diye sorar. Başka bir deyişle, Lamborghini marka otomobil satın alacak kadar önemli bir fiyat artışı görmek ve yüksek kâr elde etmekle fazlasıyla ilgilenirler. Günümüzde bu ifade, yalnızca kripto paranın fiyatına odaklanan insanlarla alay etmek için ve sadece ironik amaçla kullanılıyor.

'Wen' ve 'Wat' ne demek?

Twitter üzerinde "when Lambo?" yerine "wen Lambo?" veya "wen moon?" ifadelerini de görebilirsiniz. Bu tabir, hızlı ve kolay kâr elde etmek isteyenlerle alay etmek için kullanılıyor. "Wat", İngilizcede "ne?" anlamına gelen "what?" kelimesinin yanlış yazılmış hali. "Wen" ise yanlış yazılmış "when? (ne zaman?)" ifadesine karşılık geliyor. Basit veya "aptalca" sorular soran insanlarla dalga geçmek için bu terimler kullanılıyor.

Boomer nedir?

Boomer ifadesi, "Baby Boomer" olarak adlandırılan nesle atıfta bulunmak için kullanılan bir ifade. Eski ve modası geçmiş kabul edilen insan veya kavramlarla alay ederken tercih ediliyor. Kripto sektörü baş döndürücü hızla ilerlediği için bazen oldukça yeni kavramlar bile "boomer" olarak kabul edilebiliyor. Söz gelimi Bitcoin, özellikle fiyat düzeltmeleri sırasında alaycı biçimde Boomercoin olarak adlandırılıyor.

Boomer tabiri genellikle görsel ile birlikte kullanılıyor.

Wagecuck nedir?

Düzenli işi ve maaşı olanlara alaycı biçimde atıfta bulunurken wagecuck tabiri tercih ediliyor. Bazen bu terim, kişinin kendini ironik biçimde tanımladığı zamanlarda da kullanılabiliyor. Örneğin, normal şekilde sabah dokuzdan akşam beşe kadar çalışıyorsanız, "Bitcoin uçana kadar bekleyemem ve düzenli maaştan vazgeçebilirim" diyebilirsiniz.

Yazının başında yer alan ifadeler gibi, "wagecucks" olarak tanımlanan kişilerin de kendi görselleri bulunuyor. Genellikle düşük seviyeli bir işte çalıştıkları varsayılarak McDonald's fast food zincirinin personeli gibi tasvir ediliyorlar:

'Pleb' ve 'Normie' ne demek?

Kripto para birimleri hakkında bilgisi az veya hiçbir fikri olmayan, ortalama gelir sahibi kimselere pleb veya normie deniliyor. Bazen pleb, zengin yatırımcıların yararlandığı bilgi sahibi kripto yatırımcısı da olabiliyor. Başka deyişle pleb, sıradan bir kişi şeklinde tanımlanıyor.

Fren nedir?

Fren, İngilizcede "arkadaş" anlamına gelen "friend" sözcüğünün kısaltması. Gerçek hayattaki bir arkadaş veya sosyal medyada samimi olunan biri bu sınıfa giriyor. Fren olarak anılanlar genellikle, kripto para ve web3 sektörünün bir parçası olduklarını belli etmek üzere Pepe diye adlandırılan görsel ile tasvir ediliyor.

Ser ne demek?

Birinden "ser" diye bahsedildiğinde, İngilizcede "beyefendi" anlamına gelen "sir" kelimesinin yanlış yazılmış halinin kullanıldığı anlaşılıyor. Bu çağrışım muhtemelen çoğu kişi tarafından bilinmese de, Hint ve Doğu Asyalı kripto para kullanıcılarının "ser" kelimesini sıklıkla kullanması nedeniyle alay amaçlı tercih ediliyor.

'Gigabrain' ya da 'Gigachad' nedir?

Kripto para sektöründe yer alan bir kavramı kusursuz biçimde anlayan kişiye gigabrain yakıştırması yapılıyor. Benzer şekilde gigachad yakıştırması, zeka gerektirmesine bakılmaksızın çok etkileyici bir iş yapan herhangi bir kişiye denilebiliyor. Temel olarak her iki ifade de "çok fazla…" anlamına geliyor. Gigachad yakıştırması yapılırken genellikle bu "meme" kullanılıyor:

'Smol brain' ve 'Smooth brain' ne demek?

