Як читати та аналізувати білу книгу?
Crypto Basics

Як читати та аналізувати білу книгу?

Не хочете стати жертвою rug pulls? Перш ніж інвестувати, прочитайте білу книгу! Не знаєте, як аналізувати білу книгу? Дозвольте нам полегшити це завдання для вас!

Як читати та аналізувати білу книгу?

Зміст

Під час бичачого тренду Bitcoin у 2017 році, ICO були у моді.
Вони стали настільки популярними, що дослідження у Finance Research Letters проаналізувало 1258 крипто білих книг(офіційних документів) для виявлення закономірностей. Згідно з дослідженням, довжина та складність білої книги корелювали з успіхом ICO - чим довша та складніша біла книга, тим більше грошей зібрала монета.
Ці два навички, пов’язані з білою книгою, є життєво важливими для криптоінвесторів для прийняття правильних інвестиційних рішень:
 • Вміння читати білу книгу
 • Відрізняти хороші білі книги від неякісних

Ось чому у CoinMarketCap Academy склали вичерпний посібник щодо білих книг у крипто. Ви дізнаєтеся:

 • Як визначити об'єктивність білої книги
 • Опис структури більшості білих книг слідує
 • Чим білі книги відрізняються одна від одної
 • Що потрібно знати, щоб зрозуміти білу книгу
 • Чому білі книги стають менш популярними
 • Загальні червоні прапорці у білих книгах
Після цього посібника ви легко розпізнаєте інформативні та непридатні білі книги.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Що таке біла книга (white paper)?

Термін white paper (біла книга) (або whitepaper, прийнятні обидва стилі) походить із політики. Першою білою книгою в історії стала Біла книга Черчилля у 1922 році, яка представила політичну ідею ще до того, як вона стала законом. У той час як політики використовували їх як пробні повітряні кулі, білі книги (офіційні документи) набули більшого поширення у маркетингу та продажах у 1990-х. Вони перетворилися на інструмент для просування продуктів та інтриги серед потенційних клієнтів.

Білі книги у крипто працюють так само.

Але залежно від цільової аудиторії, білі книги у крипто можуть мати різні цілі. Наприклад, у білій книзі Bitcoin написано , для інформування людей щодо технологічного прориву: надсилання готівки від однієї сторони до іншої без посередника. Більшість сучасних білих книг пишуться для реклами проєкту або для збору коштів для нього (що часто є синонімами).
Перше емпіричне правило:: чим простіший зміст білої книги та яскравіший її дизайн, тим більше вона орієнтована на маркетинг — чим академічніші її тон та стиль, тим інформативнішою та технічнішою є біла книга.

Біла книга Bitcoin проти білої книги Enjincoin - бачите різницю?

Як треба читати білу книгу - структура

Більшість сучасних білих книг слідують загальному шаблону. Їх основа складається з наступних розділів (не обов'язково у такому порядку):

Давайте розглянемо їх по черзі.

Обґрунтування проєкту

У цьому розділі, біла книга представляє проблему, яку проєкт хоче вирішити. Крім того, вона малює картину того, як все робиться зараз, і готує основу для її рішення як для новаторського досягнення. Розглянемо перше речення у білій книзі Stellar:

Stellar - це криптовалюта, яка пропонує альтернативу традиційним платіжним системам. Перше речення одразу стосується проблеми:

"Фінансова інфраструктура зараз являє собою безлад закритих систем".

Потім Stellar продовжує представляти свій продукт як рішення цієї проблеми. Довжина цього розділу варіюється у різних білих книгах. Деякі вирішують описати проблему дуже докладно. Інші розглядають це лише коротко та детальніше розкривають ціннісну пропозицію криптовалюти.

Корисність та варіанти використання

У наступному розділі представлено вирішення проблеми. Це може бути будь-що у просторі блокчейну:
 • Новий блокчейн, який покращує недоліки старих ланцюгів.
 • Протокол DeFi, який робить щось краще, ніж його численні попередники.
 • Блокчейн-гра, яка дозволяє гравцям володіти внутрішньоігровими активами.
 • Проєкт, що забезпечує блокчейн-інфраструктуру, як-от oracles.
У цьому розділі білої книги пояснюється, чим проєкт відрізняється від потенційних конкурентів, які інновації вносить, як його використовують і навіщо він нам взагалі потрібен. Зазвичай це "м’ясна частина" білої книги і простий спосіб відрізнити хорошу книгу від неякісної.
Хорошим прикладом є біла книга Presearch. Presearch - децентралізована пошукова система, дуже детально пояснює, як вона планує кинути виклик централізованим пошуковим системам, таким як Google, і чому це необхідно. Там також описано ключові виклики та як спільнота може брати участь.
Одним із незліченних прикладів неякісної білої книги є Golden Ball. Там обіцяється бути проєктом азартних ігор на основі блокчейну, але біла книга не надає майже жодної корисної інформації про те, що і як проєкт збирається робити. Особливо мемкоїни(memecoins) та проєкти швидкого збагачення майже завжди мають погані білі книги без жодної корисності проєкту.

