En İyi Soğuk Cüzdanlar 2021
Crypto Basics

En İyi Soğuk Cüzdanlar 2021

En iyi soğuk cüzdanı seçip varlıklarınızı güvende tutarken bu ekosistemin sunduğu sonsuz fırsatlardan yararlanın.

En İyi Soğuk Cüzdanlar 2021

İçindekiler

Çoğunlukla nakit, banka kartı ve benzeri fiziksel ödeme öğeleri içeren geleneksel cüzdanlardan farklı olarak kripto cüzdanlar, kripto paralarınız için depolama alanı görevi görüyor. Dijital varlıklarınız blockchain üzerinde saklanıyor ve yalnızca benzersiz bir özel anahtar ile bu varlıklara erişmek mümkün oluyor. Bu özel anahtar, dijital cüzdanda bulunan kripto para birimlerinin sahipliği temsil ediyor. Özel anahtarlarınızı güvenli biçimde saklamak son derece önemli. Zira erişiminizi kaybetmeniz durumunda cüzdanın içinde bulunan parayı kaybetmeniz söz konusu.
Kripto para cüzdanları birbirinden farklı boyut ve türlerde sunulabiliyor. USB belleğe benzeyen Ledger gibi donanım cüzdanlarının yanı sıra Coinbase Wallet ve MetaMask gibi uygulamalar üzerinden, mobil bankacılık uygulamasına benzer biçimde dijital cüzdana erişilebiliyor.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Kripto Para Cüzdanlarının Önemi

Kripto para cüzdanları, kripto para sahiplerinin varlıklarını saklamaları için en güvenli seçenek olarak kabul edilir. Bu cüzdanlar, dijital (yazılım cüzdanı) veya fiziksel (donanım cüzdanı) ortamda depolanmasını sağlar. Kullanıcılar blockchain üzerindeki varlıklarını kolayca yönetebilirler. Kullanıcılar bu cüzdanları kullanarak kripto paralarını satın alabilir, takas edebilir veya satabilir. Bazı cüzdanlar yalnızca tek kripto para birimiyle işlem yapmaya izin verirken çoğu cüzdan, kullanıcıların Bitcoin, Ethereum, Cardano gibi birçok kripto para birimini aynı anda kullanmalarına olanak tanıyan çoklu varlık çözümleri içeriyor.

Karmaşık şifre talep eden ve iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) gibi güvenlik önlemlerine ihtiyaç duyan bu sistemler, kripto para ve blockchain varlıklarına sadece gerçek sahipleri tarafından erişilebilmesini mümkün kılar.

Soğuk Cüzdan ile Sıcak Cüzdan Arasındaki Farklar

Sıcak cüzdanlar daima internete bağlı oldukları için kripto para işlemleri gerçekleştirilirken "online" ve "offline" mod değişikliğine gerek duymuyor. Yüklü miktarda kripto para birikimi olan yatırımcıların varlıklarını sıcak cüzdanlarda muhafaza etmeleri tavsiye edilmez. Sıcak mobil cüzdanlar, gerçek dünyada kullandığımız fiziksel cüzdanla bire bir aynı olmasa da, bazı ortak yönleri mevcut. Mesela içlerinde çok fazla para bulundurmak risk seviyesini artırır.

Sıcak cüzdan içindeki bakiye azaldığında, kullanıcı dilediği kadar kripto para aktarabiliyor. Tıpkı geçici ihtiyaçları karşılamak veya düzenli ödeme gerçekleştirmek için ATM üzerinden işlem yapmak gibi.

Öte yandan soğuk cüzdanlar, çeşitli kripto para birimlerini fiziksel bir cihaz üzerinde depolamak için kullanılan ve sırf bu iş için özel olarak üretilmiş cihazlardır. Soğuk cüzdanların en önemli avantajları arasında, kripto para sahiplerinin, birikimlerini diledikleri zaman fiziksel olarak taşımaları yer alıyor. Bu cüzdanlar genellikle küçük ve portatif oluyor. Kripto para aktarırken, cepte ya da çantada taşınırken kolaylık sağlıyor.