" Smol brain (küçük beyin)" veya " smooth brain (kıvrımsız beyin)" yakıştırmaları ise gigabrain tabirinin tam tersi. Eğitimsiz veya herkesin bildiği varsayılan bir olguyu bilmeyen kişilere atıfta bulunmak için tercih ediliyor.

Anon nedir?

Kripto para sektörünü takip edenlerin çoğu isimsiz ve anonim olduğu için, kripto okuyucularına hitap ederken "anon" ifadesi kullanılıyor. Örneğin piyasada geçen kötü bir günün ardından, "Dipten satın alacak mısın anon?" gibi bir cümleye denk gelebilirsiniz. Bu alaycı yaklaşıma, biri "sessiz çoğunluğa" hitap ederken denk gelmek muhtemel.

'-oooor' ne anlama geliyor?

Kavramlarla veya kişilerle alay edilirken isimlere -ooooor ekleniyor ve kişinin tercihleriyle dalga geçmek üzere konu ile ilgili bir de "meme" oluşturuluyor. Örneğin aşağıdaki "The Angel Investooor (Melek Yatırımcı)" görselinde düşünceleriyle "alçak gönüllü" biçimde övündüğü, eğitici tweet attığı ve risk çeşitlendirmesini abarttığı için dalga geçiliyor. "-ooooor" şeklindeki tanımlama ve görsellere piyasa duyarlılığının gelişimine göre hemen her gün rastlanılabiliyor.

Rekt nedir?

Rekt, İngilizcede "harap olmuş" anlamına gelen "wrecked" kelimesinin yanlış yazılmış hali ve piyasada para kaybetmiş kişilere karşılık geliyor. Çoğu zaman Shitcoin satın almak veya kaldıraçlı işlem yapmak gibi aşırı risk alındığında bu tabirle karşılaşılıyor.

'Down Bad' veya 'Horrendously' nedir?

Yatırımları üzerinden büyük darbe alan bir kişi piyasanın kendine karşı hareket ettiğini düşünüyorsa, bu kişi ironik şekilde "down bad or down horrendously (kötü veya korkunç bir şekilde düşmüş)" şeklinde tanımlanıyor. "Rekt" tabirinden farklı olarak genellikle fiyat dışı kavramlar için kullanılıyor: "Piyasalarda alım satım yapmaya daldım ve pizza sipariş ettiğimi unuttum, şimdi korkunç biçimde düşmüş durumdayım."

'Pump It' ve 'Dump It' ne demek?

Pompalayın anlamına gelen "pump it" ya da "pamp it ", kripto para birimlerinin spekülatif olduğu ve trende bağlı biçimde yükseldiği düşüncesine atıfta bulunuyor. "Dump it " tabiri ise düştüğü düşüncesine… Bu tabire eşlik eden görselde Bogdanoff ikizlerinin meşhur pozu yer alıyor. Piyasayı "pompaladıkları" veya "dibe indirdikleri" hakkında dalga geçiliyor. İkizlerin ölüm haberi ve ekosistem için ne anlam ifade ettikleri hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Nuke ne demek?

Nükleer bomba anlamına gelen "nuke", piyasalarda ani ve keskin bir fiyat düzeltmesi olduğunda kullanılıyor. Kripto para piyasasında zaten fiyat oynaklığı bulunduğundan gerçek anlamda "nuke" oluşması için fiyatların en az yüzde 10 düşmesi gerekiyor.

NFA nedir?

Açılımı "not financial advice (yatırım tavsiyesi değildir)" olan NFA, kişinin finansal tavsiye verme ehliyetinin olmadığı ve görüşlerinin bu şekilde algılanmaması gerektiğine dair sorumluluk reddi beyanı şeklinde kullanılıyor. Türkçede bu ifadenin kısaltması "ytd" olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle belirli bir kripto para başkasına önerilirken ironik bir şekilde bu ifadeye yer veriliyor.

'In It for the Tech' ne anlama geliyor?

"In it for the tech (teknolojisi için girdim)" sözü, kripto para birimleriyle yalnızca spekülatif amaçla değil, "teknolojisi için" de ilgilenildiğini anlatıyor. Ekosistemdeki hemen her olgu gibi bu terimin de anlamı altüst edilmiş. Kişi, gerçek dünyada faydası bulunmayan bir projeye "sırf teknolojisi için dahil olduğunu" söyleyerek kendiyle dalga geçebiliyor.

'Can devs do something?' ne demek?

