Що таке Fantom? Путівник по екосистемі Fantom
Crypto Basics

Що таке Fantom? Путівник по екосистемі Fantom

CoinMarketCap Academy розглядає перспективний блокчейн рівня 1. Візьміть ковдру, якщо боїтеся привидів і моторошних історій, тому що сьогодні ми зосередимося на Fantom!

Що таке Fantom? Путівник по екосистемі Fantom

Зміст

Що таке Fantom?

Fantom - це децентралізований, без дозволу, відкритий блокчейн рівня 1 для dApps і один з найбільших суперників Ethereum. Він працює з грудня 2019 року та намагається вирішити трилему блокчейн за допомогою своєї інноваційної архітектури, яка поєднує масштабованість, безпеку та децентралізацію.
Його архітектура заснована на одному рівні консенсусу, що об'єднує кілька ланцюгів виконання. Цей консенсусний рівень – Lachesis – був розроблений Fantom Foundation як базовий рівень для його протоколу Lachesis, версії Fantom Ethereum Virtual Machine. Він використовує технологію DAG (Directed Acylic Graph) для покращення повільної кінцевості транзакції та високої комісії за транзакції традиційних блокчейнів алгоритму підтвердження роботи Proof-of-Work, таких як Ethereum.
Перший рівень на вершині Lachesis - це EVM-сумісна платформа смарт-контрактів під назвою Opera. На відміну від Ethereum, де газові війни можуть призвести до непомірних комісій за транзакції або тривалого очікування на розрахунки транзакцій, взаємодія смарт-контрактів на Fantom має кінцевість транзакції в одну секунду та коштує частинку цента.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Як працює Fantom?

Fantom використовує механізм консенсусу, який називається Асинхронною Візантійською відмовостійкістю Asynchronous Byzantine Fault Tolerance (aBFT), що дозволяє йому досягати високої пропускної здатності і низьких зборів, зберігаючи масштабованість та безпеку.
У консенсусному механізмі Fantom aBFT вузли можуть обробляти транзакції асинхронно, не маючи призначеного лідера. Відмовостійкість протоколу Lachesis становить одну третину, тобто 67% вузлів повинні підтвердити транзакцію для її врегулювання. Його майже миттєва кінцевість в одну секунду контрастує з часом підтвердження блоку в блокчейнах підтвердження роботи та дозволяє Fantom працювати швидше й більш масштабовано.
Lachesis діє як урегульований рівень, на який можна додати додаткові рівні. Перший – Opera – це блокчейн PoS, який сумісний з EVM, що використовує набір валідаторів Lachesis для схвалення транзакцій. Opera також є домом для додатків DeFi на основі Fantom, а також тих, які розширилися з Ethereum до Fantom, таких як SushiSwap, Curve, та Yearn Finance.
Його токен FTM використовується для стейкінгу, управління, платежів та зборів, із загальним обсягом пропозиції 3,175 мільярда FTM. Користувачі можуть поставити FTM за 4% APY або вибрати Fantom’s Fluid Rewards та заблокувати свій FTM до 12% APY. Вестинг також відіграє важливу роль для деяких протоколів Fantom DeFi, як ми побачимо пізніше.

Fantom та DeFi

Незважаючи на сильну конкуренцію у блокчейні рівня 1, Fantom зарекомендував себе як законний суперник завдяки завдяки сильному фокусу на прикладах варіантах використання DeFi. Особливо завдяки засновнику Yearn Finance Андре Кроньє (Andre Cronje), який також є технічним радником Fantom Foundation. Кроньє відігравав важливу роль у консультуванні та розширенні мультимедійної розробки Fantom та допоміг у запуску його мосту до Ethereum.