Bilmeniz Gereken En İyi Soğuk Cüzdanlar

1. Ledger Nano X

Mevcut Fiyat: 119 dolar

Ledger'ın ikinci nesil soğuk cüzdanı Nano X olarak adlandırılıyor. Bitcoin, Ethereum ve Cardano dahil olmak üzere 1.800'den fazla para birimi ve token'a destek veriyor. Anlaşılması ve kullanımı basit olan bütünleşik Ledger Live platformuyla birlikte çalışıyor. Yeni kripto paralara destek sunmak adına, kripto topluluğunun talebi üzerine Ledger Live platformuna her yıl yeni varlıklar ekleniyor. Cüzdan, USB kablosu ile bilgisayara bağlanabildiği gibi Bluetooth teknolojisi sayesinde Android ve iOS mobil cihazlarına da erişebiliyor. Bu, birçok soğuk kripto para cüzdanında bulunmayan benzersiz bir özellik.

Ledger Live yazılımı, kullanıcıların basit bir arayüz üzerinden tüm kripto para birimlerini yönetmelerine yardımcı olmaları adına, Nano X soğuk donanım cüzdanına doğrudan entegre edilmiş. Kullanıcıların, sahip oldukları varlıkları yönetmelerine ve var olan cihazlarına yeni kripto para birimleri eklemelerine imkan veriyor. Bluetooth kullanmak yerine masaüstü bilgisayara veya akıllı telefona bağlamak için kullanılabilen "USB-C to USB-A" bağlantısı da içeriyor.

2. Trezor Model T

Mevcut Fiyat: 159 Euro

Trezor Model T, Ledger'a benzeyen ikinci nesil bir donanım cüzdanı. Farklı olarak kullanıcılarının, Trezor internet arayüzü üzerinden Changelly ve CoinSwitch gibi üçüncü parti borsalara anında erişmelerine izin veren ek özelliklere sahip. Trezor Model T ayrıca, yeni nesil kripto para cüzdanı kullanıcılarının, iki tuşa sahip önceki modelden daha kolay çalışmasını sağlayan bir dokunmatik ekran barındırıyor. Trezor üzerinde PIN kodunu şifreleme ve cihazı siber saldırılara karşı korumaya almaya olanak tanıyan bir MicroSD kart girişi yer alıyor.

Özel güvenlik özellikleri arasında Shamir Backup isimli, kripto paraları kurtarmak için kullanılabilen ve 16 adede kadar farklı kurtarma kelime dizilerinin oluşturulabildiği sistem bulunuyor.

Cüzdan içi borsa üzerinden işlem yapılması da bir başka kullanışlı özellik. Bu sayede, itibari para (fiat) ile kripto para satın alma ve Trezor içinde bir kripto varlıktan diğerine dönüştürme mümkün oluyor. Kripto para gönderme ve alma yöntemi son derece basit. Ekstra bir koruma katmanı eklemek adına, "Al (Receive)" sekmesine gidin ve uygulama üzerinden Trezor Model T için para yatırma adresi oluşturun.

Ayrıca, Trezor üzerindeki QR butonuna tıklayınca, gönderinin kolaylaşması için adresin QR kodu oluşturulabiliyor. Ödeme işleme alınır alınmaz "İşlem (Transaction)" sayfası altında listeleniyor.

Trezor, Bitcoin hakkında çeşitli eğitici içeriklerin yanı sıra Trezor cihazları hakkında bilgi içeren kapsamlı bir rehber sunuyor. Donanım cüzdanı kullanmaya yeni başlayanlar için web sitesi üzerinde Sıkça Sorulan Sorular bölümü bulunuyor. Ayrıca sorun giderici aracı üzerinden, sık karşılaşılan sorunlara yönelik çözümler bulmak için wiki'de arama yapabilir, hızlı cevaplar alabilirsiniz.