Архітектура блокчейну, що стоїть за цим

Якщо продукт є блокчейном, хороша біла книга пояснює, як працює блокчейн і чим він відрізняється від своїх конкурентів. Там окреслюється механізм консенсусу та конкурентні переваги мережі. Якщо це dApp або гра на блокчейні, у документі має бути пояснено, на якому ланцюгу він працює і чому команда обирає саме цей ланцюг. Також повинен бути план, якщо проєкт має офчейн(off-chain) обчислення або вводить інноваційні технології.
Хорошим прикладом є Verasity- аналітична платформа відеомаркетингу. Незважаючи на те, що технологія Verasity не базується на блокчейні, у документі докладно пояснюється, як технологія Verasity створює цінність для власників токенів.

Розповсюдження та корисність токенів

Це ключова частина білої книги та ще один спосіб "відділити погані яблука від хороших". У хорошій білій книзі прозоро пояснюється, як розподіляються токени, які права на токени та за якою ціною проводилися приватні продажі. Неякісна біла книга пропустить частину або всю цю інформацію. У білій книзі також має бути пояснено, у чому полягає корисність токена та чи існують механізми, які обмежують його зростання або навіть спалюють випущені токени.

Навмисно чи ні, але навіть великі блокчейн-проєкти часто надають дуже мало деталей про свою токеноміку. Оскільки розповсюдження токенів є ключовим фактором майбутнього успіху токена (часто більше, ніж його корисність), вам слід уважно стежити за тим, наскільки детально описаний цей розділ. Більшість сучасних білих книг розуміють, що інвестори хочуть знати розподіл токенів, і надають розділ про це.

Enjin надає гідний розділ про свою токеноміку:

Дорожня карта

Майже всі білі книги містять певну форму дорожньої карти. Хороші вдаються до деталей і мають реалістичні цілі, які підвищать корисність проєкту. У неякісних білих книгах будуть перераховані пункти, такі як біржові списки, маркетингові кампанії та оновлення вебсайту. Незважаючи на те, що вони можуть просунути проєкт, вони також ставлять під сумнів те, наскільки команда насправді орієнтована на довгострокову перспективу. Жахлива біла книга матиме розпливчасті або неіснуючі цілі у своїй дорожній карті.
Прикладом поганої дорожньої карти є сумнозвісна Pi Network. Її "дорожня карта" складається з трьох ліниво написаних параграфів, які не дають суттєвої інформації про майбутнє проєкту.

Команда

І нарешті, біла книга повинна містити деяку інформацію про команду. Ймовірно, Bitcoin було винайдено псевдонімом Сатоші Накамото(Satoshi Nakamoto), який також не надав жодної інформації про себе. Однак, Bitcoin є винятком із правил. Ви повинні шукати інформацію про людей, які стоять за проєктом, незалежно від того, анонімні вони чи ні. Навіть анонімні розробники можуть створити довіру, надавши деяку інформацію про свій досвід. Дуже мало або відсутність інформації про те, хто створив токен, як правило, підвищує його ризик.

Основні відмінності між білими книгами

Прочитавши білих книг, ви почнете визначати загальні шаблони. Якщо говорити дуже грубо, то можна виділити три види білих книг:

 • Академічні: прикладами є Bitcoin, Ethereum та Solana.
 • Маркетингові документи: більшість DApps сьогодні мають великі маркетингові документи.
 • Кошик: сюди потрапляють практично всі шіткоїни (shitcoins) та швидкі проєкти.
Те, як біла книга виглядає залежить від її мети та цільової аудиторії. Біла книга Bitcoin не була опублікована з метою інвестицій. Там описано революцію у криптографії та однорангових платежах і тому вона була написана для крихітної цільової аудиторії. Ethereum, Solana та багато інших документів блокчейнів першого рівня були написані для розробників, а не для інвесторів.
З іншого боку, сучасні білі книги часто спрямовані на залучення інвесторів, як індивідуальних, так і венчурних капіталістів. Тому, вони стали більш засвоюваними та легшими. Багато проєктів навіть не публікують спеціальні білі книги, але мають спеціальну проєктну документацію.
Різниця полягає у тоні та змісті. Сучасні білі книги більше говорять про ринкові стратегії і менше про технологію, що лежить в основі проєкту. Тон став більш продажним і менш академічним. Вони також відрізняються стилем. Вони часто являють собою презентації або принаймні містять кольорові елементи та графіки. Багато старіших білих книг схожі на академічні статті.
Нарешті, білі книги відрізняються своєю щільністю інформації. Як наукові, так і маркетингові документи можуть містити багато інформації. Але неякісна біла книга завжди надаватиме читачеві менше інформації про проєкт, ніж хороша. Якщо ви прочитали документацію проєкту та все ще маєте запитання, це означає, що біла книга погано виконує свою роботу.

