CMC Crypto Playbook 2023: Blockchain Oyunları — Gelecekte Neler Var? – Naavik
CMC Research

CMC Crypto Playbook 2023: Blockchain Oyunları — Gelecekte Neler Var? – Naavik

3d"
1 year ago

CMC Crypto Playbook 2023 serisinin blockchain oyunları bölümünde Naavik, 2023'e girerken kripto oyun sektörü için beş ana katalizörü irdeliyor.

CMC Crypto Playbook 2023: Blockchain Oyunları — Gelecekte Neler Var? – Naavik

İçindekiler

Blockchain oyun sektörü açısından 2022 ses getiren bir yıl oldu. Blockchain oyun ekosisteminde güçlü bir çatallanma söz konusu. Oynadıkça kazan (P2E) sektörünün en büyük projeleri, 2022 yılı boyunca piyasa değerlerinin yüzde 90'ından fazlasını kaybetti. Oyun sektörüyle bağlantılı diğer spekülatif varlıklarda da benzer bir düşüş trendi görülüyor. En kötüsü de henüz piyasaya sürülmemiş oyunlara ait sanal arazi NFT'leri. Diğer taraftan, dünya çapındaki birçok yetenekli ekip tarafından istikrarlı biçimde geliştirilen, para kazanmaktan çok eğlenceye odaklanan oyunların dönemi başlıyor.

Genel olarak blockchain oyun piyasası, bir sonraki aşamasına geçmek üzere olgunlaşmaya devam ediyor. Yatırım toplayan şirketlerin büyük kısmını artık yazılım altyapısı inşa edenler değil, blockchain teknolojisinden faydalanarak ilgi çekici içerikler üretebilen blockchain oyun stüdyoları oluşturuyor. 2023 yılına girerken sektörü ileri taşıyacak beş temel faktör öne çıkıyor:

Altyapı

Kitlesel ölçekte benimsenmeyi sağlayacak kilit altyapı, oyunculara en yakın unsur olan cüzdanlar. An itibarıyla Metamask çözümü son derece popüler hale gelse de, çeşitli zorluklar söz konusu:

• Özel anahtarları yönetmek karmaşık ve riskli

• Metamask, mobil tarayıcılarla uyumlu değil

• İyileştirmeler olmasına rağmen Metamask hala tam anlamıyla kullanıcı dostu değil

Naavik; Sequence by Horizon ve Stardust gibi yeni cüzdan projelerinin gelişmiş çözümler sağlayabileceğine inanıyor.
Sequence; saklama hizmeti bulunmayan, kullanıcının tercih ettiği token ile Gas ücretinin ödenmesini sağlayan ve çoklu anahtar desteği veren bir cüzdan. Horizon tarafından geliştirilen bir oyun olan Skyweaver üzerinde en az bir yıldır mobil ortamda beta testinde bulunan proje, oyun geliştiricilerine mobil destek avantajı sağlıyor. Entegre ağ anahtarı, token takası, itibari para dönüştürme ve NFT görüntüleme seçeneklerini içeriyor. Benzer şekilde Stardust Vault, blockchain alanında hem oyuncular hem de geliştiriciler için ezberleri bozmayı hedefliyor. Arka plandaki oyunlarla cüzdanın sorunsuz biçimde entegre olmasını sağlıyor.

Dağıtım

Büyük platformlar, yavaş yavaş blockchain oyunlarını dağıtma fikrine ısınıyor. En azından pazar payı almanın yollarını arıyor. Epic Games Store'un, Blankos Block Party'ye ev sahipliği yapması ve Apple'ın NFT satışlarına izin vermesi önemli bir hareketin başlangıcı. Bu durum, sınırlı da olsa NFT ve web3 standartlarının daha fazla tüketiciye ulaşmasını sağlayabilir. Blockchain oyunlarının toplu biçimde dağıtılması, ana akım tarafından kabul edilmesi için önemli bir katalizör.

Yetenek Göçü

Kalifiye personelin blockchain oyunları geliştiren şirketlere geçişi dört ana başlıkta devam ediyor:

Kaynak: CoinMarketCap ve Naavik Blockchain Oyun Raporu

Ekosistem üzerindeki etkisi hemen ortaya çıkmayacak olsa da bu durum, uzun vadede blockchain oyunlarının gelişimi için çok iyi bir haber. Daha eğlenceli ve geleneksel oyunlarda elde edilen deneyime benzer yeni projeler ortaya çıkması muhtemel.

Oyun Modeli

Kaynak: CoinMarketCap ve Naavik Blockchain Oyun Raporu

Oynadıkça Kazan (P2E), Oyna ve Kazan (P&E) ile Oyna ve Sahip Ol (P&O) modellerinden sonra blockchain oyunlarının geleceğini tanımlayan dördüncü aşama konumundaki Sahip Olması Ücretsiz (F2O) modelini içeren uygulamalar geliştirilme aşamasında. Kimi oyunlar çok yüksek fiyatlı olduğu için erişim de kısıtlı oluyor. F2O ise erişimin sınırlamak yerine ücretsiz NFT sunarak giriş engellerini önemli ölçüde azaltıyor. Bu, kitlelerin piyasayı benimsenmesini hızlandırmak için önemli bir katalizör olabilir. Diğer önemli ürün trendleri arasında zincir üstü oyun, F2O blockchain oyunu, token ekonomisi gelişen modeller, web3 oyunlarının hem türünün hem de kitlesinin genişlemesi, Asya blockchain oyun piyasası, kullanıcının oluşturduğu içerik (UGC) ve blockchain oyunlarında yapay zeka (AI) gibi başlıklar var.

Düzenleme

Düzenleyici kurumlar 2022 itibarıyla, blockchain oyunlarına ve genel olarak kripto para firmalarına daha fazla ilgi gösteriyor. Örneğin SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin dışındaki tüm kripto paraların yüksek olasılıkla menkul kıymet olarak tanımlanabileceğini ileri sürdü. Öte yandan SEC, Yuga Labs hakkında bir soruşturma başlattı. Araştırma tamamlanmamış olsa da, Yuga Labs ekosistemde öncü olduğundan ortaya çıkacak sonuç tüm Web3 alanını etkileyebilir. Ancak, "rug pull" benzeri dolandırıcılık olaylarının yaygınlaşması ekosistemdeki birçok yenilikçi projeyi baltalayabilir. Haliyle daha net düzenlemeler talep edilecektir.

Bu analizi daha detaylı biçimde incelemek isterseniz Naavik ve CMC Blockchain Oyun Raporunun dördüncü bölümüne göz atabilirsiniz. Raporun PDF haline buradan ulaşabilirsiniz.
Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
6 people liked this article