Чи є крипто шахрайством?
Crypto Basics

Чи є крипто шахрайством?

6 хв
1 year ago

Чи праві критики? Чи є крипто шахрайством? Ознайомтеся з найпоширенішими претензіями до крипто та рівнем автентичності, яку вони мають.

Чи є крипто шахрайством?

Зміст

Чи праві критики? Чи всі крипто є шахрайством? Ознайомтеся з найпоширенішими претензіями до крипто та рівнем автентичності, яку вони мають.

Ведмежий ринок 2022 року підняв деякі знайомі питання про майбутнє криптовалюти, особливо серед нових інвесторів та криптокритиків.

Однак, це точно не перший ведмежий ринок, який спостерігає криптоіндустрія. Ще у 2018 році протягом (останнього великого ведмежого спаду), Bitcoin пережив третє падіння у ведмежому ринку на 80 або більше відсотків за 10 років, оскільки криптовалютна зима захопила все, що було на виду.

Ця тема, здається, актуальна у 2022 році, через три роки — незалежно від того, що говорять цифри, ми, здається, перебуваємо на ведмежому ринку просто тому, що інвестори відчувають щипку розчарування, коли Bitcoin впав нижче 20 000 доларів США вперше з грудня 2020 року. Загальна ринкова капіталізація всіх криптовалют також знизилася приблизно на 2 трильйони доларів США з піку в 2021 році.

Деякі з цих розчарованих інвесторів хоч раз поглянули на ці цифри й почали вигукувати "шахрайство", "крипто мертві" та "FUD" — ми подивимося на деякі ключові дискусії навколо криптовалют, а також на те, чи існує хоч якась правда у цих твердженнях.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Твердження 1. Криптовалюти - це шахрайство, оскільки вони нічим не підкріплені

Цей аргумент про "відсутність підтримки" є одним із найпопулярніших тверджень криптокритиків. Однією з причин, чому він настільки популярний, є те, що це здебільшого правда — криптовалюти, в основному, не забезпечені 1:1 будь-якою фіатною валютою чи фізичним дефіцитом, таким як золото чи срібло. Натомість, крипто підтримуються довірою людей.

Багато хто вважає, що Bitcoin не потребує підкріплення будь-чим через його унікальні грошові якості, а саме, його дефіцитність і незмінність. Це ключові аспекти криптовалюти, які дозволяють їй "працювати" без нічого подібного до золотого забезпечення 1:1.

Отже, чи має значення, чи підтримується Bitcoin чимось фізичним? Долар США давно вийшов із золотого стандарту, тож чому люди все ще використовують цей аргумент для криптовалют?

Часто це зводиться до того, чим люди визначають вартість криптовалюти.

Термін "цінність" має два значення. Це може означати бажану річ чи послугу, за яку хтось заплатить гроші, або це може використовуватися у фінансовому сенсі, вартість чогось, оцінена у грошових одиницях. Це друге значення можна використовувати для пояснення, чому прихильники Bitcoin можуть вважати його кращим варіантом порівняно з фіатною валютою.

Децентралізований спосіб роботи Bitcoin, на відміну від системи фіатної валюти, є однією з причин, чому прихильники криптовалюти вважають, що він має кращі монетарні властивості.

Тепер давайте подивимося, як фіатні валюти виглядають під пильною увагою.

Деякі з найвідоміших фіатних валют, як-от долар США, регулярно оцінюються з року в рік. Згідно з даними, представленими Finbold, реальна вартість долара США знизилася у шість разів за останні 50 років. У 1972 році вартість одного долара становила 1 долар, але до 2022 року впала лише до 0,14 долара. Отже, незважаючи на підтримку світового уряду, одна з найсильніших валют світу з часом знецінилася.

Ось чому не повинно бути несподіванкою, чому ціни на криптовалюти такі нестабільні. Коли є хороші новини, як-от більше прийняття чи інституційні інвестиції, ціни зростають. Але коли є погані новини, як-от хакерство чи шахрайство, ціни падають.

Отже, хоча криптовалюти не підкріплені нічим фізичним або будь-яким урядом, це не означає, що вони не є цінними.

Твердження 2: Криптовалюти є шахрайством, оскільки вони використовуються для незаконної діяльності

Це твердження також популярне, але воно не зовсім вірне. Хоча вірно, що криптовалюти можна використовувати для незаконної діяльності, як-от відмивання грошей або торгівля наркотиками, але хіба це не так для всіх форм валют у світі?

Крім того, це не єдине, для чого використовуються криптовалюти. Вони також використовуються для легальної діяльності, як-от купівля кави чи інвестиції у проєкти.

Причина популярності цього твердження полягає у тому, що його легко зробити сенсаційним і зробити заголовки на кшталт «Криптовалюта використовується у торгівлі наркотиками!»

Але ж фіатні валюти, такі як долар США, також використовуються для незаконної діяльності. Насправді, у CoinMarketCap Academy процитували дані Chainalysis за 2021 рік, у яких стверджувалося: в офлайн-світі щороку відмивається десь від 800 мільярдів доларів до 2 трильйонів доларів у фіатній валюті. Для контрасту, відмивання в усіх криптотранзакціях у 2021 році склало лише 0.05%.
Ключовим моментом, на який слід звернути увагу, є те, що весь наратив «крипто - це шахрайство» проштовхується медіакомпаніями, оскільки це дає більше трафіку. У нещодавньому звіті Similarweb стало зрозуміло, що такі терміни, як «інвестування у криптовалюти» або «як інвестувати у криптовалюти?» отримали менше переглядів порівняно з негативними фразами на зразок «крипто - це шахрайство» або «крипто - це шахрайство?»