3. CoolWallet Pro

Mevcut Fiyat: 149 dolar

CoolWallet Pro, Mayıs 2021'de piyasaya sürülen DeFi odaklı yeni bir mobil donanım cüzdanı. Kredi kartı görünümüne sahip olan bu cüzdan, gelişmiş güvenlik önlemleri ve şifreli Bluetooth iletişimi ile donatılmış. Kripto paraları güvenle saklamanın yanı sıra, merkeziyetsiz finans özelliklerine eksiksiz erişim sunuyor. Saklanan varlığa ait verileri görsel olarak kontrol etmek adına e-mürekkep (e-ink) ekranı bulunuyor. Ayrıca, işlemleri fiziksel biçimde onaylamak için bir de tuş var.

Bu soğuk cüzdan, çok katmanlı güvenlik sunuyor. EAL6+ güvenli bileşen (SE) ismi verilen teknoloji, çeşitli biyometrik uygulama içi doğrulamalarla birlikte AES256 şifreli Bluetooth Düşük Enerji (BLE) özelliğini barındırıyor. Ayrıca SE, MCU, e-Ink sürücüsü, Güç Yönetimi ve BLE gibi sistemleri kontrol eden beş işlemci mevcut.

CoolWallet Pro'nun güvenli bileşeni (SE), ECDSA işlem imzalama algoritmasına destek veriyor. Gerçek rastgele sayı üretme (RNG) sisteminin yanı sıra kripto donanım hızlandırıcısı da kullanıyor.

BIP-32 (HD cüzdan), BIP-44 (çoklu token ile adres desteği) ve BIP-39 (seed oluşturma ve cüzdan kurtarma anımsatıcısı) kullanıyor. Öte yandan ECDSA (secp256k1), SHA256, ripemd160, RLP, Base32, Ed25519, Hmac, Ripemd, SHA1, SHA512, SHA3_256, SHA3_512, keccak_256 ve keccak_512 dahil olmak üzere çoklu algoritma imzalarına destek veriyor.

CoolWallet'ın lamine dış yapısı esnek baskılı ince devreler ve elektronik parçalar içeriyor. Patentli soğuk sıkıştırma yöntemi ile birleştirilerek dışarıdan müdahale edilemeyen ve suya dayanıklı yapıya kavuşuyor. Lityum iyon pil sayesinde, tek şarj ile birkaç hafta çalışabiliyor.

CoolWallet Pro, 2016 yılından beri üretilen CoolWallet serisinin üçüncüsü. Bu cüzdan ayrıca, yeni nesil çevre dostu PoS (Proof-of-Stake, Hisse İspatı) stake protokolleri üzerinde işlem yapan DeFi kullanıcılarına da hitap ediyor. Bunlara ek olarak, cüzdanın portföyünde BTC, ETH, USDT, LTC, XRP, BNB ve ERC20 token'ları yer alıyor. Pro seçenekte Polkadot (DOT), Cosmos (ATOM), Tron (TRX) ve TRC20 token'larına ilave olarak Binance Smart Chain tabanlı BEP-20 varlıkları destekleniyor. Yakın gelecekte ETH 2.0, Cardano (ADA) ve NFT seçenekleri de sunulacak.

CoolWallet Pro'nun senaryoları, kripto para saklamanın çok ötesine uzanıyor. DOT, TRX veya ATOM stake ederek pasif gelir elde etmek veya uygulama içindeki bütünleşik pazar yeri sayesinde popüler merkezi ve merkeziyetsiz finansal ürünlere erişmek, bunlar üzerinden işlem yapmak mümkün. Donanım cüzdanlarını gerçek hayattaki fiziksel cüzdanlarında saklamak isteyen kripto para kullanıcıları için mükemmel bir seçim olabilir.

4. KeepKey

Mevcut Fiyat: $49
USB bellek biçimdeki dijital donanım cüzdan olan KeepKey, açık ve gizli anahtarlar için aynı çevrim dışı soğuk depolama tekniğini kullanıyor ve KeepKey cihazının kaybolması veya hasar görmesi durumunda yedek kurtarma ifadesi içeriyor.

KeepKey, ShapeShift borsa platformu ile birlikte çalışacak biçimde oluşturuldu. Birden fazla para birimi ile güvenli şekilde işlem yapmayı mümkün kılıyor. KeepKey yazılımı tamamen açık kaynaklı ve çapraz doğrulama için GitHub üzerinden kontrol edilebiliyor.

