CMC Crypto Playbook 2023: Merkezi Borsalardan Kendi Kendine Saklama Hizmeti Sunan Cüzdanlara 2023 Trendleri – Trust Wallet
CMC Research

CMC Crypto Playbook 2023: Merkezi Borsalardan Kendi Kendine Saklama Hizmeti Sunan Cüzdanlara 2023 Trendleri – Trust Wallet

3d"
1 year ago

CMC Crypto Playbook 2023 serisinin ilk DeFi bölümünde Trust Wallet, 2023'deki kendi kendine kripto saklama trendlerini masaya yatırıyor.

CMC Crypto Playbook 2023: Merkezi Borsalardan Kendi Kendine Saklama Hizmeti Sunan Cüzdanlara 2023 Trendleri – Trust Wallet

İçindekiler

Not: Buradaki veriler, Trust Wallet kullanıcıları arasında yapılan anketler aracılığıyla elde edilmiştir.

Kripto para ekosisteminde 2022 sonu itibarıyla, daha önce hiç görülmeyen ölçekte "anahtar sizin değilse, para da sizin değil" bakış açısı ön plana çıktı. Kripto para kullanıcıları; büyük kripto kurumları çöktükçe, para çekme işlemleri durdukça ve iflas bayrakları çekildikçe anahtar bilgisinin merkezi yapı tarafından kontrol edilmesi durumunda neler yaşanabileceğini daha net biçimde anlıyor.

Kripto piyasasının temellerini sarsan olayların yaraları sarılırken kripto kullanıcıları, maruz kaldıkları istikrarsızlık karşısında kendi kendine saklama hizmeti sunan çözümleri araştırmaya başladı. Kripto sektörü, merkezi borsalar hakkında acı verici yoldan öğrendikleri derslerden çıkarım yaparak, 2023'e nasıl daha güçlü ve daha bilgili ulaşabilir? Kripto para yatırımcıları varlıklarını bundan böyle nerede saklayacak?

Kullanıcı davranışlarını gözlemleyen Trust Wallet, iki temel çıkarıma ulaştı.

Çıkarım 1: Trust Wallet kullanıcıları kendi kendine saklama çözümlerine yöneliyor

Ankete katılan Trust Wallet kullanıcılarının yüzde 43'ü, kripto varlıklarının önemli kısmını hala merkezi borsalarda saklıyor. Trust Wallet kullanıcılarının geri kalan yüzde 57'lik kısmı ise varlıklarının çoğunu kendi kendine saklıyor.

Ortaya çıkan ana faktörler:

Kripto sektöründe yaşanan güncel olayların ardından merkezi borsa müşterileri güven kaybı yaşadı. Haliyle, varlıkları üzerinde tam sahiplik elde etmelerini sağlayan çözümleri benimseyerek kripto paralarının kontrolünü geri alıyorlar. Bu trend, gerçek sahipliğin getirdiği avantajlarla birlikte daha da güçleniyor ve kripto para birimlerinin merkeziyetsiz sıcak veya soğuk cüzdanlarda saklanması konusunda teşvikleri artırıyor. FTX çöküşünün ardından yaşananlar oldukça talihsiz. Yine de, kripto kullanıcılarının varlıklarını merkezi borsa veya saklama hizmeti sunan platformlardan çıkarıp, özel anahtarları üzerinde tam kontrol elde ettikleri kendi kendine saklama özelliği bulunan cüzdanlara taşımaları için her zamankinden daha hızlı hareket etmeleri gerektiğini ortaya çıkardı. FTX olayının yaşandığı ilk birkaç günde Trust Wallet, aktif kullanıcı sayısında yüzde 140 oranında artış gördü ve olaydan bu yana aktif kullanıcı sayısında her hafta artış görmeye devam ediyor.

Çıkarım 2: Yeni Trust Wallet kullanıcıları, tüm kripto ihtiyaçları için tek noktadan çözüm sunan cüzdanları benimsiyor

Trust Wallet kullanmaya 2022 yılı itibarıyla başlayan kullanıcılar, tek cüzdanla tüm kripto para işlemlerini gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Birden fazla blockchain ağında yer alan sanal varlıkları tek noktadan yönetme olanağı veren ve kullanımı kolay bir çözüm arayan kullanıcıların sayıca artması, geniş ölçekte çoklu zincir desteği veren cüzdanların doğal olarak daha iyi konuma gelmesini sağlayacak.

Ortaya çıkan ana faktörler:

Kripto sektörünün geleceğinin çoklu zincir modellerinde olduğu açık. Kullanıcılar, farklı blockchain ağlarıyla etkileşim kurabilmek ve varlıklarından tam olarak yararlanabilmek adına birden fazla cüzdanı yönetmeyi tercih etmiyor. Aksine, tüm işlemleri tek noktadan yapabilmelerini sağlayacak eksiksiz bir dijital cüzdan deneyimi arıyorlar. Önde gelen tüm blockchain ekosistemlerinde yer alan kripto varlıklarını saklamak ve yönetmek istiyorlar. Ayrıca varlıklarını farklı zincirler arasında takas edebilmek, farklı ekosistemlerdeki merkeziyetsiz uygulamalara (DApp) bağlanabilmek, NFT varlıklarını farklı zincirlerde depolayıp alım satım yapabilmek ve tüm varlıklarını kolayca takip edebilecekleri ya da görüntüleyebilecekleri tek cüzdanda farklı kripto para birimlerini stake edebilmek istiyorlar.

Sonuç

Kendi kendine saklama olanağı veren çözümlerin temelinin oluşturulmasına ihtiyaç var. Bununla birlikte, kitlesel ölçekte benimsenme sağlamak ve sektör katılımcılarının karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelmek için iş birliği içinde çalışmak gerek. Nihayetinde herkesin dijital varlıklara sahip olması sağlanacak ve Web3 platformlarına erişimi güçlenecek.

Bahsi geçen hedefe kullanımı kolay, güvenli ve ölçeklenebilir altyapı ile ulaşılabilir. An itibarıyla hala kod okuma aşamasındayız. Yani beklenen çözüm henüz tam anlamıyla ortaya çıkabilmiş değil. Kendi kendine saklama hizmeti sunan cüzdanları kullanmak için kripto ekosistemine yatkın olmak gerekiyor. Cüzdan sağlayıcıları, sektörü ileri taşımak için kripto para birimlerinin farklı şekillerdeki faydalarını ortaya çıkararak kullanıcılara gerçek anlamda değer sunmaya odaklanmalı.

Son olarak, doğru Web3 eğitimleri verebilmek için sektör olarak birbirimize yakın çalışmalıyız. Kullanıcıların da ötesine geçecek biçimde, eğitime daha geniş ölçekte odaklanmalıyız. Web3 standardını yükseltmek için birbirimizi güçlendirmeli, kripto para birimlerinin faydalarını düzenleyicilere ve diğer paydaşlara net biçimde göstermeliyiz.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
16 people liked this article