CMC Crypto Playbook 2023: Kripto Medyasının 2022 Görünümü — Nereden Başladık ve Nereye Gidiyoruz? – ACJR
CMC Research

CMC Crypto Playbook 2023: Kripto Medyasının 2022 Görünümü — Nereden Başladık ve Nereye Gidiyoruz? – ACJR

CMC Crypto Playbook 2023 serisinin sektör bölümünün ilkinde ACJR, kripto para medyasının bu yıl kapsadığı konuları, ana akımı ve kripto basınının gelecekteki rolünü analiz ediyor.

CMC Crypto Playbook 2023: Kripto Medyasının 2022 Görünümü — Nereden Başladık ve Nereye Gidiyoruz? – ACJR

İçindekiler

CoinMarketCap'te içerik sorumlusu ve Kripto Para Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği'nin kurucu ortağı Molly Jane Zuckerman

Yılın başında, kripto basınında görev alan herhangi bir gazeteciye ekosistemdeki en sansasyonel haberin hangisi olduğunu sorsaydınız, muhtemelen 11 milyar dolarlık kripto parayla kaçan DAO korsanının kimliğiyle ilgili ifşalar veya 4,5 milyar dolar değerinde kripto para aklayan Bitfinex bilgisayar korsanlarının kimliklerinin ortaya çıkması arasında kararsız kalacaktı.

Geriye dönüp bakıldığında, sadece birkaç ay içinde 2022 yılına damgasını vuran bu iki haber, giderek tuhaflaşan kripto yılının tonunu oldukça doğru biçimde ortaya koymuş gibi görünüyor. Kripto gazetecileri ve araştırmacıları, algoritmik stablecoin gibi nispeten karmaşık teknolojileri her zamankinden daha geniş bir kitleye aktarmanın zorluklarıyla karşı karşıya kaldı.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Kripto Soruşturmaları

Bu yıl ortaya çıkan en önemli haberleri analiz etmeden önce, kesinlikle yılın en büyük haberinin FTX borsasının çöküşü ve Sam Bankman-Fried'in deyim yerinde ise yerin dibine girmesi olduğunu artık biliyoruz. Ancak 2022'de ekosistemi hayrete düşüren bir siber saldırı haberini de unutmamak gerek.

Şubat ayında Laura Shin, orijinal DAO'dan (DAO) 2016 yılında 3,6 milyon ETH çalan ve başlangıçta kim olduğu bilinmeyen siber saldırganın kimliğini ortaya çıkardı. Yeni blockchain takip teknolojilerinin kullanılması ve blockchain analitik firması Chainalysis'in yardımıyla Shin, iddiaya göre 2016 olayının arkasındaki isim olan bilgisayar korsanının Avusturyalı programcı Toby Hoenisch olduğunu tespit etti. Bu arada Hoenisch iddiaları reddetti, ancak bulguları çürütmek adına paylaşım yapacağı sözünü tutmadı. Shin'in haberi Forbes dergisinde yayımlandı. Cryptopians adlı kitapta ayrıntılı biçimde anlatılan olayın detayları ana akım medyada yer buldu.

2022'de kripto medyasını sarsan yakın tarihli bir araştırmada Ian Allison, Coindesk'te yayımlanan haberinde, Alameda Research'ün bilançosunu ortaya çıkarmış ve dayanak varlık olarak FTT tokenlerinin tutulduğunu ortaya koymuştu. Bu haberin ortaya çıkardığı gerçekler, muhtemelen henüz sonunu görmediğimiz büyük bir domino etkisiyle pek çok şirketin çöküşüne vesile olabilir. Bunlar arasında likidite sorunları yaşayan, Coindesk'in ana şirket portföyünün parçası olan kripto firması Genesis de var. Allison'ın haberi, yalnızca kripto basınının da büyük haberleri ortaya çıkarabileceğini göstermedi, aynı zamanda kendi ana şirketlerine zarar verebilecek bir haberi bile eksiksiz biçimde yayımlayabileceklerini de kanıtladı.

Ana akım medya çalışanlarının, kripto medyasının büyük bir haber ortaya çıkarma konusunda eksik kalacağını düşündüklerini söylemiyorum, ancak Shin'in inanılmaz derecede ayrıntılı araştırma içeren haberi ve Allison'ın sektörü sarsan ifşaları, kripto gazetecilerinin yerel kripto platformlarının ötesinde öneme sahip haberler bulup yazabileceğini kanıtladı.

(Not: Buradaki "ana akım medya" terimini, bu kısa yazıda kolaylık sağlamak amacıyla, kapsama alanındaki genel trendleri bir araya getirmek için sıklıkla kullanacağım.)

Kripto – Kısıtlı ve Sıra Dışı Bir Pazar mı?

Yılın başında yayımlanan diğer büyük haber, daha önce bilinmeyen bilgisayar korsanlarının kimliklerinin ortaya çıkmasıydı. Ilya Lichenstein ve Heather "Razzlekhan" Morgan, kripto borsası Bitfinex'te 2016 yılında gerçekleşen saldırıda çalınan yaklaşık 25.000 BTC'yi aklamakla suçlandı. Bu kripto haberi, hem aşırı miktarda büyük parayı hem de Razzlekhan'ın alay konusu olan amatör rap kariyerini konu etmesi nedeniyle ana akım medyada detaylı biçimde kendine yer buldu.

Gelgelelim, kripto kara para aklayıcılarının tuhaf hikayesi hakkında haberler, insanlar bu ikiliyi unuttuktan çok sonra geleneksel medyada paylaşıldı. Olay şubat ayında gerçekleşmiş olsa da, Vanity Fair isimli yayın organı, iki zanlının derinlemesine portresini ancak tutuklamaların yapılmasından sekiz ay sonra, yani eylül ayında yayımladı.

