Uniswap ve PancakeSwap Karşı Karşıya
DeFi

Uniswap ve PancakeSwap Karşı Karşıya

1 year ago

DeFi sektörünün yükselişi, sürekli olarak yeni DeFi platformlarının ortaya çıkmasını sağlıyor. Peki, yeni geliştirilen PancakeSwap, orijinal Uniswap karşısında ne durumda?

Uniswap ve PancakeSwap Karşı Karşıya

İçindekiler

Aralık 2020 tarihinde Beacon Chain kullanıma açıldıktan sonra Ethereum ağının durdurulamaz yükselişi, Şubat 2021 itibarıyla kimileri için yavaşladı. Sorunlar, ironik biçimde fiyat artışı yüzünden ortaya çıktı. Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi, 2.000 doların üstüne çıkarak tüm zamanların en yüksek değerine (ATH) ulaştı ve stake etme uygulamalarının popülaritesindeki ani yükseliş, işlem sıkışıklıklığı ve işlem başına 50 doları geçen fahiş Gas ücretleri yüzünden duraksama yaşanınca bazı kullanıcı ve geliştiriciler, gemiyi terk edip alternatiflere yöneldi.
Binance Smart Chain (BSC) ve uzun süre gözden kaçan borsası PancakeSwap, bu göçten faydalanarak Ethereum ve BSC (ve sırasıyla onların amiral gemisi sayılan büyük borsalar Uniswap ve PancakeSwap) arasında DeFi sektörünün yakın geleceğini belirleyebilecek yeni bir zincirler arası rekabet başladı.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

PancakeSwap Nedir?

Merkeziyetsiz bir borsa (DEX) olan PancakeSwap, Binance Smart Chain tarafından desteklenen işlemleri gerçekleştirmek için AMM (otomatik piyasa yapıcı) modeli içeriyor. Bu yüzden PancakeSwap, emir defteri yerine likidite havuzu kullanıyor.
Likidite sağlayıcıları, havuz ile etkileşime geçerek havuzdaki paylarına karşılık gelen LP token'ları kazanıyor. Bu token'lar, sağlayıcılar havuzdan paylarını almak istediğinde kilit rol oynuyor. Platform BSC üzerinden çalıştığı için token'lar, platformun BEP-20 token standartlarına sadık kalıyor.
Buna ek olarak LP token'larının, havuza yatırılan token'lara göre değişen "alt seçenekleri" bulunuyor.

Uniswap Nedir?

Uniswap, AMM modelini kullanan en popüler Ethereum tabanlı DEX konumunda. Emir defterleri yerine likidite havuzlarını kullanıyor ve likidite sağlayıcıları için LP token üretiyor. Uniswap, BSC'nin aksine ağını çalıştırmak için orijinal Ethereum blockchain ağını kullanan PancakeSwap'ın ana zinciri. Çoğu DEX, son derece başarılı olmuş ilk DeFi protokollerinden biri olan Uniswap'ın özelliklerini bir şekilde kendi platformlarına uygulamış durumda.
AMM modeli, alış veya satış emrinin gerçekleşmesi için karşı tarafta bir eşe olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Dolayısıyla bu modeli kullanan DEX'lerde işlem süreleri azalıyor. Bu borsalar, Müşterini Tanı (KYC) prosedürlerinden geçme zorunluluğunu ortadan kaldırarak daha çok kişinin merkeziyetsiz token alım satım seçeneklerine erişmesini sağlıyor.

PancakeSwap ve Uniswap Arasındaki Rekabetin Sebebi Ne?

Çoğu DeFi odaklı projenin, token alım satım platformları arasında öne çıkan isim olma çabasını göz önünde bulundurursak, merkeziyetsiz borsaların kurallarını yeniden yazan inanılmaz bir 2020 yılının ardından Uniswap, DEX'ler için bir mihenk taşı olarak görülmeye başladı.