KeepKey donanım cüzdanı ayrıca, bazı dikkat çeken güvenlik özelliklerine sahip. Cihaz, kişiye özel PIN kodu ile korunuyor. Bu da onu, fiziksel hırsızlığa karşı güvenli hale getiriyor.

Donanım cüzdanı, diğer popüler kripto para cüzdanlarından hatırı sayılır biçimde büyük, ancak kullanım şeklini engellemiyor. Dijital varlıkları eklemek ve işlem yapmak oldukça kolay.

5. Ellipal Titan

Mevcut Fiyat: 139 dolar

Ellipal Titan, hava duvarı isimli donanım cüzdan güvenliği ile tanınan bir cihaz. Ellipal donanım cüzdanını farklı kılan özelliklerin başında, etraftaki ağlardan fiziksel, elektromanyetik ve elektriksel açıdan izole hale gelmesini sağlayan hava duvarı geliyor.

İşlemleri gerçek zamanlı izleme olanağı içeren 4 inç renkli dokunmatik ekrana sahip Ellipal Titan kolay kullanım sunuyor.

Diğer donanım cüzdanlar işlemleri imzalamak için USB veya Bluetooth kullanırken, Ellipal Titan içinde yer alan Ellipal uygulaması sadece QR kodlara destek veriyor. Ellipal Titan devre kartı; Wifi, Bluetooth ve hücresel bağlantı dahil olmak üzere tüm erişim yöntemlerini önlemek üzere tasarlanmış. Kendi kendini imha etme özelliği sayesinde cihaz, hem çevrim içi hem de çevrim dışı saldırılara karşı koruma sağlıyor. Olası bir saldırı durumunda içinde yer alan tüm bilgiler (gizli anahtarlar) yok ediliyor. Elbette bir sorun yaşanması durumunda içinde saklanan parayı kurtarmak için seed kodunu kullanılabiliyor.

6. Safepal S1


Mevcut Fiyat: 49,99 dolar
SafePal S1 Donanım Cüzdanı 2019 yılında piyasaya sürüldü. 19 farklı blockchain ve 10 binden fazla token ile çalışan cüzdan, kripto para piyasasının en popüler varlıklarından olan benzersiz token'lara (NFT) da destek sunuyor.

SafePal, kripto para yatırımcılarına güvenli, basit ve kullanımı kolay bir varlık yönetim çözümü sunmayı amaçlayan ve son teknolojiyi kullanan bir cüzdan. Kurtarma tohum ifadesi, iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), PIN kodu ve anahtar silme havuzu dahil olmak üzere birçok operasyonel güvenlik öğesini içerdiği için diğer donanım cüzdanından daha güvenli bir seçenek haline geliyor.

SafePal S1 donanım cüzdanı, MP3 çalara benzeyen minimalist bir görünüme sahip. Oldukça büyük renkli ekrana, QR kod tarayıcısına ve cüzdan içinde gezinmeye yarayan D-pad kontrolcüsüne sahip.

SafePal donanım cüzdanının geliştiricileri, varlıkların durumunu düzenli olarak kontrol etmek ve kripto para işlemleri gerçekleştirmek için kullanılabilecek SafePal cüzdan yazılımı da sunuyor.

SafePal S1, boyutuna rağmen kullanımı kolay bir başlangıç prosedürüne sahip. Büyük ekranı ve rahat mobil cüzdan uygulama arayüzü sayesinde, kripto para kasası ile etkileşim kurmak, kolayca kripto almak ve göndermek mümkün oluyor.

SafePal S1 donanım cüzdanının ve içinde depolanan özel anahtarların bütünlüğünü korumak için geliştiriciler birkaç etkili güvenlik ve gizlilik önlemi almış durumda. Bunlar arasında fiziksel müdahaleye karşı korumalı dış aksam ve üzerinde yer alan iki benzersiz mühür bulunuyor. İki faktörlü kimlik doğrulama, çevrim dışı cüzdan adresi, altı haneli donanım parolası ve SafePal S1 mobil cüzdan yazılımı için de fazladan parola ve güvenlik görseli mevcut.

