dYdX (DYDX) Nedir? Özellikler, Token Ekonomisi ve Fiyat Tahmini
Tech Deep Dives

dYdX (DYDX) Nedir? Özellikler, Token Ekonomisi ve Fiyat Tahmini

11 months ago

CoinMarketCap, trader'lara dünya çapında güç sağlamayı amaçlayan kripto para alım satım platformu olan dYdX'i (DYDX) derinlemesine inceliyor.

dYdX (DYDX) Nedir? Özellikler, Token Ekonomisi ve Fiyat Tahmini

İçindekiler

dYdX (DYDX) protokol tokeni, dYdX topluluğunun yönetişim tokeni olarak çalışıyor. Bu tokenler, madencilik ödülü olarak verildiği gibi, stake etme havuzlarına katılmak ve borsada işlem indirimleri almak için kullanılabiliyor.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

dYdX (DYDX) Nasıl Çalışıyor?

Resmi web sitesine göre dYdX borsası, kripto dünyasında ses getirecek büyüklükte kuruldu. Zira platform yaklaşık 64 bin farklı trader barındırıyor. Sürekli ve marj sözleşmeleri ile birlikte toplam hacmi 11 milyar dolar olan borsada 250 milyar dolarlık flaş kredi likidite havuzlarında bulunuyor.

Platform ayrıca StarkWare ile ortaklık kurdu. Bu girişim, StarkEx 'i kullanan ikinci katman ölçeklenebilirlik motoru sunarak, dYdX üzerinde saklama hizmeti sunmadan alım satımları üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyor. Daha basit ifadeyle, yakında kullanıma açılacak Eth 2.0 güncellemesine benzer biçimde çalışacak, çünkü Gas maliyetleri sıfıra inecek. Minimum işlem boyutları azalacak ve işlem ücretleri daha düşük olacak.

DYdX protokolünün amacı, düşük Gas maliyetleri ve işlem ücretleri ile güvenli alım satım hizmetleri sağlamak. Bu hedefe ulaşmak için platform, alım satım uzlaşma kapasitesini artırmak adına StarkWare'in ikinci katman çözümüne geçiyor.

Resmi web sitesine göre dYdX platformu bu hamleyi atma hedefini şöyle açıklıyor:

" Ethereum ağı, saniyede 15 işlem (TPS) gerçekleştirdiğinden DeFi, NFT ve diğer merkeziyetsiz protokollerin beklenmedik ölçüde büyümesini kaldıramadı. Ethereum 2.0 ağı teorik olarak 100.000 TPS'ye kadar hızlanacak olsa da, temel katman ölçeklemesi hala ihtiyaçları karşılamıyor. Bu arada, Rollup biçimindeki ikinci katman ölçekleme çözümleri, Ethereum'un temel katmanının yükünü azaltarak, Gas maliyetlerinin azalmasını ve ağ tıkanıklığını artırmadan verimliliğin yükselmesini sağlıyor. StarkWare dYdX entegrasyonu, veri bütünlüğü için STARK ispat sistemini veri kullanılabilirliği ile birleştirerek saklama hizmeti sunmadan çalışan bir protokol sağlıyor. "

Benzersiz dYdX (DYDX) Özellikleri

Stake Havuzları

DYdX platformu tarafından sunulan iki tür stake havuzu mevcut:

1. Güvenlik Havuzu

Güvenlik havuzu, tam da isminden anlaşılacak bir çözüm sunuyor. DYDX token stake eden kullanıcılar için güvenlik ağı oluşturuyor. Güvenlik havuzu, DYDX sahibi kullanıcıların havuzdaki stake edilmiş token'larıyla orantılı biçimde ödüllerin bir kısmını almalarını garanti altına alıyor. Ancak kullanıcılar stake etmekten vazgeçerse 14 gün beklemek durumunda kalıyor. Mevcut döngü sona ermeden önce bunun için istek göndermeleri gerekiyor.

2. Likidite Havuzu

Likidite havuzu, ekosistem için likidite ağının oluşmasını sağlamak ve profesyonel piyasa yapıcılarını platforma yatırım yapmaya teşvik etmek olmak üzere iki ana amaca hizmet ediyor. Piyasa yapıcılar, ikinci katman dYdX protokolü üzerinde yeni piyasa oluşturacak ve stake edenler de 14 günlük bir süre sonra likidite havuzuna kilitledikleri token oranında DYDX alacaklar. Başka işlem yapmazlarsa, döngünün kalan süresinde stake etmeden bekleyecekler. Şu anda dYdX ikinci katman protokolündeki piyasa yapıcılar arasında Amber Group, Sixtant, Wintermute ve DAT Trading yer alıyor.

Yönetişim

DYDX token sahipleri, yönetim sürecinin bir parçası olabiliyor ve ikinci katman protokolü hakkında değişiklikler önerebiliyorlar. DYDX sahiplerinin oy kullanabileceği konular arasında şunlar var:

  • Olası kayıplarda stake havuzu ödemelerinin güvenliğini tanımlama;

  • İkinci katman protokolünün risk parametrelerini ayarlama;

  • İkinci katman protokolüne yeni token listelenmesi hakkında görüş bildirme;

  • Sözleşmeleri yönetme;

  • Likidite stake havuzuna eklenecek piyasa yapıcılar hakkında oy kullanma;

DYDX Sahiplerine Özel Ödüller

DYdX platformu tarafından DYDX token sahiplerine sunulan üç farklı ödül sistemi var:

1. Geriye Dönük Madencilik Ödülleri

Geriye dönük madencilik ödülleri, dYdX'in ikinci katman protokolünde işlem yapan dYdX kullanıcıları ile platformda uzun süredir işlem yapan kullanıcılar arasında belli bir oranda dağıtılıyor.

