Kripto Kredi ve Ödeme Kartı Karşılaştırması
Crypto Basics

Kripto Kredi ve Ödeme Kartı Karşılaştırması

Bu hafta CoinMarketCap Academy, kripto kredi kartı ve ödeme kartları arasındaki farkı masaya yatırıyor. Hangisini tercih edeceğinizi bilemiyor musunuz? Hadi cevabı birlikte bulalım!

Kripto Kredi ve Ödeme Kartı Karşılaştırması

İçindekiler

Kripto paraların gerçek dünyadaki kullanım senaryoları günbegün artıyor. Örneğin Binance borsası, mobil uygulaması üzerinden araç çağırma hizmeti duyurdu. Dolayısıyla henüz kripto kredi kartınız yoksa, artık yeni bir tane almanın zamanı gelmiş olabilir.
 • Peki, ama kripto kredi kartı ne oluyor?
 • Kripto banka ve ödeme kartları nasıl çalışıyor?
 • Kripto kredi kartı ile kripto ödeme kartı arasındaki farklar neler?

CoinMarketCap Academy, kripto kredi ve ödeme kartlarına ilişkin hazırladığı bu rehberde merak edilen tüm soruları yanıtlıyor.

Kripto Kredi Kartı Nedir?

Kripto kredi kartıyla, tıpkı normal kredi kartı gibi ilgili şirketlerden borç para almak mümkün. Yani geleneksel kredi kartı gibi çalışıyor. Ancak normal kredi kartları ile kripto kredi kartları arasındaki en büyük fark kripto ödüllerinde yatıyor.
Yani, geleneksel finans sistemindeki kredi kartlarında olduğu gibi, kripto kredi kartı ile yapılan alışverişlerde puan kazanılabiliyor. Satın alınan mal ya da hizmetin değeri ne kadar yüksekse kazanılan puan da o kadar fazla oluyor. Kripto kart hesabında biriken puan bakiyesi, daha sonra kripto paraya dönüştürülebiliyor. Bahsi geçen ödüllerin doğrudan kripto paraya çevrilmesi bu tip kartların tercih edilmesini sağlıyor. Örneğin bir kart şirketi, tüm satın alımlarda BTC türünden yüzde 1 nakit geri ödeme yapabilir.

Elbette birkaç farklı detay daha bulunuyor, ancak kripto kredi kartlarının temel çalışma şekli bu şekilde. Kripto para dünyasına yeni dahil olan ve riskten kaçınanlar için bu kart çözümleriyle başlamak akıllıca olabilir.

Kripto Ödül Kartları Nasıl Çalışıyor?

Prensip olarak kripto kredi kartı veya kripto ödül kartı ile geleneksel ödül kartları arasında hiçbir fark yok. Kişi bir ürün ya da hizmet aldığında, her iki kart üzerinden de nakit para kazanıyor. Kripto ödül kartı ise sadece kripto para türünden ödeme yapıyor. Bu sayede dolaylı biçimde kripto para edinmek mümkün. Elbette verilen ödüller sembolik ölçekte oluyor. Bu yüzden ne kadar kazanılacağı kişinin harcama alışkanlıklarına bağlı.

Bazı işletme sahipleri kripto para kabul etse ve geçmiş verilerin ışığında gelecekte çok daha fazla işletme kabul edecek olsa da, hala çoğu yerde fiat para birimi ile ödeme yapmak gerekiyor. Bu itibari para ile ödeme sorunu, kripto ödül kartlarının bir başka avantajını daha öne çıkarıyor. O da biriken kripto paraları harcamaya izin vermeleri. Tüm kripto ödül kartları Visa ve Mastercard gibi büyük ödeme işleme ağlarını kullanıyor. Haliyle, uzun vadeli yatırım yapmak (HODL) size uygun bir hareket değilse, kripto paralarınızın boş boş durması yerine onları kullanma fırsatına kavuşabilirsiniz.

Kripto Ödeme Kartı Nedir?

Kripto ödül kartları, esasen kripto ödülü veren kredi kartı gibi işliyor. Yapılan harcamaların karşılığında ödül olarak kripto para biriktirmeyi mümkün kılıyor. Her zaman nakde çevirme olanağı sunmayan geleneksel ödeme kartlarıyla puan biriktirmek yerine, kripto ödülü veren ödeme kartlarıyla kripto para biriktirilebiliyor.
Kripto ödüllü ödeme kartlarında biriken kripto para, harcamaların ardından istenilen her itibari para birimine dönüşebiliyor. Buna rağmen ödüller, daima kripto para türünden birikiyor.