Порівняльні вебметрики Similarweb показують, що у травні 2022 року, “scam“ пошукові видачі зібрали на 353% більше пошукового трафіку, ніж шість місяців тому. Водночас, обсяг тем «як інвестувати в криптовалюти?» зменшився на 28,9%.

Джерело: Similarweb

Твердження 3: Криптовалюти - це шахрайство, оскільки вони надто волатильні

Це твердження частково відповідає дійсності. Криптовалюти волатильні, і це може бути як добре, так і погано, залежно від того, як ви дивитесь на ситуацію.

Деякі люди вважають волатильність хорошою річчю, оскільки це означає, що існує потенціал для великих прибутків. Інші бачать волатильність як погану річ, оскільки це означає, що існує потенціал для великих втрат.

Але, у будь-якому, випадку волатильність не робить криптовалюти шахрайством.

Інвесторам в акції та облігації також доводиться мати справу з волатильністю. Як і з криптовалютами, волатильність акцій і облігацій може бути як хорошою, так і поганою річчю.

Отже, якщо хтось хоче сказати, що криптовалюти - це шахрайство, оскільки вони надто волатильні, то вони також повинні говорити, що акції та облігації також є шахрайством.

Ознайомтеся з нашим посібником порівняння скальпінгу (scalping) та свінг-трейдингу (swing trading) для розуміння, яку користь люди отримують від волатильності.

Твердження 4. Криптовалюти - це шахрайство, оскільки вони не регулюються

Знову ж таки, це твердження частково має сенс. Криптовалюти не регулюються урядами у широкому масштабі, як фіатні валюти. Але це не означає, що вони не регулюються взагалі.

Здебільшого, криптовалюти регулюються кодом, який їх контролює. І цей код відкритий для перегляду будь-ким.

Хоча це правда, що криптовалюти не регулюються більшістю світових урядів, але вони все ж регулюються певним чином. Ви можете ознайомитися з нашою недавньою статтею про те, як діють правила щодо криптовалют у США, Китаї та ЄС з точки зору податків і за їх межами.
Щоб зрозуміти, як працює блокчейн, яка роль майнерів і вузлів та багато іншого, прочитайте наш посібник.

Твердження 5: Криптовалюти - це шахрайство, тому що вони є бульбашкою

Як ви здогадалися, у цьому твердженні також є певний сенс. Як і багато інших тенденцій у технологічному світі, криптовалюти показували ознаки бульбашки, яка одного дня зрештою лопне.

Але, знову ж таки, це не означає, що вони є шахрайством. На фінансових ринках постійно виникають бульбашки. Наприклад, наприкінці 1990-х була бульбашка дотком (dotcom bubble), а на початку 2000-х була бульбашка нерухомості. Але коли вони з’явилися, не всі вебсайти стали нікудишніми. Так і з нерухомістю.

Те саме і з криптовалютами. Деякі з них виживуть і процвітатимуть. Ну, ось щось, щоб вгамувати тих, хто каже про бульбашку. Навіть історичний мінімум Bitcoin цього разу набагато вищий, ніж під час минулої криптозими.

Це не являється шахрайством лише тому, що так каже ваш улюблений аналітик

І останнє, але не менш важливе: навіть якщо хтось із досвідчених скаже, що всі криптовалюти є шахрайством, це не означатиме, що це правда. Хоча багато фінансових гуру, як-от Воррен Баффет (Warren Buffet) або Білл Гейтс (Bill Gates), не налаштовані оптимістично щодо Bitcoin, деякі підприємці, як-от Ілон Маск (Elon Musk) або Сем Бенкмен-Фрід (Sam Bankman-Fried), досить голосно підтримують криптовалюти та технологію, що їх підтримує.

Однак, варто пам’ятати, що крипто є спекулятивною інвестицією, і ви повинні інвестувати лише те, що можете дозволити собі втратити. Що, знову ж таки, майже те ж саме, що й з акціями та всіма іншими інвестиціями.

Криптовалюти, безумовно, волатильні: ціни можуть впасти у будь-який момент. І оскільки вони не регулюються державою так само, як фондовий ринок, якщо ви все-таки втратите гроші, можливо, ви не зможете їх повернути. Тим не менш, ваш апетит до ризику має бути дуже високим, якщо ви вирішите створити криптопортфель. Однак, лише тому, що ризики існують, це не робить всі крипто шахрайством.

Ця стаття містить посилання на сторонні вебсайти або інший вміст лише в інформаційних цілях («Сайти третіх сторін»). Сторонні сайти не контролюються CoinMarketCap, і CoinMarketCap не несе відповідальності за вміст будь-яких сайтів третіх сторін включно з будь-якими посиланнями без обмежень, що містяться на сторонньому сайті, або будь-які зміни чи оновлення сайтів третіх сторін. CoinMarketCap надає вам ці посилання лише для зручності, і включення будь-якого посилання на сайт не означає його підтвердження, схвалення чи рекомендацію від CoinMarketCap або будь-якого зв’язку з його операторами. Ця стаття призначена для використання та повинна використовуватися лише в інформаційних цілях. Важливо провести власне дослідження та аналіз, перш ніж приймати будь-які важливі рішення, пов’язані із будь-яким з описаних продуктів чи послуг. Ця стаття не є фінансовою консультацією і не повинна розглядатися як фінансова консультація. Погляди та думки, висловлені у цій статті, належать автору [компанії] і не обов’язково відображають погляди CoinMarketCap.
5 people liked this article