Binemon Nedir?
Tech Deep Dives

Binemon Nedir?

CoinMarketCap, kullanıcıların evcil hayvanlarını birbirleriyle savaştırarak ödül kazandıkları blockchain tabanlı Binemon oyununa derinlemesine bakış atıyor.

Binemon Nedir?

İçindekiler

Son aylarda oynadıkça kazan (play-to-earn) projeleri, blockchain dünyasında hatırı sayılır bir büyüme kaydetti. Çok sayıda proje, dünya genelindeki kullanıcılara, oyun oynama ve oyun içi varlıklarının kontrolünü ele geçirerek para kazanma imkanı sunuyor. Örneğin Binemon isimli sanal evcil hayvan NFT oyununda kullanıcılar, RPG öğeleri sunan oyunda yumurta alış verişi yapabiliyor.

Kullanıcılar, oyun içinde ödüller ve evcil hayvanlar toplayabiliyor, bunları eğitebiliyor, geliştirebiliyor ve satmak için pazar yerini ziyaret edebiliyor. Video oyun öğelerine gerçek anlamda sahip olabilmek yalnızca blockchain teknolojisi ile mümkün hale geliyor. Oyunculara etkili bir para kazanma mekanizması sunarak küresel anlamda onlara güç veriyor.

Diğer oynadıkça kazan blockchain yapımlarına benzer şekilde, kullanıcıların ön ödeme yapması gerekiyor. Savaşlara atılmadan önce birkaç yaratık edinmek lazım. Bu yaratıkları elde etmek için, Binemon metaverse içindeki üç yerel para biriminden biri olan DRK token ile çalışan piyasa kullanılabiliyor.

Binemon (BIN) Nedir?

Binemon ekibinin kapsayıcı yaklaşımı, video oyun sektörünün nasıl gelişebileceğine iyi bir örnek oluşturuyor. Kullanıcılara oyun içi öğelerin gerçek sahipliğini vererek, gerçek para karşılığında varlıkların takas edilmesini sağlayarak yeni bir deneyim oluşturuluyor. Özel bir yazılıma ihtiyaç duymadan dileyen herkes oyuna katılabiliyor. Binemon gibi oynadıkça kazan yapımları, dünya çapında gelir fırsatı sunuyor.

Binemon, oyun deneyimiyle gelir elde etmeyi birleştirerek oynadıkça kazan yapısını yeniden tanımlıyor. Geliri oyuncular arasında dağıtmak, varlıkları elde tutmayı teşvik edecek ve platformun büyümesini sağlayacak.

Oyun, kullanıcıların keşfetmesi için bekleyen beş farklı kıtadan oluşuyor. Görevler, dev düşmanlar ve gizemli kuleler de dahil olmak üzere çeşitli PvE seçeneklerinin yanı sıra oyuncuların kapıştığı PvP sistemi de bulunuyor. Oyuncular savaş alanına girerek düellolara, arenalara, turnuvalara ve lonca savaşlarına katılabiliyor. Tüm modlar kullanıcılara ödül sunuyor. Bunlar, yaratıkları geliştirmek veya pazarda satmak için kullanılabiliyor.

Binemon Nasıl Çalışıyor?

Binemon evrenine dahil olmadan önce, oyuncuların kendileri için savaşacak yaratıklar edinmesi gerekiyor. Bu yaratıklar farklı ırklara, rütbelere ve sınıflara ayrılmış durumda. Oyuncu bir takıma dahil olduğunda, ödül toplamaya başlamak ve daha güçlü olmak için PvE oyun moduna girebiliyor. İnternet tarayıcısı ya da Android ve iOS işletim sistemlerine destek veren mobil uygulama üzerinden oyuna erişmek mümkün.

Oyuncular, ödül kazanmak için birbirinden farklı savaşlara katılıp deneyim kazanabiliyor. Diğer oyuncularla düelloya girenler, rakiplerinden farklı stratejiler belirlemeli. Düello kazanan oyuncular Binemon'un yerel para birimi Ambrosia ile ödüllendiriliyor. Ayrıca eşsiz öğeler ediniyorlar ve PVP sıralamasında üstlere çıkıyorlar. Yüksek seviyelere ulaşan oyuncular, Binemon iş ortakları ve sponsorlarının sunduğu avantajlardan yararlanıyor.

