CMC Crypto Playbook 2023: Blockchain Geliştirme Trendleri – Akıllı Sözleşme Denetçisi SlowMist
CMC Research

CMC Crypto Playbook 2023: Blockchain Geliştirme Trendleri – Akıllı Sözleşme Denetçisi SlowMist

5d"
2 months ago

CMC Crypto Playbook 2023 serisinin ikinci geliştirme bölümünde SlowMist, blockchain geliştirme konusunda öne çıkan trendleri ele alıyor.

CMC Crypto Playbook 2023: Blockchain Geliştirme Trendleri – Akıllı Sözleşme Denetçisi SlowMist

İçindekiler

Terra LUNA/UST, Celsius, Voyager Digital, Three Arrows Capital ve FTX gibi projelerde yaşanan çöküşler, sektördeki birçok kişi açısından 2022 yılını zorlu ve fiyat oynaklığıyla dolu bir sürece çevirdi.

CoinMarketCap verilerine göre kripto para piyasasının toplam değeri kasım sonu itibarıyla 821 milyar dolara kadar düştü. Sektör büyüyor olmasına rağmen zincir üstü suçların hem sayısı hem de karmaşıklığı arttı. Blockchain sektöründeki olayları arşivleyen SlowMist Hacked raporunda, 22 Kasım 2022 tarihine kadar 290 güvenlik ihlali meydana geldi ve toplam kayıp 3,6 milyar doları aştı.

Kripto suçlarının nasıl azaltılacağına dair tartışmalar sürerken yasal düzenleme konusu yeniden gündemde. Ele alınması gereken en acil sorunlar arasında piyasanın etkili biçimde düzenlenmesi, bireysel kullanıcıların korunması ve sistemik zorluklara karşı istikrarın sağlanması yer alıyor.

Diğer yandan 2022 yılı içinde hem düzenleyiciler hem de genel finans çevreleri kripto ve blockchain teknolojisine bir adım daha yaklaştı. Bunun sonucunda kripto konusundaki politikalar daha şeffaf hale gelmeye başladı. Tüm bunlar, nihayetinde blockchain sektörünün büyümesine katkıda bulunacak.

Peki, düzenlemeler dışında 2023'te sektörün odaklanması gereken alanlar neler?

Güvenlik Denetimlerine Artan Talep

Sadece Ekim 2022'de, Web 3 alanındaki projelere ve alım satım platformlarına 20'den fazla saldırı gerçekleşti. Bu saldırıların çoğunu, proje kodlarındaki güvenlik açıklarından faydalanan saldırı ve istismarlar oluşturuyordu. En hayati konu olan güvenliği göz ardı etme pahasına, hem kullanıcıları hem de projeleri ekosisteme hızla adapte etmek için ücret talep etmeyen ve hızlı işlem olanağı tanıyan zincirler arası birçok köprü protokolü hayata geçti. Zincirler arası köprülerde yüksek düzeyde likidite var, ancak merkeziyetsizlik düzeyleri zayıf. Yetki, çoklu imza içeren cüzdanlarda olduğundan siber saldırganlar bu imzalara eriştikleri anda kontrolü ele geçiriyor. Ayrıca, zincirler arası köprüler nadiren güvenlik denetiminden geçiyor ve topluluğa güvenlik açısından çok az veri sağlıyor. Bunun sonucunda zincirler arası köprüler bilgisayar korsanları için açık hedef haline geldi. Güvenlik ihlalleri yaşayan projeler arttıkça, günbegün daha fazla projenin geleceğe yönelik denetimin değerini anlayacağını tahmin ediyoruz. SlowMist olarak, blockchain güvenliğinde elde ettiğimiz derin bilgi ve uzmanlığa dayanarak, projelerin ön/arka uç yazılımları ve akıllı sözleşmelerinin kapsamlı biçimde güvenlik denetiminden geçmesi gerektiğine inanıyoruz. Devam eden operasyonlar ve geliştirme süreçlerindeki güvenliğin artırılması için hata bulma ödüllerinin uygulanmasını öneriyoruz.

Birlikte Çalışabilirliği Artırılmış Çok Zincirli Gelecek

Solana ve Avalanche gibi birden fazla birinci katman proje 2021 yılına damga vurdu. 2022 yılında ise Aptos ve Sui gibi projelerin hatırı sayılır miktarda yatırım alması ve medyanın da ilgisini çekmesiyle bu trend devam etti. Ethereum Merge ile birlikte PoW yerine PoS algoritmasına geçilmesi, işlem maliyetlerinde veya hızında önemli ölçüde ilerleme sunmasa da, ölçeklenebilirliği artırdı. Bunun diğer birinci katman projelerinde de devam etmesi bekleniyor. Ağ katmanındaki yükü azaltmak ve verimliliği artırmak adına çeşitli ikinci katman projeleri geliştirildi. Ethereum ağ tıkanıklığı sorununa orta ila uzun vadeli çözüm olarak, Arbitrum gibi ölçeklenebilir veri toplama platformları ilgi görmeye devam edecek.