7. SecuX V20

Mevcut Fiyat: 139 dolar

SecuX V20, SecuX markasının en popüler donanım cüzdanlarından biri. Büyük ve renkli dokunmatik ekrana sahip olan cüzdan, çevrim dışı ve bağlantısız çalışmak için pil barındırıyor. Ana bilgisayara USB veya Bluetooth üzerinden bağlanabiliyor. Cihazda ayrıca, Infineon'un CC EAL5+ sertifikalı güvenli bileşen çipi de bulunuyor. SecuX V20, ideal veri koruması oluşturmak adına düşük enerjili Bluetooth bağlantısını mümkün kılan AES-256 teknolojisi sayesinde tamamen kablosuz biçimde çalışabiliyor. Bu gadget, mobil telefonlarda güvenle kullanılabiliyor.

SecuX V20, çevrim içi cüzdan olarak da tercih edilebilir. Bunun için ürün kutusundan USB veri kablosu çıkıyor. Cüzdan, platformlar arasında uyumlu biçimde çalışıyor. Yani masaüstü veya dizüstü bilgisayar; iPhone veya Android işletim sistemine sahip akıllı telefon; iPad gibi tabletler veya Chromebook üzerinde kullanılabiliyor.

SecuX V20 cüzdanında yaklaşık yedi saat dayanan ve iki saatten kısa sürede tamamen şarj edilebilen 6000 mAH kapasitesine sahip bir pil yer alıyor. SecuX V20 cüzdanındaki QR kod desteği sayesinde, mobil cüzdanlardan daha kolay biçimde fon transferi ve işlem yapılabiliyor. SecuX V20, kripto para kullanıcılarının işlemlerini gerçek zamanlı olarak yönetebilmeleri için 2,8 inçlik dokunmatik ekrana sahip. Cihaz; mat cilalı metal arka yüzey ve dayanıklılığı artıran kauçuk yastıklama içeren elmas şeklindeki tasarımla sunuluyor.

8. Keystone Pro

Mevcut Fiyat: 169 dolar

Keystone Pro (önceden Cobo Vault Pro ismiyle biliniyordu) kripto para donanım cüzdanı; hava duvarı güvenlik katmanı, parmak izi okuyucu içeren açık kaynaklı yazılım, dört inç genişliğinde dokunmatik ekran ve saldırılara karşı ek güvenlik sunmak adına PSBT Bitcoin çoklu imza desteği bulunduruyor.

BIP 32/39/44 uyumlu olan Keystone, hiyerarşik determinist (HD) bir donanım cüzdanı. İşlemlerin imzalanması aşamasında QR kod kullanan Keystone, kötü amaçlı yazılımların izinsiz müdahalesi ve görüntülerin sızdırılması riskini azaltıyor. Bu özellik sayesinde Keystone Pro, gerçek anlamda hava duvarı güvenliği oluşturuyor.

Keystone Pro cüzdanın pilleri çıkarılabiliyor ve bu sayede paslanması önlenebiliyor. Hem Essential, hem de Pro sürümü AAA pillere destek verdiğinden pil konusunda endişe etmeye gerek kalmıyor. Keystone Pro ile şarj edilebilir pil de veriliyor.

Not: Keystone Pro donanım cüzdanında hava duvarı özelliği bulunduğundan blockchain ağlarına bağlanmak için ek yazılım kullanılması gerekiyor.

En İyi Soğuk Cüzdan Hangisi?

Bu cevaplanması zor bir soru. Zira, cihazların sunduğu gizlilik ve koruma seviyesi dahil olmak üzere birçok farklı özellik mevcut. Genel olarak donanım cüzdanını iyi yapan özellikler arasında, iki faktörlü kimlik doğrulama gibi güvenlik önlemleri kullanması, farklı cihazlarla uyumlu olması ve kullanım kolaylığı sunması sayılabilir. Diğer öne çıkan faktörler arasında üreticinin satış sonrası desteği ve güvenilirliği yer alıyor. Soğuk cüzdan seçmeden önce kişisel tercihlerinizi belirlemeniz ve kendi araştırmanızı yapmanız tavsiye edilir.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
13 people liked this article