На початку 2022 року Кроньє оголосив, що він та Даніеле Сестагаллі (Daniele Sestagalli) працюють над новим продуктом на Fantom. Про це Кроньє повідомив у твіті на Новий рік:

Незважаючи на те, що станом на лютий деталі ще не розголошуються, за чутками, проєкт є спільною роботою двох плідних розробників DeFi. Це може включати один або кілька протоколів, якими керує Сестагаллі, наприклад Abracadabra Money та Popsicle. Сестагаллі є самопроголошеним лідером «Frog Nation», криптонативного руху, зосередженого на збереженні децентралізації у DeFi. Про співпрацю він повідомив у своєму Twitter:
Однак, проєкт завис у повітрі після того, як один з найбільших проєктів Сестагаллі, TIME, був викритий у тому, що його фінансовий директор був засуджений за шахрайство щодо кредитних карток. Хоча 0xsifu, він же Майкл Патрін (Michael Patryn), він же Омар Дханані (Omar Dhananі), був відсторонений як фінансовий директор протоколу, Андре Кроньє публічно пообіцяв продовжувати розбудову з Сестагаллі, жодних новин про їхню співпрацю не було оголошено.

Екосистема Fantom

Fantom має добре розвинену екосистему з dApps, переважно зосередженими на додатках DeFi. Згідно з Defilama, його TVL вже становить 9 мільярдів доларів, а це ставить його перед блокчейнами з вищою ринковою капіталізацією, такими як Solana та Polygon. Більша частина нещодавнього зростання загальної заблокованої вартості сталася через спекуляції навколо вищезгаданого спільного підприємства Андре Кроньє та Даніеле Сестагаллі. У пості Medium, Кроньє оголосив, що так званий проєкт ve(3,3) буде AMM, що підтримує обміни як корельованих, так і некорельованих активів.

Однак у Fantom вже є ряд дуже популярних протоколів.

SpookySwap

Spookyswap - це автоматизований маркетмейкер DEX на основі токена BOO. Він є партнером Popsicle Finance, грошового ринку, побудованого Даніеле Сестагаллі. Spookyswap надає класичні функції децентралізованої біржі, як-от обмін токенами, прибуткове фермерство, пули з одним стейкінгом, а також NFT та міст.
Обмін токенів коштує 0,2% за своп. 0,17% припадає на провайдерів ліквідності та 0,03% на стейкерів BOO. Користувачі можуть ставити на стейкінг свої BOO в пулах з одинарною ставкою, щоб заробити більше BOO та отримати xBOO, який, у свою чергу, можна поставити на стейкінг, щоб заробити інші токени, як-от wFTM. Spookyswap також пропонує міст до та з кількох інших блокчейнів, таких як Ethereum, BSC, Polygon, Avalanche, Arbitrum, Harmony, Cronos, та UEC. Нарешті, біржа випустила два набори NFT – Magicats та офіційні NFT Spookyswap – які сприяють економіці Spooky, заробляючи роялті, які йдуть на викуп BOO.

Scream

Scream - це децентралізований протокол кредитування, що надає прозорі та некастодіальні кредитні рішення для «швидкісних ринків» для підвищення ефективності капіталу в екосистемі Fantom.
Подібно до протоколів грошового ринку, таких як Compound, Cream, та Aave, користувачі можуть позичати та брати у борг капітал, використовуючи криптоактиви як заставу. Scream підтримує кілька різних активів, таких як WBTC, WETH, WFTM, DAI, USDC тощо. Він має на меті стати однією з найбільш ліквідних платформ на Fantom для надавання користувачам найкращих стимулів.
Унікальною особливістю Scream є його так звані ScLoans, інструменти розробника для позик із недостатньою заставою, які мають бути повернуті у межах одного блоку транзакції. Вони застосовуються для кількох варіантів використання, наприклад, арбітражу, можливостей обміну застави та обміну процентної ставки. Замість того, щоб проходити через пул кредитування, розробники можуть безпосередньо взаємодіяти із scToken – токеном, який використовується для швидких позик. Комісія за швидкі позики становить 0,02%.

