2022 Blockchain Oyun Raporu: Yeni Sınırlar ve İleriye Giden Yol
CMC Research

2022 Blockchain Oyun Raporu: Yeni Sınırlar ve İleriye Giden Yol

58d"
1 year ago

2022 Blockchain Oyun Raporu: Yeni Sınırlar ve İleriye Giden Yol

2022 Blockchain Oyun Raporu: Yeni Sınırlar ve İleriye Giden Yol

2022 Blockchain Oyun Raporu: Yeni Sınırlar ve İleriye Giden Yol

Yönetici Özeti

Blockchain oyun ekosistemi, kripto piyasası genelinde yaşanan sorunlardan muzdarip olsa da, 2022 yılı pek çok oyunun geliştirilmesine, piyasa hareketliliğine, fon düzeltmelerine ve yeni kazanımlara sahne oldu. Bu rapor, 2022'nin üçüncü çeyreğinde blockchain oyun sektörünün nasıl ilerlediğine, oluşan trendlere ve ekosistemin geleceğine genel bir bakış atıyor.

İşte yönetici özeti:

 1. Blockchain oyunlarının kitlesel biçimde benimsenmesi için hala uzun bir yol var. Tekil Aktif Cüzdanlar (UAW, yaklaşık 1 milyar), NFT işlem hacmi (yaklaşık 500 milyon dolar) ve blockchain oyun sayısı (yaklaşık 2 bin) bu görüşü doğrular nitelikte.
 2. Ethereum, ikincil piyasadaki NFT satışlarına dayalı olarak blockchain pazar payı açısından yaklaşık yüzde 60 ile büyük çoğunluğu elinde tutmaya devam ediyor. Buna karşın, bazıları Ethereum üzerine inşa edilmiş olan Solana, Polygon ve Immutable gibi birinci veya ikinci katman çözümler, oyun geliştiricilerinin ilk tercih edeceği blockchain altyapısı haline gelmek için çalışıyor.
 3. Şu anda blockchain oyun ekosisteminde güçlü bir çatallanma söz konusu. Oynadıkça kazan (P2E) sektörünün büyük projeleri, 2022 yılı boyunca piyasa değerlerinin yüzde 90'ından fazlasını kaybetti. Diğer taraftan, dünya çapındaki birçok yetenekli ekip tarafından istikrarlı biçimde geliştirilen, para kazanmaktan çok eğlenceye odaklanan oyunların dönemi başlıyor.
 4. Blockchain oyun sektörü adım adım üçüncü çağa doğru ilerliyor:
  1. Blockchain oyunlarının temellerinin atıldığı ilk çağ, oyuncuların NFT varlıklarına sahip olmasının ne anlama geldiğini gösteren CryptoKitties projesiyle belirlendi. Ancak Ethereum ağının ölçeklenebilirlik sorunları nedeniyle geri planda kaldı.
  2. İkinci çağa, gerçek anlamda oyun biçiminde geliştirilen ve ölçeklenebilirlik çözümleri sunan Axie Infinity ile geçildi. Gelgelelim bu projenin en büyük sorunu, eğlence yerine sürdürülemez kazanç modeli içeren ekonomik tasarımıydı.
  3. Kripto oyunlarının üçüncü çağında, önceki iki çağın temelleri üzerine ölçeklenebilirlik çözümleri ekleyen ve eğlenceye öncelik vererek en büyük ekonomik kusurları geride bırakan modeller ortaya çıkıyor.
 5. 2022'nin üçüncü çeyreğindeki finansman atmosferi tamamen farklı bir yapı içeriyor. Zira bu çeyrek, blockchain oyunları ekosisteminde ilk kez negatif yıllık büyüme verilerinin kayda geçtiği süreç oldu. 2022'nin üçüncü çeyreğinde toplam anlaşma sayısı önceki yıla kıyasla 22'den 58'e, yani 2,6 kat artarken, anlaşmaların toplam değeri bir önceki yıla göre 1,1 milyar dolardan 875 milyon dolara yüzde 19 geriledi. Önceki çeyrekle kıyaslandığında büyüme verilerinde de gerileme söz konusu. Bu durum, 2022'nin başında görmeye başladığımız keskin piyasa düzeltmesinin devam ettiğini ortaya koyuyor.
 6. Şu anda hemen her loncada moda sözcük olarak 'pivot' öne çıkıyor. Çoğu loncanın batma tehlikesinden korunması için, birinci nesil iş modellerinden ayrılıp adapte olma yoluna girmesi gerektiğine inanıyoruz. Gelecekte, loncaların başarılı olması için üçüncü bir özelliğe daha sahip olması gerekecek: Topluluk, Yatırım Yönetimi ve Katma Değerli Teknoloji ile Hizmetler.
 7. Büyük platformlar, yavaş yavaş blockchain oyunlarını dağıtma fikrine ısınıyor. En azından pazar payı almanın yollarını arıyor. Epic Games Store, Blankos Block Party'ye ev sahipliği yaparken Apple'ın NFT satışlarına izin vermesi önemli bir hareketin başlangıcı. Bu durum, NFT kabulünü ve web3 standardının daha fazla tüketiciye ulaşmasını artıracak. Blockchain oyunlarının toplu biçimde dağıtılması, ana akım tarafından kabul edilmesi için önemli bir katalizör.
 8. Geleneksel oyun geliştiricileri, yarınların blockchain oyunlarını inşa etme süreçlerine dahil olmaya başladı. Bazı geleneksel oyuncuları üzecek bu geçiş, yavaş ve istikrarlı biçimde yaşanacak. Blockchain oyunlarına duyulan merak ve potansiyelleri açısından bakıldığında bu oyunlarda beceri kazanma ihtiyacı yüksek olacak. Yaşanacak yetenek göçü sayesinde sadece daha eğlenceli oyun modellerinin ortaya çıkmayacak, aynı zamanda ekonomik açıdan sürdürülebilir yapılar içerecek biçimde, en iyi geleneksel oyunların üzerine inşa edilen örnekler de ortaya çıkacak.
 9. Oynadıkça Kazan (P2E), Oyna ve Kazan (P&E) ve Oyna ve Sahip Ol (P&O) modellerinden sonra blockchain oyunlarının geleceğini tanımlayan dördüncü aşama konumundaki Sahip Olması Ücretsiz (F2O) model içeren uygulamalar geliştirilme aşamasında.
 10. F2O modelinin en büyük gücü, NFT varlıklarını ücretsiz biçimde sunmasında saklı. Kullanıcıyı satın alınamayacak kadar yüksek fiyatlı NFT ya da koleksiyon ürünlerini edinmeye mecbur bırakmadan oyuna erişim sağlıyor. Böylece giriş engelleri önemli ölçüde azalıyor. Bu durum, küresel piyasa tarafından kabul görme sürecini hızlandırabilir.
Thanks for reading the report! Download a copy of the full CoinMarketCap x Naavik: 2022 Blockchain Gaming Report here.
30 people liked this article