PancakeSwap, yaklaşık iki ayda yüzde 1.000 yükselen likidite seviyesi ile bu savaşın gayriresmi galibi. Buna ek olarak PancakeSwap protokolünün işlem hacmi, 2021'in ilk 49 gününde 37 milyon dolardan 1 milyar dolara fırladı.
İlginç şekilde bu büyüme, Uniswap'ı barındıran Ethereum blockchain ağının eksiklerine atfedildi. ETH destekli ağ, İş İspatı (Proof-of-Work, PoW) konsensüs mekanizmasına bel bağladığı için ölçeklenebilirlik sorunları yaşıyor. Bunun sonucunda platformdaki sıkışıklık, işlem ve Gas ücretlerinin artmasına yol açıyor.
Aralık 2020 itibarıyla Ethereum, PoW'dan Hisse İspatı (Proof-of-Stake, PoS) konsensüs mekanizmasına geçmek üzere Ethereum 2.0 güncellemesine göçünü başlattı. Amaç ölçeklenebilirlik sorununu çözmekti. Maalesef bu göçün yaklaşık iki yılda tamamlanması bekleniyor.

Neden Binance Smart Chain?

Binance Smart Chain, DeFi alanında hakimiyetini artırmayı sürdürüyor. BSC'nin başarılı olduğu temel konulardan bazıları şunlar:

Verimlilik ve Düşük Maliyet

PoW sistemi yerine PoS'un Yetkili Hisse İspatı (Proof-of-Staked-Authority, PoSA) isimli versiyonunu kullanıyor. Bu versiyon üç saniyelik blok süresi sağlıyor. Yani işlemler daha hızlı gerçekleşiyor ve ağ sıkışıklığı yaşanmadığı için masraflar da çok daha düşük oluyor.

Blockchain Ağları Arası Uyumluluk

BSC, diğer merkeziyetsiz platformlarla uyumlu çalışıyor. Örneğin BSC, Ethereum Virtual Machine (EVM) desteklediği için Ethereum ile uyumlu. Yani Ethereum geliştiricileri, birkaç tuşa basarak projelerini hızlıca Binance üzerine entegre edebilir.

PancakeSwap Uniswap'ı, Uniswap da Coinbase'i Geçti

PancakeSwap, Şubat 2021'de kısa süreliğine en büyük AMM tabanlı borsa olarak Uniswap'ı geçmeyi başardı. BSC destekli DEX projesinin günlük işlem hacmi, 19 Şubat'ta ETH tabanlı platformdan 400 milyon dolar fazlaydı.
Dikkat çekecek şekilde istikrarlı biçimde yükseliş yakalayan protokol, günlük 1 milyar dolardan fazla hacim elde etti. Ethereum, tek günde 16 milyon dolarlık Gas ücreti talep ederken BSC kullanıcıları bu miktarın çok küçük bir parçasını ödedi.
Bununla birlikte mart itibarıyla Uniswap, PancakeSwap üzerine çıkmayı başardı, ancak MDEX isimli yeni bir oyuncu daha önce Uniswap’ın önüne geçip birinci sırayı kaparak merkeziyetsiz alım satım ekosisteminin ne kadar hızlı değiştiğini gözler önüne serdi.
Uniswap,  Coinbase isimli en büyük merkezi kripto para borsasının işlem hacmini çoktan geçmişti. Öte yandan PancakeSwap'ın artan hacminin yanında borsanın CAKE tokeni de altı aydan kısa sürede yüzde 6.000 değerlenerek önemli büyüme kaydetmişti.

PancakeSwap vs. Uniswap: En İyi DEX'ler Karşı Karşıya

Yerel Token'lar

Farming ve stake etme fonksiyonları sunmasının yanı sıra yönetişim tokeni olarak değeri iki katına çıkan CAKE, PancakeSwap protokolünün temel varlığı. Kullanıcılar protokole likidite sağlayarak, stake ederek veya borsa üzerinden satın alarak CAKE sahibi olabilir (stake etme seçeneği token sahiplerinin daha çok token kazanmasını sağlıyor).