Tıpkı kripto kredi kartlarında olduğu gibi, bu ödeme kartları da Visa ve Mastercard ile çalışıyor ve kabul edildikleri her yerde kullanılabiliyor. Üstelik bu kartlarla nakit para da çekilebiliyor.

Kripto Kredi Kartı ve Kripto Ödeme Kartı kıyaslaması

İki kart türü arasındaki en büyük fark, kripto kredi kartlarının sunduğu kredi limitinde yatıyor. Kredi limitinizin büyüklüğü, hizmeti sunan kurum tarafından belirlenen uygunluk kriterlerine bağlı oluyor.
Diğer önemli fark, bazı kripto ödeme kartlarının Hisse İspatı (Proof of Stake) zorunluluğu koşması ve bu durum kripto para alanına yeni girenlerin kafasını karıştırabiliyor. Temel olarak bu durum, kartı kullanmak ve ödül kazanmak için bir miktar kripto para yatırarak hisse sahibi haline gelme zorunluluğu koştuğu anlamına geliyor. Hangi kripto para birimini yatırmak gerektiği, kartı veren borsa veya kart şirketine bağlı biçimde değişiyor. Kullanıcı, ne kadar çok kripto para yatırırsa, ödül potansiyeli de o kadar artıyor. Çok fazla kripto para yatırılmışsa, piyasanın kötüye gitmesi durumunda risk artacaktır.
Diğer taraftan, kripto ödeme kartlarında kullanıcının kredi geçmişi kontrol edilmiyor. Yani kripto ödeme kartlarına herkesin ulaşması mümkünken kripto kredi kartlarını herkes edinemiyor. Dahası, her iki kart da ATM'den para çekmeye izin veriyor ve genellikle normal banka veya kredi kartları kadar yaygın biçimde kabul görüyor.

Kripto Kredi Kartı mı, yoksa Kripto Ödeme Kartı mı daha iyi?

Kripto kredi kartı mı, yoksa ödeme kartı mı seçeceğiniz, harcama alışkanlıklarınıza ve kredi geçmişinize bağlı. Kart seçimi yapacağınız zaman aşağıdaki kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor:

 • Ödül oranı;
 • Yıllık ücret;
 • ATM'den para çekme gibi harici ücretler;
 • Kart sayesinde sunulan diğer özellik ve avantajlar;
 • Para çekme ve harcama limiti;
 • Stake etme gereksinimleri.

İşin aslı, herkese uyan tek bir çözüm söz konusu değil. Kalıcı olarak kripto para kullanmak istemiyorsanız, normal bir ödül kartındaki nakit paranızla kripto para satın alabilirsiniz. Normal ödül kartı, kripto kartlarından daha yüksek geri ödeme yüzdesi sunuyorsa bu hareket mantıklı olabilir.

Dahası, kripto para fiyatları oynak olduğundan elde edeceğiniz ödüllerin değeri zamanla düşebilir ya da artabilir. Bu tür bir yatırımın herkese uygun olmayacağı kesin. Özellikle çok para harcamıyorsanız veya kredi geçmişiniz iyi değilse, karar vermeden önce farklı kartların şartlarını ve koşullarını dikkatlice kontrol etmelisiniz.

En İyi Kripto Kartları

CoinMarketCap Academy, en iyi kripto kartlarını ele alan bir yazı hazırlamıştı. Eğer uzun bir yazıyı okumaya vaktiniz yoksa, kripto kartı seçeneklerine hızlıca göz atabilirsiniz:
 • Crypto.com Card: Dünya çapında 100'den fazla ülkede kullanılabilen çok yönlü bir alternatif.
 • Binance Visa Debit Card: Avrupalılara yönelik, bekleme limitleri yüksek olan iyi bir kart.
 • Coinbase Debit Card: Para çekme ücreti olmayan ABD'li kullanıcılara yönelik iyi bir kart.
 • BlockFi Crypto Credit Card: BTC türünden para iadesi sunan bir ödül kartı.
 • Wirex Crypto Card: Seyahat etmeyi sevenler için cazip geri ödeme seçenekleri sunuyor.
 • Nuri Crypto Card: Avrupalılar için ATM'den para çekme limiti yüksek bir kart seçeneği.
 • Monolith Crypto Debit Card: Avrupalı Ethereum kullanıcıları için gözetimsiz bir Visa kartı.
Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
8 people liked this article