"Geliştiriciler bir şeyler yapabilir mi?" anlamına gelen bu tabir, olumsuz fiyat hareketi yaşanması durumunda şaka amaçlı kullanılıyor. Herhangi bir ironi olmadan sorulan bir soru ve ardından gelen monologdan oluştuğu tahmin edilen bu söz, ekosistemde büyük yankı uyandırdı. Meme görsellerini ekosisteme yayan popüler bir fenomen olan Hard Rock Nick'in yorumlarıysa bunun viral olmasını sağladı.

'Copium' ve 'Hopium' nedir?

"Copium" ve "hopium", İngilizcede "umut" anlamına gelen "hope" sözcüğünden türetilmiş, mantık dışı biçimde fiyatın yükselmesi veya düşmesini uman kişilere vurgu yapan bir ifade. Kendine has bir "Pepe" görseli ile birlikte kullanılıyor.

'Bulla' ve 'Bera' nedir?

"Bulla" ve "bera" piyasadaki duyarlılığa atıfta bulunan "bull (boğa)" ve "bear (ayı)" ifadelerinin yanlış yazılmış hali. Bu hatalı yazımların kökeni hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz, ancak her ikisinin de kendine has "meme" görselleri bulunuyor.

'Funds are safu' ne demek?

"Funds are safu (fonlar güvende)" ifadesinin kaynağı, kripto para borsası Binance kullanıcıları için sigorta görevi gören "Secure Asset Fund for Users (Kullanıcılar için Güvenli Varlık Fonu)" olarak kabul ediliyor. "Meme" görseli, projeye yatırılan fonların güvenli olduğunu ifade ettiğinden bu fonun kurulmasından daha eski olabilir. Aynı zamanda Asyalıların "safe (güvenli)" kelimesini telaffuz etme şekillerine iğneleyici bir gönderme.

Rugged nedir?

Türkçe karşılığı "halı çekmek" olan "rug pull" ve "rugged" ifadeleri, akıllı sözleşme katılımcılarının haberi olmadan fonları dışarı çıkararak projeye dahil olan herkesi dolandırma yöntemine karşılık geliyor. Herhangi bir projenin lideri ya da geliştiriciler halıyı çekerse (pull the rug) yatırılan tüm parayla kaçabilir. "Rugged" terimi, günümüzde haksız veya mantıksız bir muamele ile karşılaşıldığında da kullanılıyor. Örneğin: "Dün restoran tarafından resmen 'ruglandım (rugged)'. Tam menü için para ödemiştim ama meze bile vermediler."

Hsbaf ne demek?

Hsbaf ifadesi, "holy shit bears are fucked (lanet olsun, ayılar ayvayı yedi" anlamına geliyor. Fiyatlar yukarı yönde ilerlerken yükselen piyasa hissiyatına atıfta bulunan bu terim, kısa pozisyon alanlarla dalga geçmek için kullanılıyor.

Hfsp nedir?

Kripto para yatırımı olmayanlarla alay ederken yazılan "hfsp" kısaltması, "have fun staying poor (fakir kalmanın keyfini çıkarın)" sözüne karşılık geliyor. Kripto para yatırımı olmayanlara hitap etmenin kibirli bir yolu olarak algılasa da, genellikle NGMI ile birlikte ya da sadece NGMI olarak kullanılıyor.

'Exit Liquidity' ne anlama geliyor?

Kripto hakkında hiç fikri olmamasına rağmen hızlı ve kolay biçimde kâr elde etmek isteyen yatırımcılara genellikle "exit liquidity (çıkış likiditesi)" deniyor. Bu terim hem aşağılayıcı hem de sempatik biçimde kullanılabiliyor. Bazı shill hesaplarının, çeşitli tokenler tanıtıp takipçilerini "exit liquidity" olarak kullandıkları ortaya çıkabiliyor.

69/420 nedir?

69 ifadesi cinsel ilişki pozisyonunu, 420 ise bir uyuşturucu maddesini tanımlamak için kullanılıyor. Detaylar için Google araması yapabilirsiniz. Bu sayıların ekosistemde neden bu kadar yaygın olduğu tam olarak anlaşılmış değil, ancak muhtemelen kripto topluluğunun birbiriyle iletişim kurarken kullandığı ironi içeren tarzları bunları meşhur kıldı. Her iki sayı da yaygın biçimde kullanılıyor. Örneğin düzenlediği yatırım turunda FTX 420 milyon dolar fon topladı ve fiyat düşüşü sırasında El Salvador 420 BTC satın aldı.
Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
12 people liked this article