Sözlük

Kripto Kışı

Easy

Kripto kışı, kripto ekosistemindeki önde gelen para birimlerinin, elde ettikleri en yüksek değerden önemli ölçüde gerilediği dönemi ifade eder.

Kripto Kışı Nedir?

"Kripto kışı" terimi, 2018 yılında yaşanan kripto para çöküşü esnasında girişim sermayedarı Eugene Etsebeth tarafından ortaya atıldı. Kripto para piyasasının genellikle kötü performans gösterdiği ve yatırımcı psikolojisini olumsuz yönde etkilediği dönemi ifade eder. Bu terim, borsalarda yaşanan ayı piyasası süreciyle karıştırılır. Bugüne kadar birçok kez kripto kışı yaşandı. Bunların en ünlüsü, yatırımcıların 2018 yılının başında karşılaştıkları çöküş sayılabilir. Ekosistemde böyle bir durum yaşandığında, kripto para birimlerinin büyük kısmı negatif yönde etkilenir. Ayı piyasalarında ise bazı kripto para birimleri istisna oluşturacak biçimde hareket edebilir. Aşırı fiyat oynaklığı yaşandığından, kripto kışının ne zaman başlayıp ne zaman biteceğini kesin biçimde tahmin etmek imkansızdır.

Kripto Kışını Ne Tetikler?

Düzenlemelerde yapılan değişiklikler, talep eksikliği, madencilik zorluğunun artması ve fiyatların sürdürülemez seviyelere çıkması gibi birçok faktör kripto kışının yaşanmasına vesile olabilir. Kripto kışının yaşanmasına yol açan olayların başında piyasa çöküşleri, borsalara yapılan siber saldırılar ya da teknik aksaklıklar ve hükümetlerin yaptırımları gelir.

Ara sıra piyasa çöküşü yaşanabilir ve kripto para birimlerinin fiyatı üzerinde muazzam etkiye sahip olabilirler. Piyasa çöküşünden korunmanın en iyi yolu, gelecekte yaşanacak sürprizlerden kaçınmak adına temel nedenleri belirlemekten geçer.

Merkezi kripto para borsaları (CEX), merkeziyetsiz borsalar (DEX) ve kripto para fiyatlarının istikrarını etkileyen en büyük sebepler arasında borsalara düzenlenen siber saldırılar ve yasa değişiklikleri gelir. Çoğu siber saldırılar milyonlarca doların kaybedilmesine ve bazen de şirketlerin iflasına neden olur. Diğer taraftan yasalardaki değişiklikler sadece borsaları değil, kullanıcıları da etkiler. En sık karşılaşılan yasal engellerin başında, kripto para alım satımının yasaklanması veya ödeme işlemlerinin dondurulması gelir.

Kripto Kışı Ne Zaman Başlar?

Yaşanan bir önceki kripto kışı, Ocak 2018'de başladı ve Aralık 2020'ye kadar devam etti. Geçmişe bakıldığında, kripto kışının geleneksel ayı piyasası gibi davrandığını gözlemlemek mümkün. Uzun vadede bu süreçler, büyük şirketlerin daha da büyümesini, ürün ve hizmetlerdeki güçlü yanların öne çıkmasını sağlarken temeli zayıf girişimlerin ortadan kalkmasına neden olur.

Kripto kışı genellikle, Bitcoin'in yoğun satışlara maruz kalıp rekor seviyesinden sertçe düştüğü zaman başlar. BTC fiyatı, Kasım 2021'de 68.000 dolara ulaşarak tüm zamanların en yüksek değerini elde etmişti. Ardından fiyatlar aşağı yönde hareket etmeye başladı. Haziran 2022'nin ortalarında fiyat yaklaşık yüzde 70 düştü.

Kripto Kışı ile Ayı Piyasası Kıyaslaması

Finansal varlıkların fiyatı sürekli olarak düştüğü zaman ayı piyasasının gerçekleştiği söylenir. Çoğu finans uzmanı, yüzde 20 ve üstü fiyat düşüşünün yaşandığı dönemi "ayı piyasası" olarak tanımlar.

Ayı piyasası ayrıca, karamsarlığın artarak mantıksız hareketlere neden olduğu ve fiyatların daha da düştüğü dönemi tarif eder. Bu sürecin ardından ayı piyasaları birkaç hafta veya birkaç ay devam edebilir. Geleneksel finans piyasalarında ayı piyasalarının 20 yıl kadar sürdüğü söylenir.

Kripto dünyasında kripto kışı, finansal varlıkların fiyatlarının değişmediği veya değer kazanmadığı süreci ifade eder. Bu süreç içinde kripto varlıklar cazibesini kaybeder ve talep görmemeye başlar. Yatırımcılar kripto paraları değer saklama aracı olarak görmemeye başlar. Kripto kışı genellikle iki boğa döngüsü arasında yaşanır. Bu süreçte piyasa katılımcılarının duyduğu heyecan azalmaya başlar.