Що потрібно знати для читання білої книги

Сучасні білі книги можуть прочитати навіть люди, які не знають блокчейн. Криптокомпанії розуміють, що інвестори не обов’язково знають (або хочуть знати), як працюють блокчейни. Вони дбають про потенційні прибутки та про те, чи проєкт має цікавий варіант використання, тому в офіційних документах все зосереджено на цьому.

Тому, вам потрібні лише елементарні знання про те, як працюють криптовалюти. Хорошим місцем для початку є наш Вступ до Bitcoin та Вступ до Ethereum. Якщо ви хочете глибше зануритися у криптовалюти, Біла книга Bitcoin та Біла книга Ethereum є обов’язковими для читання.

Біла книга проти Litepapers проти Gitbooks

Якщо ви вже прочитали кілька білих книг, ви помітили, що багато проєктів більше не публікують спеціальні білі книги PDF. Натомість, команди публікують і оновлюють інформацію про свої проєкти у Gitbook. Ще одна порада щодо визначення хорошої білої книги: це хороший знак, якщо команда часто й ретельно оновлює свою документацію у Gitbook.
Litepapers - це мінімальна версія білих книг. Оскільки раніше багато білих книг були важкими для читання та нецікавими для інвесторів, блокчейн-проєкти почали публікувати litepapers. Вони містять «легшу» та більш зручну для інвесторів інформацію порівняно з білими книгами, що звучать академічно. З появою Gitbook як основного рішення для документації, litepapers стали менш поширеними. Проте, деякі проєкти продовжують використовувати їх для інвесторів.

Біла книга Polkadot проти litepaper Polkadot

Поширені червоні прапорці неякісної білої книги

Підсумовуючи, ви повинні знати найочевидніші червоні прапорці поганих білих книг. Якщо ви помітили щось із цього, настав час переглянути своє інвестиційне рішення:

Друкарські помилки та бідна мова

Деякі білі книги не написані носіями англійської мови та не для них. І все-таки, компетентна команда повинна принаймні мати можливість найняти редактором носія мови.

Невизначеність

Багато неякісних білих книг містять розпливчасті заяви на кшталт "революціонізувати платежі" або "бути частиною руху web3 ". Якщо проєкт не може точно пояснити, що він робить, це, ймовірно, "кидання піску вам в очі".

Надто грандіозні обіцянки

З іншого боку, якщо проєкт обіцяє перевернути весь простір блокчейну та стати "наступним Bitcoin", будьте обережні! Криптокомпанії є експертами у надлишкових обіцянках і їх невиконаннях. Тому, розцінюйте нереальні обіцянки як маркетинговий хід.

Розділи пропущені або не містять корисної інформації

Основне правило: чим більше інформації = тим краще. Якщо проєкт не надає достатньо інформації, він є дуже спекулятивним і його слід розглядати як такий.

Біла книга десь схована

Зараз більшість проєктів мають посилання на документацію на сайті. Якщо вам доводиться шукати гідну інформацію, це, мабуть, ознака того, що команда не хоче, щоб ви її знаходили.

Ця стаття містить посилання на сторонні вебсайти або інший вміст лише в інформаційних цілях («Сайти третіх сторін»). Сторонні сайти не контролюються CoinMarketCap, і CoinMarketCap не несе відповідальності за вміст будь-яких сайтів третіх сторін включно з будь-якими посиланнями без обмежень, що містяться на сторонньому сайті, або будь-які зміни чи оновлення сайтів третіх сторін. CoinMarketCap надає вам ці посилання лише для зручності, і включення будь-якого посилання на сайт не означає його підтвердження, схвалення чи рекомендацію від CoinMarketCap або будь-якого зв’язку з його операторами. Ця стаття призначена для використання та повинна використовуватися лише в інформаційних цілях. Важливо провести власне дослідження та аналіз, перш ніж приймати будь-які важливі рішення, пов’язані із будь-яким з описаних продуктів чи послуг. Ця стаття не є фінансовою консультацією і не повинна розглядатися як фінансова консультація. Погляди та думки, висловлені у цій статті, належать автору [компанії] і не обов’язково відображають погляди CoinMarketCap.
98 people liked this article