Kripto sektörünün garip ve niş bir konu olarak ele alınması, bahse konu haberlerin gerçekten sıra dışı olması durumunda geçerli olabilir. Razzlekhan'ın rap şarkı sözleri ve Elon Musk'ın bir türlü bitmek bilmeyen DOGE tweet'leri gibi… Öte yandan bu yaklaşım, ele alınan kripto haberi büyüyüp ciddileştiğinde soruna dönüşüyor. Zira yayın organları, en ciddi haberleri bile "ne kadar da tuhaf!" yorumuyla paylaşmaktan öteye gitmiyor.

Ana Akım Medya Gerçekten Her Şeyi Yanlış mı Anlıyor?

Kimileri kripto haberlerini ciddiye almayı reddetse de, 2022 yılında sayıca artan kripto haberleri üzerinden ortaya çıkan bir başka sorun da doğruluk oldu. 2022 yılında, ana akım medya (MSM) kuruluşlarına daha fazla kripto meraklısı gazeteci dahil oldu mu, yoksa kripto hala talihsiz yanlışlıklara yol açan, konu hakkında uzman gazetecinin haber yapmasına gerek duyulmayan niş bir konu olarak mı görülüyor?

Bu yıl Twitter'da, The Defiant'tan Cami Russo ile WSJ'den Jon Sindreu arasında haber doğruluğu konusunda bir tartışma yaşandı. DeFi hakkında bir kitap yazan ve DeFi alım satım platformu kuran eski Bloomberg muhabiri Russo, WSJ'nin Celsius çöküşü hakkında yayımladığı haber üzerine duyduğu hayal kırıklığı hakkında tweet attı. WSJ muhabiri Sindreu, Celsius'un iflasının DeFi ekosistemindeki eksiklikler nedeniyle yaşandığını ima ederken Russo, Celsius'un yalnızca DeFi kredi verenlerine likidite sağlayan bir emanet kredi platformu olarak DeFi mantığına ters olduğunu ileri sürdü. Konu gerçek dışı bir noktaya gitmeye başlayınca hem Russo hem de Sindreu, kendini haklı gibi görmeye başladı.

DeFi, CeFi ve algoritmik stablecoin kapsamı tartışmalarının ötesinde birçok kripto kullanıcısı, Terra gibi merkeziyetsiz finans protokolleri hakkında ana akım medyanın yeterince incelikli haber üretemediğinden şikayetçi. Twitter'daki kripto topluluğu, ana akım kripto haberlerinde Sam Bankman-Fried'in gördüğü "yumuşak" muameleye tepki veriyor ve bu yaklaşımın en büyük sorunlardan biri olduğuna inanıyor.

Sesini duyurmaya çalışan birçok kripto kullanıcısı, ana akım medya kuruluşlarının SBF'yi "aklama" yoluna gittiğine inanıyor ve konu hakkındaki şikayetlerini sosyal medya üzerinden paylaşıyor. Haberlerdeki ana konunun işlediği "suçlar" olması gerekirken siyasi bağışları, hayırseverlik vaatlerini yerine getirmemesi ve yaptığı "hatalar" gibi garip açılardan ele alınmasını eleştiriyorlar. Kripto medyası, FTX çöküşünden önce de SBF'nin kusurlu olduğu hakkında eleştirilerde bulunmuştu.

2023: Gelecek Ne Gösteriyor?

FTX olayı hakkında yeni haberler gelmeye devam ederken ve Luna'nın çöküşünün artçı şokları yeni yılda da açıkça hissedilecek bir konuyken kripto gazetecileri ve araştırmacıları, ana akım medyanın kripto paraları ve ekosistemin kendine has özelliklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olacak en güçlü adaylar.

ACJR, kripto ekosistemiyle ilgili sorunları ele almak için geleneksel medyayı "Kayıt Dışı" oturumlara davet ediyor. Kripto gazetecilerinin haberleri nasıl ele aldıklarını açıklayarak güvenilir bir kaynak olmaya çalışıyor. Grubumuzda, blockchain veri analizi üzerine atölye çalışmaları yürütme ve gelecekte kripto konusuna ilgili genç gazetecilere rehberlik etme konularında birbirinden değerli fikirler ortaya atıldı.

Kripto sektöründe bu yıl kaleme alınan haberler gerçekten dikkat çekiciydi ve ana akım medyanın kripto para dünyasını nasıl ele alacağı kökten değişti. Kripto haberleri artık sadece Bitcoin'in yukarı veya aşağı hareket etmesiyle ilgili basit piyasa görünümleri veya kripto paraların bu sefer gerçekten öldüğüne dair köşe yazılarının ötesine geçti. Hemen her yayın kurumundaki gazeteciler artık kripto sektöründen başlayan, geleneksel finans piyasalarına, ABD hükümetine, yabancı hükümetlere, bilgisayar korsanlarına ve ötesine doğru genişleyen haberleri ele alıyor.

Umarız 2023, kripto savaş haberlerinin daha az yapıldığı, ana akım medyanın en azından kripto dünyasının genel ritmini güncel haberlerine dahil etmeyi tercih edeceği bir yıl olur.

Ana akım medya yeni bir sektörü ciddiye almanın sancılarını yaşarken, kripto haber mecralarının her zamankinden daha geniş bir topluluk için gerçek haber kaynağı halinde ilerleyişi devam edecek.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
3 people liked this article