Oyun boyunca kullanıcılar yumurta, karakter, oyun içi öğe ve arazi kazanabiliyor. Bu öğelerin tümü, DRK para birimi karşılığında, piyasada NFT olarak takas edilebiliyor. Binemon ekosisteminde üç token bulunuyor. Yönetişim için BIN, pazar yeri için DRK ve Ambrosia'yı temsil eden AMB. 1 AMB'nin değeri daima 35 DRK'ye eşit. Oyuncular savaşların ardından AMB kazanabiliyor. Bunlar DRK'ye dönüştürülebiliyor veya DRK almak için pazarda satılabiliyor.

Binemon Neden Farklı?

Binemon oyununu farklı kılan nokta, yaratıkların üretilme süreçlerinde ortaya çıkıyor. Nadirlik ve özel kabiliyetler, türünün tek örneği yaratıkların meydana çıkmasını sağlayan kritik unsurlar. Her Binemon, nitelik "havuzunun" çeşitliliğini artıracak biçimde on farklı vücut parçasından meydana geliyor. Yeni bir yaratık bulunsa veya var olan yaratığa geliştirme uygulanmış olsa bile, oyuncular nadir vücut parçaları ve bonus özellikler elde edebiliyor. En nadir ve en güçlü Binemon, oyuncuların PvE ve PvP modlarında daha hızlı ilerlemesini ve piyasada daha yüksek fiyat elde etmesini sağlıyor.

Binemon oyunundaki PvP seçenekleri oldukça geniş. Yine de bazı özellikler hala geliştirme aşamasında. Rekabetten hoşlanan oyuncuların hoşuna gidecek türden lonca savaşları ve turnuvalar bulunuyor. Her PvP savaşının ardından nadir öğeler elde edilebiliyor ve daha sonra takas edilebilen DRK token ve Ambrosia ile ödüllendiriliyorlar. Nadir öğeler, oyuncuların karakterlerini geliştirmelerine ve daha da güçlenmelerine yardımcı oluyor. Lonca savaşları ise, oyuncuların kalabalık grupla yeni toprakları fethetmelerini mümkün kılıyor. Loncaların ayrıca, Binemon ekosistemindeki en iyi oyuncuları gruba katıp büyüttükleri kaleler de bulunuyor.

Binemon ekosisteminde ev sahibi olmanın önemi çok büyük. Oyuncular Bineland üzerinde bir arsa seçtikten sonra ev inşa edebiliyorlar. Evler, mobilyalarla veya ticari reklamlarla süslenebiliyor. Çok sayıda özelleştirme seçeneği mevcut. Buna ek olarak oyuncular, istedikleri her ürünün reklamını yapmak üzere diğer oyunculara ev veya arsa satabiliyor.

Binemon ile My DeFi Pet Arasındaki Fark Ne?

Piyasada çok fazla oynadıkça kazan projesi bulunduğundan, farklı özellikleri ayırt etmek zor olabilir. Binemon ve My DeFi Pet benzer yanlara sahip olsa da, her iki yapımı da birbirinden ayıran çeşitli özellikler var.
My DeFi Pet, Binemon gibi canavar temalı oynadıkça kazan oyunlarından biri. Yumurtaların alım satımı, evcil hayvan yetiştirme ve onları geliştirme adına kullanılan DPET adlı yardımcı program tokeni bulunuyor. DPET ayrıca özel etkinliklere veya yönetişime katılıma olanağı sağlıyor. Kullanıcıların oyunu oynamak için evcil hayvan satın almaları adına DPET edinmeleri gerekiyor. Tıpkı Binemon gibi PvE ve PvP oyun moduna sahip. Farklı görev veya büyük düşmanlardan ziyade sezon sistemi kullanılıyor.

Bununla birlikte, My DeFi Pet oyununda barınma unsuru yok. Lonca savaşları ve kaleler de... Bunun yerine, Binemon ekibi mümkün olduğunca çok sayıda oyuncu çekebilmek için daha kapsayıcı bir ekosistem oluşturmayı amaçlıyor. Üç token yapısı, ekosisteme yeni dahil olanların her konuyu çözmeni biraz karmaşık hale getiriyor. Farklı oyun yapıları arasında tek para birimi kullanmak daha kolay olurdu. Özellikle de BIN'in sadece yönetişim amacıyla kullanıldığı düşünüldüğünde.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
7 people liked this article