Likidite sağlayıcıları için çıkarılan CAKE token'ların, geleneksel coin'ler gibi açık kripto piyasalarında el değiştirebildiğini unutmayın.

Öte yandan, Eylül 2020 tarihinde geliştiricilerin erken dönem kullanıcılara airdrop ile dağıttığı Uniswap protokolünün yerel token'ı olan UNI bulunuyor. Yine de token'ın platform üzerinde yönetişim dışındaki gerçek kullanım senaryosu halen belirsizliğini koruyor.

Bu yüzden UNI token'ın kullanım senaryosu netleşene kadar, netleşirse tabii, CAKE'in daha çok ilgi görmesi bekleniyor. Diğer yönetişim amaçları açısından PancakeSwap'ın, token sahiplerinin CAKE emisyonlarının yüzde 40'ını almasına olanak sağlayan SYRUP isimli bir token'ı daha var. Stake edilmiş CAKE'leri unstake etmek için gerektiğinden Syrup, satılmak için tasarlanmadı.

Benimsenme

Benimsenme konusunda en büyük iki DEX’i kıyaslamak zor. PancakeSwap protokolünün benimsenme oranı yükselişte olsa da Uniswap daha eski ve hatırı sayılır bir kullanıcı tabanına sahip. Uniswap, daha önce hiçbir projenin başarılı şekilde gerçekleştiremediği AMM fonksiyonlarını ortaya çıkararak DeFi ekosisteminin yükselişe geçmesini sağlayan bir isim.

Bununla birlikte PancakeSwap, hem Binance Smart Chain hem de CAKE'in benimsenmesindeki artışla Uniswap protokolünü geçecek gibi görünüyor. Kripto para alanında sık görüldüğü üzere dijital varlıkların fiyatı, benimsenme veya yükselen talebe göre tepki veriyor. 

An itibarıyla CAKE token'a gösterilen talep UNI token'dan daha çok gibi görünüyor. Haliyle fiyat artışı, daha çok kişinin Uniswap alternatifine yöneldiğine işaret ediyor.

İşlem Ücretleri

Ethereum, işlem ücretleri konusunda şimdilik net bir şekilde geride kaldı. Daha verimli akıllı sözleşme kabiliyetleri olan platformların önünü açtı. Uniswap, ikinci en büyük blockchain ağı üzerinde çalıştığı için Gas ücretleri katlanarak artıyor.

Gas ücretleri gelirlerini tüketeceği için, küçük ölçeklerde işlem yapan Uniswap kullanıcıları için bu sorun daha da büyük. PancakeSwap, BSC gibi ölçeklenebilir ağlar kullanarak çok daha düşük işlem ücretleri sunabiliyor.

BSC üzerindeki işlem ücretleri, birkaç yüz dolara çıkabilen Ethereum ile kıyaslanınca sembolik ölçekte kalıyor. BSC kullanıcıları, yüksek Gas ücretlerinden kurtuldukları gibi işlemleri daha hızlı gerçekleştirme şansına da sahipler.

Listelenmiş Token Sayısı

Bu alanda Uniswap, PancakeSwap protokolünde yer alan 200'den fazla token'a karşılık, daha uzun süredir piyasada var olduğu ve Ethereum kullanıcılarının ihtiyacını karşıladığı için 1.500 token sunarak daha önde. Bununla birlikte Eylül 2020 itibarıyla Uniswap protokolünün tam yedi gün boyunca günde ortalama 150 token çifti eklendiğini bildirmesi, ağda listelenen token çifti açısından şaşkınlık meydana getirdi. Açık biçimde çalışan sistem özgürlük sunsa da, bu özgürlük kötü niyetli kişilere de yansıyor. Uniswap ağındaki izne gerek kalmayan sistem, aceleci yatırımcılardan faydalanmaya çalışan sahte projelere de zemin hazırladı. Örneğin platformda listelenmesi dışında Uniswap ile ortak noktası bulunmayan "Uniswap Exchange Token" listelenmişti.