Geist Finance

Geist - це некастодіальний децентралізований протокол ринку ліквідності, де вкладники можуть надавати ліквідність для отримання пасивного доходу, а позичальники можуть отримувати швидкі позики або звичайні позики із надмірною заставою. Він заснований на грошовому ринку Aave та конкурує з іншими протоколами ліквідності AMM на Fantom.
Geist працює без управління чи власності, а це означає, що він не має скарбниці. 50% доходу від протоколу перерозподіляється між стейкерами GEIST. Майнери ліквідності на Geist отримують винагороду з тримісячним періодом набуття права, від якого можна ухилитися, сплативши 50% штрафу від заявлених винагород. Штрафні збори згодом перерозподіляються між стейкерами. Користувачі, які отримали свій GEIST, також отримують протокольні збори від обміну токенами.
Унікальною особливістю Geist є щедрий розподіл Airdrop (20%). Airdropped GEIST надається лінійно протягом одного року, і його можна вилучити так само, як і токени зі стейкінгу (застосувавши штраф). Поки що Airdrops надавалися спільнотам Aave, Ellipsis та Lobser DAO.

Beethoven X

Beethoven має на меті бути “ єдиною децентралізованою інвестиційною платформою “ на Fantom. Він побудований на Balancer V2і називає себе «першим протоколом AMM наступного покоління на Fantom». Beethoven пропонує різні продукти грошового ринку, як-от зважені інвестиційні пули, стабільні пули та обміни токенами.
Завдяки зваженим інвестиційним пулам, користувачі можуть отримувати комісію з трейдерів, які перебалансовують свої портфелі, використовуючи можливості арбітражу. Пул може складатися з восьми різних токенів, причому, кожному токену призначається різна вага на основі його ваги у пулі. Активи, такі як стейблкоїни або синтетитичні з відносно невеликою волатильністю, торгуються в AMM, схожому на Curve StableSwap.
Крім того, Beethoven дозволяє запускати токени через свої пули завантаження ліквідності (LBP) (Liquidity Boot Strapping Pools). Запуск LBP схожий на механізм краудфандингу. Це дає змогу прозоро виявляти ціни, справедливо розподіляти нові токени серед спільноти та мати можливість завантажувати ліквідність для нових проєктів. Оскільки Beethoven не має дозволу, будь-хто може створити аукціон та провести LBP

Tarot Finance

Tarot - це ще один протокол децентралізованого кредитування, де кредитори та позичальники взаємодіють в ізольованих пулах кредитування (бачите шаблон тут?). По суті, це клон кількох вищезгаданих протоколів, оскільки Tarot надає те саме кредитування та позики без зберігання та без дозволу. Крім того, користувачі Tarot також можуть займатися прибутковим фермерством із залученням кредитів.
Tarot винагороджує постачальників ліквідності через свої сховища Tarot Vaults. Користувачі можуть автоматично отримувати винагороди, надаючи свої LP токени у кредитні пули, які підтримують сховища Tarot. Надана ліквідність автоматично робиться у сховищах та генерує додаткові винагороди. Після вилучення токенів LP ліквідність також знімається зі сховищ. Система винагород без дозволу дає змогу реінвестувати та може бути ініційована будь-ким за очікувану винагороду пулу. Натомість, вони залишають невеликий відсоток винагород як реінвестування (1%).
Ця стаття містить посилання на сторонні веб-сайти або інший вміст лише в інформаційних цілях («Сторонні сайти»). Сайти третіх сторін не контролюються CoinMarketCap, і CoinMarketCap не несе відповідальності за вміст будь-яких сторонніх сайтів, включаючи, без обмежень, будь-які посилання, що містяться на сторонньому сайті, або будь-які зміни чи оновлення сторонніх сайтів. Сайт вечірки. CoinMarketCap надає вам ці посилання лише для зручності, і включення будь-якого посилання не означає схвалення, схвалення чи рекомендацію CoinMarketCap сайту чи будь-яку зв’язок з його операторами. Ця стаття призначена для використання та повинна використовуватися лише в інформаційних цілях. Важливо провести власне дослідження та аналіз, перш ніж приймати будь-які суттєві рішення, пов’язані з будь-яким із описаних продуктів чи послуг. Ця стаття не призначена як фінансова консультація і не повинна розглядатися як фінансова консультація. Погляди та думки, висловлені в цій статті, належать автору [компанії] і не обов’язково відображають погляди CoinMarketCap.
6 people liked this article