Словник

Провідник блоків

Easy

Програма, яка дозволяє користувачеві переглядати деталі блоків у певному блокчейні. Також відомий як блокчейн-браузер.

Що таке провідник блоків?

Провідники блоків (block explorers) підключаються безпосередньо до певного блокчейну, наприклад Bitcoin або Ethereum. Вони дозволяють користувачеві переглядати та запитувати окремі блоки — забезпечуючи видимість будь-якої з транзакцій або інших дій, здійснених власниками окремих криптовалют. Провідники блоків є ключовою частиною місії криптовалют щодо прозорості та децентралізації, а універсальна видимість усіх даних транзакцій є однією з ключових відмінностей між криптовалютами та звичайними валютами.

В Інтернеті у доступі широкий вибір провідників блоків, серед яких найпопулярніші - Mempool, Bitaps, Blockstream, Multihash, Blockchain Info та Bitupper Explorer.

На перший погляд, більшість містить ту саму або подібну інформацію, зосереджуючись на останніх блоках, які були додані до блокчейну, і блоках, які збираються додати наступними.

У кожному блоці надається інформація про висоту блоку, вік блоку, винагороду за блок, особу користувача або пул користувачів, які майнили блок, TX (або список транзакцій), що показує кількість транзакцій у блоці, а також статус транзакції, — тобто те, чи транзакція очікує на розгляд чи вже є підтвердженою. Для дослідження конкретних блоків або транзакцій, користувач провідника блоків повинен ввести певний запит. Найчастіше це буде TXID, або хеш транзакції — шістнадцяткова послідовність, яка використовується для унікальної ідентифікації конкретної транзакції. Хоча пропонується багато провідників блоків, відносно небагато з них підтримують SegWit, оновлення до блокчейну Bitcoin, активоване у 2017 році. Провідники блоків із підтримкою SegWit включають Bitaps, Apirone, Blockchair, Bitupper, Cryptoid Chainz та Poolin Explorer.