PancakeSwap; FRONT ve BAKE gibi başarılı ve kendine özgü token'ların listelenmesiyle övünüyor olsa da, Uniswap protokolüne sorun çıkaran aynı "düşük kaliteli listeleme" sorunu, BSC tabanlı çatallanma projesinde de boy gösteriyor. 

Likidite ve İşlem Hacmi

PancakeSwap protokolünün likiditesi yükselişte olsa da Uniswap halen lider konumda. Uniswap üzerindeki token'ların çoğu, PancakeSwap protokolündekilere kıyasla çok daha yüksek likiditeye sahip. Likidite sağlayıcılarının büyük kısmı, fazlasıyla fiyat oynaklığı içeren egzotik token'ları nedeniyle PancakeSwap üzerindeki likidite teşvikleri yerine Uniswap protokolünü tercih ediyor.

Diğer taraftan PancakeSwap, daha şimdiden Uniswap'ın bir günlük işlem hacmini geçti. Bununla birlikte BSC destekli platform, DeFi ekosisteminin istikrarsızlığı yüzünden, Uniswap'ın işlem hacmini kalıcı olarak geçmek için sürekli yükselmeye devam etmesi gerekiyor.

Güvenlik ve Topluluk

Hem Pancakeswap hem de Uniswap merkeziyetsiz yapı üzerine inşa edilmiş olsa da, PancakeSwap, Binance ekosisteminin desteğinden faydalanıyor. Bununla birlikte Uniswap, DeFi ekosistemine erken girişi sayesinde büyük bir topluluğa ulaştı.

DeFi ekosistemine nispeten yeni girişine rağmen PancakeSwap; piyango, yarışma ve benzer teşviklerle sadık bir takipçi kitlesi oluşturarak rakibi arasındaki açıklığı kapatmaya çalışıyor.

Binance Smart Chain için Sırada Ne Var?

PancakeSwap ile Uniswap rekabeti; Ethereum blockchain ağı ile Binance Smart Chain arasındaki farklarla doğrudan alakalı olduğu için, ikili arasındaki mücadele basit bir DEX rekabetinden öteye geçiyor.

BSC, likiditesini katlayarak büyütmeyi başardığı için an itibarıyla kazanan tarafta görünüyor. Binance borsasının yerel tokeni BNB, DeFi çılgınlığının meyvesini yiyor. Zira token, CMC listesinde en büyük piyasa değerine sahip beş kripto para arasına girdi.
BSC üzerinde gözlenen yüksek işlem hacimleri, daha ucuz ve hızlı transfer ihtiyacının ne denli yüksel olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Ethereum ağındaki yüksek Gas ücretleri, kullanıcıların BSC tabanlı DeFi ağlarına geçişinin en büyük nedeni gibi görünüyor. Örneğin BSC, Ocak 2021'de 12 bin 700 olan bireysel kullanıcı sayısını Şubat 2021'de 50 bine çıkardı.
Yeni kullanıcılar, işlem hacminde artışı da beraberlerinde getirdiği için BSC'nin işlem hacmi, 9 Şubat 2021'de 6,84 milyar dolara kadar çıkarken, en büyük ikinci blockchain ağının hacmi 5,42 milyar dolarda kaldı. Buna ek olarak BSC, merkeziyetsiz uygulamalarla da (DApp) yükselişini sürdürüyor. BakerySwap, JulSwap, Autofarm ve daha birçok isim protokole ekleniyor.

Artan rekabet, Ethereum geliştiricilerinin daha hızlı çalışmalarını veya en azından güncel ölçeklenebilirlik sorunlarına son vermesi beklenen Hisse İspatı (PoS) algoritması için çizilen yol haritasındaki son tarihlere uymaları konusunda büyük baskı yükleyecek.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
8 people liked this article