Blockchain teknolojisinin imkansız üçlüsü olarak bilinen güvenlik, ölçeklenebilirlik ve hız aynı anda elde edilemiyor. Dolayısıyla farklı kullanıcı taleplerini karşılayan birden fazla birinci katman çözüm ortaya çıkıyor. Bunların neticesinde birlikte çalışabilirlik ve uyumluluk elde etmek adına EVM uyumlu ve uyumlu olmayan zincirlerin birbirine bağlandığı zincirler arası çözümlerin daha da geliştirilmesini bekliyoruz. Atılacak adımların; daha hızlı zincirler arası köprüler kurma, yeterli likidite sağlama ve güvenli kullanıcı etkileşimi oluşturma gibi topluluğa sunulan fırsatları daha dengeli hale getirmesi gerekiyor.

Kara Para Aklamayı Önleme ve Zincir Üstü İzleme Analizi

Zincir üstü suçları izleme konusunun önemi daha da belirginleşiyor. Blockchain analitiği ve kara para aklama soruşturmalarının takibinde zincir üstü veriler son derece faydalı olabilir. Şimdiden çok sayıda zincir üstü izleme ve analiz platformu ya da aracı görüyoruz. Bu izleme araçlarının topladığı veri sayesinde kullanıcılar, fonlarının konumu gibi bilgilere erişebilir ve ellerindeki varlıkların çalıntı fonlarla bağlantılı olup olmadığını belirleyebilir. Yakın gelecekte, takip araçları gelişmeye devam edecek ve kara para aklama soruşturmalarında kullanılmak üzere daha fazla çözüm sağlayacak.

Anahtar Yedeklemeye Artan İlgi

Kendi kendine saklama hizmeti sunan kripto para cüzdanları bile, özel anahtarların (private key) veya kurtarma ifadelerinin (seed phrase) kaybedilmesi nedeniyle birçok kripto hırsızlık vakasına kurban gitti. Bu sorunu çözmek adına, tek noktada yedekleme yapmak yerine çok yönlü hesaplama (Multi-Party Computation, MPC) gibi yedekleme çözümleri son aylarda ilgi görmeye başladı.

MPC sistemi sayesinde, ilk oluşturulduğu anda özel anahtar verisi parçalara ayrılabilir ve birden fazla kişiye dağıtılabilir. Bu özel yöntem kullanılarak, gerektiği zaman orijinal özel anahtar verisi geri yüklenebilir. Yakın gelecekte, sektör standartlarına uygun biçimde üretilecek açık kaynaklı çözümlerin hayata geçeceğini öngörüyoruz.

Sıfır Bilgi İspatı: Ölçeklenebilirlik ve Gizlilik

Sıfır bilgi teknolojisi, birinci katman blockchain projelerinde karşılaşılan gizlilik ve ölçeklenebilirlik sorunlarını çözebilen kripto dünyasının alt kategorisi olarak dikkat çekiyor. Teknik açıdan yeni bir terim olmasa da, son zamana kadar pek gündemde olmayan bir konuydu. Sıfır bilgi ispatının önümüzdeki yıllarda en önemli Web 3 ve blockchain çözümlerinden biri olması beklenebilir.

DAO Kullanım Alanları Genişleyecek mi?

DAO projeleri ve geliştirme araçları genellikle Ethereum ekosistemine özel ve diğer birinci katman blockchain ağlarında daha az gelişmiş versiyonları bulunuyor. Yine de 2022 yılında DAO projeleri ekosistemin en popüler konularından biriydi. Teşvik sorunlarının üstesinden nasıl gelecekleri, zincirler arası varlık yönetimi ve etkileşimini ne şekilde ileriye taşıyacakları ve kullanım senaryolarını nasıl artırabilecekleri DAO'ların gelişimindeki kilit konu olacak.

NFT Piyasaları Çoklu Zincirlere Geçiyor

Başlangıçta NFT işlemlerinin büyük çoğunluğu Ethereum ekosisteminde gerçekleşiyordu. Önümüzdeki yıllarda NFT işlemlerinin farklı zincirlerde daha fazla boy göstermesi muhtemel. Bu tür işlemleri kolaylaştırmaya yardımcı olan projeler de yüksek talep görecek. 2023 yılında NFT tabanlı projelere ilgi gösteren oyuncu ve geliştirici sayısının artmasıyla birlikte oyun sektörü, NFT uygulamaları konusunda dikkat çeken bir alan olacak.

Kesin olan şu ki: Dünya çapındaki birçok yazılım geliştirme projesine blockchain güç verecek. Blockchain sektörünün yasalara daha uyumlu, zincirler arasında dengeli, teknolojisi olgunlaşmış ve ekolojik olarak istikrarlı hale gelmesini dört gözle bekliyoruz.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
1 person liked this article