Kullanıcıların kazanabileceği ödül miktarı, ekosistemdeki faaliyetlerine ve ait oldukları katmana göre değişiyor. Protokolün ilk zamanlarında uygulanan transfer kısıtlamaları kaldırıldığı için geriye dönük madencilik ödülleri artık talep edilebiliyor.

Not: Geriye dönük madencilik ödülleri özelliği, resmi kısıtlamalar nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları tarafından kullanılamıyor.

2. Trade Ödülleri

Trade ödülleri, kripto para trader'larının dYdX ikinci katman protokolünü kullanmaya teşvik edilmesi adına dağıtılıyor. Bu ödüller, dYdX'in popülaritesini artırmak ve piyasa likidite sürecini hızlandırmak için de kullanılacak.

İkinci katman DYdX protokolünde işlem yapan bir trader, DYDX alım satım ödüllerinden kazanma hakkına kavuşuyor. Ödül miktarı birden fazla faktöre bağlı. En çok etki eden etmenler alım satım faaliyetleri ve işlem hacmi.

3. Likidite Sağlayıcı Ödülleri

Aktif bir Ethereum adresine sahip olan kullanıcılar, önceki döngüde minimum yüzde 5'lik üretici hacmini korumaları halinde likidite sağlayıcı ödülü kazanabiliyor. 28 günlük dönem sonunda likidite sağlayıcılarına DYDX token ödül olarak verilecek ve bu süreç beş yıl boyunca devam edecek. Bu ödüllerin sunulmasının temel amacı, uzun vadede DYDX'in piyasa likiditesini hızlandırmak.

İşlem Ücreti İndirimleri

DYDX token sahipleri, cüzdanlarında tuttukları token miktarına bağlı olarak işlem ücretlerinde indirim elde ediyor. Örneğin bir kullanıcı, en az 10.000 token sahibiyse, işlem ücretlerinden yüzde 15 indirim alıyor.

dYdX (DYDX) Token Ekonomisi

Beş yıllık süre boyunca dağıtılacak toplam 1.000.000.000 DYDX token bulunuyor. İşte DYDX token dağılımının özeti:

  • Token'ların yüzde 50'si likidite sağlayıcıları, trader'lar, hisse sahipleri ve alım satım kilometre taşlarının tamamlayan kullanıcılar dahil olmak üzere dYdX topluluğuna aktarılacak. Bu payın bir kısmı topluluk hazinesine ayrılacak.

  • Token'ların yüzde 27,73'ü önceki aşamalarda aktif olan yatırımcılara gidecek.

  • Token'ların yüzde 15,27'si kurucu, danışman, personel ve dYdX'in diğer resmi ekip üyelerine tahsis edilecek.

  • Token'ların yüzde 7'si gelecekte platforma katılacak danışman ve çalışanlar için ayrılacak.

dYdX (DYDX) Fiyatı

dYdX (DYDX), 13 Eylül 2021 itibarıyla 10,02 dolardan işlem görüyordu. Borsalardaki 24 saatlik işlem hacmi ise 342.044.120 dolar civarındaydı.

dYdX (DYDX) Fiyat Tahmini ve Gelecek Öngörüsü

13 Eylül 2021 itibarıyla 10,02 dolar olarak işlem gören DYdX'in (DYDX), yakın gelecekte 50 dolar seviyesine ulaşıp ulaşmayacağı birçok faktöre bağlı.

DYdX alım satım platformu; El Salvador'un Bitcoin'i resmi para birimi olarak duyurmasının ardından piyasada geçici bir düşüş sürecinin meydana geldiği esnada kullanıma açıldı. Her zaman olduğu gibi, Bitcoin'in fiyatı düşünce tüm kripto para piyasası geriledi. Buna rağmen DYDX token fiyatı, 10 ila 12 dolar arasında istikrarlı kalarak fazla kayıp yaşamadı. Bu durum DYDX sahipleri için iyiye işaret. Haliyle piyasa toparlandığında DYDX de bunun ekmeğini yiyecektir.
Şu anda bile DYDX token, boğa piyasası belirtileri gösteriyor. Aynı şekilde ilerlemeyi sürdürürse, önümüzdeki günlerde 15,81 dolardaki tüm zamanların en yüksek fiyatı aşılabilir.
DYdX borsası tarafından sunulan stake mekanizması, düzenli pasif gelir elde etmek için gözlerini açık tutan irili ufaklı bütün yatırımcılar için ilgi kaynağı haline gelebilir. DYDX token, içinde bulunduğu ayı piyasasında nispeten istikrarlı hareket ettiğinden, büyük yatırımcılar da bu gelirden pay almak için token satın alabilir ve protokole kilitleyebilir. Eğer bu gerçekleşirse, o zaman hodl (elde tutmak) önümüzdeki aylarda oldukça kârlı olacaktır.
DYDX token şu anda iyi görünüyor, ancak kripto para piyasası her zaman olduğu gibi fiyat oynaklığı ile karşılaşabilir. Piyasa göstergelerini yakından incelemek ve bu token'a yatırım yapmadan önce kripto para uzmanlarından görüş almak hayati öneme sahip.
Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
7 people liked this article