Словник

Криптозима

Easy

Криптозима - це період на крипторинку, коли ціни на основні монети різко падають зі своїх історичних максимумів.

Що таке Криптозима?

Термін «криптозима» (crypto winter) був введений венчурним капіталістом Юджином Етсебетом (Eugene Etsebeth) після обвалу криптовалют у 2018 році. Загалом це стосується періоду, коли крипторинок працює погано, що значно впливає на менталітет інвесторів. Цей термін можна порівняти з ведмежим ринком (bear market) на фондовому ринку. У минулому було кілька криптозим, однією з яких був крах ринку на початку 2018 року. У такій ситуації страждає більшість криптовалют. Існує ймовірність винятків на ведмежому ринку, коли деякі монети показують зразкову ефективність. Через надзвичайну волатильність цін неможливо точно передбачити, коли почнеться та закінчиться криптозима.

Що провокує криптозиму?

Криптозима може бути спровокована багатьма факторами, включаючи нормативні зміни, відсутність попиту, підвищену складність та накопичення нестійких максимумів. Однак, три найпоширеніші ситуації, які призводять до криптозими, - це крахи ринку, зломи/збої на біржах та надмірне регулювання з боку урядів.

Ринкові крахи трапляються спорадично і мають величезний вплив на ціну монет. Ідеальний спосіб уникнути протидії ринковому краху - визначити його основні причини для запобігання майбутнім сюрпризам.

Зломи бірж та зміни урядової політики є звичайним явищем, що впливає на стабільність централізованих криптобірж (CEX), децентралізованих бірж (DEX) і ціни монет. Більшість зломів зазвичай призводять до втрати мільйонів доларів, а іноді навіть до банкрутства. Навпаки, зміни політики стосуються не тільки бірж, але навіть користувачів. Деякі з найпоширеніших змін у політиці - це заборона торгівлі криптовалютами або заморожування відповідних платежів.

Коли починається криптозима?

Попередня криптозима почалася у січні 2018 року і тривала до грудня 2020 року. Дивлячись на минуле у пошуках напрямку, ми бачимо, що криптозима поводиться як традиційний ведмежий ринок. У довгостроковій перспективі слабкі стартапи відсіюються, водночас дозволяючи сильнішим компаніям розвиватися та доводити сильні сторони своїх продуктів.

Криптозима зазвичай починається, коли відбувається стрімкий розпродаж від попереднього історичного максимуму Bitcoin. Останній ATH (історичний максимум) BTC був у листопаді 2021 року, коли ціна досягла 68 000 доларів США. Після цього ціни почали знижуватися. У середині червня 2022 року, ціна впала майже на 70%.

Криптозима проти ведмежого ринку

Кажуть, що ведмежий ринок має місце, коли ціна фінансових активів постійно знижується. Більшість фінансових експертів погоджуються, що падіння ціни на 20% або більше вважається «ведмежим».

Ведмежий ринок також часто характеризується ірраціональністю та песимізмом, що призводить до ще більшого падіння цін. Ведмежі ринки можуть тривати кілька тижнів або кілька місяців. Відомо, що на традиційних фінансових ринках ведмежі ринки тривають до 20 років.

У криптосвіті, криптозима означає сезон, коли фінансові активи заморожені або не дорожчають. Протягом цього часу, криптоактиви не мають далекосяжної привабливості, не користуються попитом і не розглядаються як цінні активи. Криптозима зазвичай спостерігається між двома циклами зростання, коли початкове хвилювання щодо крипторинків згасає.